skip navigation
Grappler Gold

Division 2 Pre-Season Rankings

By Steve Widzinski, 11/29/13, 9:45AM EST

Share

MIchiganGrappler.com High School Rankings

Division 1 Individual Rankings

December 2, 2013

103
1 Lucas Hall (Lowell), So.
2 Ian Parker (St. Johns), So.
3 Michael Higley (Edwardsburg), So.
4 Dalton Roberts (Fowlerville), Sr.
5 Dominic Lajoie (Gaylord), Fr.
6 Trevor Giallombardo (Petoskey), So.
7 Brendon Ladd (Ortonville Brandon), So.
8 Nick Stack (Bay City Western), Jr.
9 Arsalan Rehman (Edwardsburg), Sr.
10 Drew Hutchinson (Clio), Fr.
 
 
112
1 Joe Garcia (Adrian), Sr.
2 Jakob Chapman (Flint Kearsley), Jr.
3 Brandon Meek (Niles), Jr.
4 Bryan LaVearn (Ortonville Brandon), So.
5 Jon Martin (Gaylord), So.
6 Dylan Wilkins (Sparta), So.
7 Nino Bastianelli (Marysville), Fr.
8 Ricky Azelton (Tecumseh), Sr.
9 Brandon Arend (Stevensville Lakeshore), So.
10 Shukarani Nybenda (Lansing Eastern), Sr.
 
       
119
1 Mason Smith (Clio), Jr.
2 Zeth Dean (Lowell), So.
3 Brandon Tresemer (Zeeland East), Sr.
4 Trevor Gorman (Madison Heights Lamphere), Sr.
5 Shawn Cohan (Dearborn Hts Annapolis), Jr.
6 Colton Cleaver (Holly), So.
7 Austin Hutchison (Eaton Rapids), So.
8 Dan Colon (Dexter), Jr.
9 Casey Price (Fremont), Sr.
10 Austin Schwensen (Charlotte), Jr.
 
       
125
1 Bailey Jack (Lowell), Sr.
2 Nick Dunlap (Marysville), Sr.
3 Jake Busing (Byron Center), Jr.
4 Nathan Ellis (Goodrich), So.
5 Chris Poland (Middleville TK), Jr.
6 Logan Welcher (Hamilton), Sr.
7 Garret Kaercher (Warren Lincoln), So.
8 Aaron Ward (Stevensville Lakeshore), Jr.
9 Blaine Dempsey (Mattawan), Jr.
10 Jon Wellman (New Boston Huron), Jr.
 
       
130
1 Jaedin Slapsky (Eaton Rapids), Jr.
2 Derek Krajewski (Lowell), Sr.
3 Zeke Breuinger (Dexter), Sr.
4 Ameer Munasser (Melvindale), So.
5 Alex Foster (Fruitport), Sr.
6 Aaron Young (DeWitt), Sr.
7 Patrick Blommel (Stevensville Lakeshore), Sr.
8 Mike Rojas (Bay City Western), Sr.
9 Jacob Wibirt (Bay City Western), Sr.        
10 Kam Melton (DeWitt), Sr.
     
 
135
1 Noah Hanau (Stevensville Lakeshore), Jr.
2 Luke Spotts (Fremont), Sr.
3 Tom Schoenner (Bay City Western), Jr.
4 Chase Veydt (Parma Western), So.
5 Robert Pope (Warren Lincoln), Jr.
6 Tommy Martinez (Fruitport), Sr.
7 Nick Pipes (Warren Woods Tower), Sr.
8 Sam Johnson (Holly), So.
9 Austin Hussing (Dearborn Hts Annapolis), Jr.
10 Noah Hall (Niles), Jr.
 
 
140
1 Zac Hall (St. Johns), Sr.
2 Jordan Hall, (Lowell), Jr.
3 Joel Rees (Sparta), So.
4 Jake Klingaman (Jackson Northwest), Sr.
5 Chris Schoenner (Bay City Western), Jr.
6 Nolan Waddell (Byron Center), Sr.
7 Austin Melton (Dewitt), So.
8 Lane McVicker (Eaton Rapids), So.
9 Darek Bullock-Mills (Niles), Sr.
10 Dylan Nichols (Ogemaw Heights), Sr.
 
145
1 Alec Ward (Greenville), Sr.
2 Steve Bleise (Chelsea), Sr.
3 Connor Myers (St. Josephs), Jr.
4 Dillon Ellsworth (Lapeer East), Jr.
5 Mark Bozzo (St. Johns), Sr.
6 Khannor Kaercher (Warren Lincoln), Jr.
7 Kaleb Rahoi (Escanaba), Jr.
8 Brandon Garcia (Riverview), So.
9 Kemps Miller (Richland Gull Lake), Sr.
10 Trevor Boudreaux (Ortonville Brandon), Sr.
 
       
152
1 Logan Massa (St. Johns), Jr.
2 TJ Barnes (Romulus Summit Academy), Sr.
3 Mike Willits (Madison Heights Lamphere), Sr.
4 RJ Smith (Yale), Sr.
5 Steven Kymes (Sault St. Marie), Sr.
6 Jason Slaughter (Hastings), Jr.
7 Gunner Harrison (Stevensville Lakeshore), Sr.
8 Bailey Bischer (Yale), Sr.
9 Collin Butler (Fruitport), Sr.
10 Ethan Eisenmann (Warren Lincoln), Jr.
 
 
160
1 Jelani Embree (Warren Lincoln), Fr.
2 Logan Ritchie (New Boston Huron), Jr.
3 Kanon Dean (Lowell), Sr.
4 Travis Heller (Escanaba), Sr.
5 Sawyer Smith (Spring Lake), Sr.
6 Shawn Brew (Three Rivers), Sr.
7 Austin Fialek (Fruitport), Sr.
8 Tristen Elkins (Jackson Northwest), Jr.
9 Drew Wixson (St. Johns), Jr.
10 Max Wardell (Ortonville Brandon), Sr.
 
 
171
1 Devon Pingel (North Branch), So.
2 Andrew Scott (Holly), Sr.
3 Max Dean (Lowell), So.
4 Tristan Gregory (Gaylord), Jr.
5 James Davis (Flint Kearsley), Jr.
6 Rylen Droscha (Mason), Sr.
7 Jacob Taylor (Battle Creek Central), Jr. 
8 Luke Mallery (Vicksburg), Sr.
9 Matt Sears (Ortonville Brandon), Sr.
10 Austin Siegel (Coldwater), Sr.
 
 
189
1 Angus Arthur (St. Johns), Jr.
2 Ty Wildmo (St. Johns,) Jr.
3 Garrett Stehley (Lowell), Sr.
4 Robert James (Flint Kearsley), Sr.
5 Mason Litz (Fowlerville), Jr.
6 Hunter McCoy (Dearborn Heights Annapolis), Sr.
7 Derek Desloover (Yale), Sr.
8 Robert Wait (Croswell Lexington), Sr.
9 Steve Hooper (Warren Lincoln), Jr.
10 Andrew Bowen (Greenville), So.
 
 
215
1 Josh Colegrove (Lowell), Jr.
2 Chase Challender (Charlotte), Sr.
3 Landon Pelham (Tecumseh), So.
4 Cameron Lee (Lansing Waverly), Sr.
5 Jacob Alarie (Bay City Western), Sr.
6 Tom Cheslek (Sparta), Sr.
7 Deion Copley (New Boston Huron), Sr.
8 Zach Underwood (Gibraltar Carlson), Sr.
9 Buck Tottingham (Muskeegon Reeths Puffer), Sr.
10 Jakob Kain (Dearborn Heights Annapolis), Sr.
       
285
1 Colton Pfaendtner (St. Clair), Sr.
2 Preston Pelham (Tecumseh), Sr.
3 Tyler Eible (Clio), Sr.
4 Wade Stacey (Vicksburg), Sr.
5 Cory Haasevort (Hamilton), Sr.
6 Jace Trevino (Battle Creek Central), Sr.
7 Chris Hendricks (Fruitport), Sr.
8 Tommy Dematio (Ogemaw Heights), Sr.
9 Michael Abouya (Warren Lincoln), Sr.
10 Dan Perry (Lapeer East), So.