skip navigation
Grappler Gold

Division 3 Pre-Season Rankings

By Steve Widzinski, 11/29/13, 10:00AM EST

Share

MIchiganGrappler.com High School Rankings

Division 1 Individual Rankings

November 11, 2013

103
1 KJ Suitor (Swan Valley), So.
2 Tristan Serbus (Corunna), So.
3 Richie Ostrander (Remus Chippewa Hills), Sr.
4 Brendan Abrigo (Manchester), Jr.
5 Trevor O'Connor (Caro), Jr.
6 Nick McGhan (Howard City Tri-County), So.
7 Theron Singles (Leslie), Jr.
8 Colton Hanysak (Williamston), So.
9 Corey Robinson (Whitehall), So.
10 Dominic Ciucci (Grand Rapids CC), Sr.
 
112
1 Kanen Storr (Leslie), So.
2 Aaron Kilburn (Richmond), So.
3 Arthur Payne (Montrose), Jr.
4 Zach King (Remus Chippewa Hills), Sr.
5 Glenn Beardsley (Farwell), Fr.
6 Joey Nemeck (Capac), Sr.
7 Ken Reinhart (Dundee), Jr.
8 Zachary Zoll (Lake Fenton), Fr.
9 Gage Major (Roscommon), So.
10 Larry Beek (Pinconning), So.
119
1 Devin Schroder (Grand Rapids CC), So.
2 Foster Karmon (Allegan), So.
3 Reiley Brown (Whitehall), So.
4 Alex Martinez (Ida), So.
5 Anthony Schiavone (Swan Valley), Sr.
6 Jared Corcoran (Lake Fenton), Sr.
7 Zach Blevins (Dundee), So.
8 Jacob Shoop (Mason County Central), Fr.
9 Charlie Steffens (Manchester), Jr.
10 Cody Veltkamp (Central Montcalm), Sr.
125
1 Jerry Fenner (Birch Run), Jr.
2 Matt Santos (Swan Valley), So.
3 Kole Krauss (Grand Rapids CC), So.
4 Nathan Weckesser (Big Rapids), Sr.
5 Joe Shuler (Sanford Meridian), Jr.
6 Trevor Skinner (Mason County Central), Sr.
7 Dylan Felt (Shelby), Jr.
8 Daniel Rocheleau (Caro), Jr.
9 Kolten Radaz (Freeland), So.
10 Jackson Lamdin (Allendale), Jr.
 
 
130
1 Dakota Ball (Ida), Jr.
2 Josh Schlack (Freeland), Sr.
3 Dominic Forbes (Grand Rapids CC), So.
4 William Young (Portland), Jr.
5 Jesse Scheidel (Belding), Jr.
6 Ian Nemeth (Perry), Sr.
7 Dan Sayfie (Grand Rapids CC), Sr.
8 Dylan Hillier (Gladwin), Jr.
9 PJ Cole (Allegan), Sr.
10 Brendan Smith (Farwell), So.
 
135
1 Nate Limmex (Grand Rapids CC), Jr.
2 Zehlin Storr (Leslie), Sr.
3 Blake Russo (Grand Rapids West Catholic), Sr.
4 Brendan O'Connor (Dundee), Sr.
5 Grant Turnmire (Almont), Jr.
6 Santos Alvarez (Algonac), Sr.
7 Marshall Conley (Caro), Jr.
8 Alex Muzlajakovich (Richmond), Sr.
9 Nick Torres (Bullock Creek), Sr.
10 Zach DeLong (Otisville Lakeville), Sr.
 
 
140
1 Nick Burg (Richmond), Sr.
2 Jacob Engle (Armada), Sr.
3 Brad Scholl (Dundee), Sr.
4 Adam McCann (Bullock Creek), So.
5 Zane Corey (Allegan), Sr.
6 Nick Guajardo (Grant), Sr.
7 Dylan Unger (Shelby), Sr.
8 Charlie Ferens (Freeland), Sr.
9 Alim Muhammad (Big Rapids), Sr.
10 Logan Merrick (Mason County Central), So.
 
 
145
1 Chad Decker (Grass Lake), Sr.
2 Doug Rojem (Dundee), Sr.
3 Anthony Griffin (Otisville Lakeville), Sr.
4 Brett Green (Caro), Jr.
5 Anthony Guerra (Shelby), Sr.
6 Sam McClean (Swan Valley), Jr.
7 Kevin Briscoe (Remus Chippewa Hills), Jr.
8 Ean Taylor (Birch Run), So.
9 Jesse Groenveld (Allendale), Jr.
10 Chase Beard (Allegan), Fr.
 
152
1 Kyle Simaz (Allegan), Sr.
2 Devin Skatzka (Richmond), Jr.
3 Jordon Bennett (Lake Odessa Lakewood), Jr.
4 Jared Elliott (Birch Run), Sr.
5 Eric Coval (Manchester), Sr.
6 Josh Flores (Swan Valley), Sr.
7 Adam Kehr (Reed City), Sr.
8 Mitch Franklin (Birch Run), Sr.
9 Sean Marogen (Dundee), Sr.
10 Dakota Hoffman (Whitehall), Sr.
 
160
1 Brandon Dyke (Allendale), Jr.
2 Michael Walker (Belding), Jr.
3 Boyd Hubbard (Alma), Jr.
4 Logan Emery (Clare), Sr.
5 Jared Roehl (Millington), Fr.
6 Terry Greiser (Lakeview), Sr.
7 Noah Bargouthy (Essexville Garber), Sr.
8 Levi Sabin (Allegan), So.
9 AJ Brown (Buchanan), Sr.
10 Trent Hilger (Lake Fenton), Fr.
171
1 Skylar Ley (Caro), Sr.
2 Tye Thompson (Dundee), Jr.
3 Tristan Zienkiewicz (Farwell), Sr.
4 Carson Whaley (Lake Fenton), Sr. 
5 Hunter Dunn (Monroe Jefferson), Sr.
6 Brandon Ayris (Clare), Sr.
7 Forrest Courtrigt (Shelby), Sr.
8 Alex Proudfoot (Perry), Sr.
9 Jordan Adams (Richmond), Jr.
10 Brian Lark (Kingsley), Sr.
 
 
189
1 Teddy Warren (Dundee), Sr.
2 Neil McGully (Belding), Sr.
3 Grant Tennihill (Grand Rapids CC), Jr.
4 Evan Kueffner (Jackson Lumen Christi), Sr.
5 Andy Donoho (Lake Fenton), Sr.
6 Austin Peliter (Richmond), Sr.
7 Jake Cronick (Gladstone), Sr.
8 Alberto Flores (Hemlock), Sr.
9 Jared Alvesteffer (Mason County Central), Jr.
10 Quintin Wilber (Montrose), So.
215
1 Colin Beebe (Allendale), Sr.
2 Jake McKiernan (Richmond), Sr.
3 Kendall Betteridge (Caro), Sr.
4 Eric Fader (Sanford Meridian), Sr.
5 Dan Drummond (Grand Rapids CC), Sr.
6 Hunter Shaw (Whitehall), Sr.
7 Josh Quinn (Mason County Central), Jr.
8 Jake Cronick (Gladstone), Jr.
9 Brad Harris (Capac), Jr.
10 Jonah Pfau (Allegan), Sr.
 
 
285
1 Glenn Geurink (Allendale), Sr.
2 Joe Foret (Essexville Garber), Sr.
3 Presley Kellogg (Michigan Center), Sr.
4 Tristan Howard (Dowagiac), Jr.
5 Doug Wyman (Mason County Central), Sr.
6 Ross Hulick (Grand Rapids CC), Sr.
7 Tom Bailey (Gladstone), Sr.
8 Adam Boyd (Richmond), Jr.
9 Zack Rosillo (Imlay City), Sr.
10 Tim Smith (Benzie Central), Jr.