skip navigation
Grappler Gold

Top Sophomores (Class of 2016)

By Steve Widzinski, 11/27/13, 3:00PM EST

Share

Top Sophomores


#1 Devin Schroder

Rank, School, 12-13 Weight (State Placing)
1 Devin Schroder, Grand Rapids CC 112 (1)
2 Devon Pingel, North Branch 160 (1) 
3 Landon Pelham, Tecumseh 189 (6) 
4 Kanen Storr, Leslie 103 (1) 
5 Joel Rees, Sparta 130 (4) 
6 Alex Martinez, Ida 112 (2) 
7 Ian Parker, St Johns, 103 (2)
8 Zeth Dean, Lowell 112 (2) 
9 Max Dean, Lowell 160 (6) 
10 Matt Santos, Swan Valley 119 (2) 
11 Foster Karmon, Allegan 103 (3) 
12 Lucas Hall, Lowell 103 (4) 
13 Kevin Koenig, Laingsburg 215 (2) 
14 Max Johnson, Davison 103 (X) 
15 Dresden Simon, Dansville 112 (3) 
16 Kyle Johnson, Hudson 152 (3) 
17 Steve Garza, Montrose 130 (4) 
18 Reilly Brown, Whitehall 103 (2) 
19 Aaron Kilburn, Richmond 103 (3) 
20 Kole Krauss Grand Rapids CC (4)
21 Nathan Ellis Goodrich 112 (4) 
22 Mark Workman, Hesperia 140 (5) 
23 Brandon Garcia, Riverview 140 (Q) 
24 Zane Gorby, Caledonia 171 (Q) 
25 Adam McCann, Midland Bullock Creek (8)
 
Honorable Mention        
Michael Higley, Edwardsburg 103(7)
Alex Hrisopoulos, Oxford 103 (5)
Bryan Lavearn, Ortonville Brandon 103 (6)
KJ Suitor, Swan Valley 103 (7)
Zach Blevins, Dundee 112 (8)
Cole Hersch, New Lothrop 112 (8)
Marcus Richardson, Addison 112 (7)
Dominic Forbes, Grand Rapids CC 119 (Q)
Dallas O'Green, Carson City Crystal 119 (6)
Sam Johnson, Holly 125 (Q)
Lane McVicker, Eaton Rapids 130 (Q)
Zeth Caudill, Springport 135 (Q)
Austin Melton, DeWitt 135 (Q)
Dylan Steward, Grand Ledge 135 (Q)
Dan Perry, Lapeer East 285 (X)
       
Special Mention
Jon Martin, Grayling 103 (8)
Davian Gowens, Hesperia 103 (6)
Clay Ragon, Dansville 103 (4)
Tristan Serbus, Owosso 103 (8)
Sage Castillo, Hartland 112 (Q)
Justin Braford, Schoolcraft 103  (8)
Garret Kaercher, Warren Lincoln 119 (Q)
Ameer Munasser, Melvindale 119 (Q)
Mason Lopinski, Hudson 125 (Q)
Tyler Perry, Romeo 125        (X)
Chase Veydt, Parma Western 135 (Q)
Logan Merrick, Mason County Central 135 (Q)
Blake Montrie, Temperance Bedford 135 (X)
Brandon Rodenburg, Kent City 135 (Q)
Ean Talor, Birch Run 140 (Q)
Ethan Smith, BC John Glenn 152        (X)
Logan Vish, Hartland 152 (X)
Shane Foster, Gaylord 160 (X)
Quintin Wilber, Montrose 189 (Q)
Scott Rosencrans, Hesperia 215 (Q)