skip navigation
Grappler Gold

Division 4 Pre-Season Rankings

By Steve Widzinski, 11/29/13, 10:00AM EST

Share

MIchiganGrappler.com High School Rankings

Division 4 Individual Rankings

November 11, 2013

103
1 Davian Gowens (Hesperia), So.
2 Justin Braford (Schoolcraft), So.
3 Mason Rife (Webberville), Fr.
4 Chaz Kehres (Dansville), So.
5 Taylor Barkley (Carson City Crystal), So.
6 Ishmael Hodge (Bangor) Jr.
7 Frederick Burtchett (Hartford), Jr.
8 Zac Decremer (Norway), So.
9 Jeremiah Durian (Bloomingdale), Fr.
10 Thomas Littlefield (Bronson), Jr.
 
       
112
1 Roddy Hamdan (Hudson), Jr.
2 Clay Ragon (Dansville), So.
3 Marcus Richardson (Addison), So.
4 Julian Torres (Lawton), Jr.
5 Blake Parker (Lawton), Jr.
6 Trevor Hilgendorf (Fulton), Sr.
7 Lammont Cannon (Highland Park), Jr.
8 Cory Agens (Hesperia), Sr.
9 Isaac Nave (Onaway), So.
10 Jesse Lochmundy (Niles Brandywine), So.
       
       
119
1 Logan Griffin (Erie Mason), Jr.
2 Isaac Dusseau (Hudson), Sr.
3 Dresden Simon (Dansville), So.
4 Jason Richardson (Addison), Jr.
5 Lucian Parish (Decatur), So.
6 Tyler Roberts (Hudson), Jr.
7 Alex Edwards (Iron Mountain), Jr.
8 Zach Schaub (TC St. Francis), Sr.
9 Caleb Henckel (Mendon), Jr.
10 Austin Wilt (Adrian Madsion) Sr.
       
       
125
1 Matthew Elliott (Fife Lake Forest), Sr.
2 Kyle Barkovich (Lawton), Jr.
3 Jacob Voss (Addison), Sr.
4 Jared Gauthier (Iron Mountain), Jr.
5 James Spencer (Rudyard), Jr.
6 Cole Hersh (New Lothrop), So.
7 Brad Thompson (Memphis), Sr.
8 Mike Peetee (Sand Creek), Jr.
9 Kalil Brown (Cassopolis), Sr.
10 Brad Osborn (Burton-Bentley), Jr.
       
       
130
1 Zack Yates (Hesperia), Sr.
2 Hunter Bell (Decatur), Jr.
3 Carter Ballinger (Jonesville), Sr.
4 Cole Menck (Lawton), Jr.
5 Gabe Bennett (New Lothrop), Jr.
6 Dallas O'Green (Carson City Crystal), So.
7 Mason Lopinski (Hudson), So.
8 Dalton Kuklewski (Blanchard Montabella), Sr.
9 Jake Sobeck (Rogers City), Jr.
10 Jamie Summerville (Gobles), Sr.
       
       
135
1 Zack Francis (Lutheran Westland), Sr.
2 Trent Roesly (Hesperia), Jr.
3 Kahle Scheenks (Bronson), Jr.
4 Todd Noblin (Vassar), Jr.
5 Cole Gonzales (Norway), Jr.
6 Matt Mawby (Traverse City SF), Sr.
7 Mason Groenhout (Addison), Sr.
8 Tristin Viglianco (Blanchard Montabella), Jr.
9 Tyler Leffingwell (Fife Lake Forest Area), Sr.
10 Dalton Birchmeier (New Lothrop), Jr.
 
       
140
1 Cole Weaver (Hudson), Sr.
2 Brock Thumm (Watervliet), Sr.
3 Kyle Nixon (Pine River), Sr.
4 Steve Garza (New Lothrop), So.
5 Nick Baker (Vassar), Sr.
6 Garner Cusack (Carson City Crystal), Sr.
7 Isaiah Espinoza (Adrian Madison), Sr.
8 Alex Goldsberry (Gobles), Sr.
9 Paul Lochumundy (Niles Brandywine), Sr.
10 Jonathan Willey (Ishpeming), Jr.
 
145
1 Dillen Decker (Carson City Crystal), Jr.
2 JD Waters (Hudson), Sr.
3 Chase Siersema (Hesperia), Sr.
4 Hayden Cregg (Holton), Jr.
5 Travess Smith (Hart), Sr.
6 Nick Klemm (Adrian Madison), Sr.
7 David Jacobs (Hesperia), Sr.
8 Andreas Montoya (Constantine), Sr.
9 Jayson Ellicot (Kent City), Sr.
10 Zack Taubitz (Blanchard Montabella), Jr.
       
 
152
1 Austin Hughes (Saginaw Nouvel), Sr.
2 Aaron Bauman (New Lothrop), Sr.
3 Darren Decker (Carson City Crystal), Jr.
4 Colin Henry (Marlette), Sr.
5 Connor Mills (Boyne City), Sr.
6 Taylor Bonetti (Norway), Jr.
7 Luke Wiser (Quincy), Sr.
8 Brandon Rodenburg (Kent City), So.
9 Andy Waterman (Constantine), Jr.
10 Chris O'Donnell (Lawton), Jr.
       
       
160
1 Josh Wendling (New Lothrop), Sr.
2 Spencer Reterstoff (Hart), Sr.
3 Kyle Johnson (Hudson), So.
4 Tristan Rosted (Manton), Sr.
5 Mark Workman (Hesperia), So.
6 Steven Rantz (Schoolcraft) Sr.
7 KJ Herremans (Kent City), Sr.
8 Lincoln Burnham (Carson City Crystal), Sr.
9 Ali Rashad (Highland Park Renaissance), Sr.
10 Mauricio Diaz-Reyes (EPB Laker), Jr.
 
       
171
1 Jacob Cooper (Springport), Jr.
2 Taylor Krupp (New Lothrop), Sr.
3 Brett Burtrum (Bronson), Jr.
4 Jonny Durham (Montabella), Sr.
5 Jason Nash (Decatur), Sr.
6 Brody Conner (Lawton), Jr.
7 Billy Abbott (Vassar), Sr.
8 Adam Langworthy (Pine River), Sr.
9 Kevin Curby (Hillsdale), Jr.
10 Jacinto Arreola (Hartford), Sr.
 
       
189
1 Shane Rodenburg (Kent City), Jr.
2 Cody Symons (New Lothrop), Sr.
3 Pat Brown (Sandusky), Sr.
4 Eldon Graham (Hesperia), Sr.
5 Joe Monica (Niles Brandywine), Sr.
6 Nathan Philburn (Byron), Sr.
7 Charlie Robertson (Sand Creek), Jr.
8 Dorreon Gaines (Covert), Jr.
9 Cody Mikel (Schoolcraft), Sr.
10 Weston DeHaven (Watervliet), Jr.
 
       
215
1 Kevin Koenig (Laingsburg), So.
2 Jake Morgan (Hudson), Sr.
3 Cole Southworth (Decatur), Jr.
4 Scott Rosencrans (Hesperia), So.
5 Nick Burt (Addison), Jr.
6 Alan Taylor (Detroit Loyola), Sr.
7 Jon Rodriguez (Jonesville), Jr.
8 Dakota Clark (New Lothrop), Sr.
9 Gabe Zimmer (Ravenna), Jr.
10 Curtis Labadie (Bark River-Harris), Jr.
 
 
285
1 Ryan Prescott (Whittemore Prescott), Jr.
2 Jake Khoury (TCSF), Sr.
3 Danny Davidson (Blanchard Montabella), Sr.
4 Wyatt Conkle (Hesperia), Jr.
5 Owen Wilson (New Lothrop), Sr.
6 Jacorey Purcell (Bangor), Sr.
7 Tom Devos (Kent City), Sr.
8 Keegan Richardson (Mancelona), Sr.
9 Austin Kennedy (Decatur), Jr.
10 Cory Gillet (Rudyard), Jr.