skip navigation
Grappler Gold

Power 15 High School Rankings

By Steve Widzinski, 01/27/17, 6:00PM EST

Share

See who is the best of the best across all 4 divisions

Grappler
Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

POWER 15

103
1 Chayse Lajoie, Gaylord (9)
2 David Stepanian, Warren Woods Tower (10)
3 Reese Fry, Manchester (12)
4 Nick Alayan, Macomb Dakota (10)
5 Devon Johnsen, Detroit CC (11)
6 Andrew Chambal, Davison (9)
7 Andrew Hughes, Grand Ledge (9)
8 TJ Daugherty, Walled Lake Central (9)
9 Sean Spidle, Flint Powers (9)
10 Ben Manly, Brighton (10)
11 Vince Perez, Tecumseh (10)
12 Austin Kilburn, Richmond (9)
13 Brody Kemper, Grand Blanc (9)
14 Mark Brado, Waterford Kettering (10)
15 Brock Prater, Macomb Dakota (9)

112
1 Corey Gamet, Parma Western (10)
2 Chaise Mayer, Warren Woods Tower (10)
3 Noah Comar, Clinton (10)
4 Justin Tiburcio, Macomb Dakota (10)
5 Caleb Teague, Goodrich (10)
6 Tucker Sholl, Hudson (10)
7 Anthony Gallagher, Perry (12)
8 Steven Garty, Davison (10)
9 Rhett Newton, Detroit CC (10)
10 Roy Costello, Richmond (12)
11 Brendan Zelenka, St Johns (11)
12 Kyle Borthwell, Westland John Glenn (10)
13 Cameron Mahlich, Ionia (12)
14 Brenden Spencer, Roscommon (11)
15 Corey Cavanaugh, Hartland (10)

119
1 Jordan Hamdan, Hudson (10)
2 Jack Medley, Anchor Bay (12)
3 Ben Kamali, Detroit CC (11)
4 Mike Mars, Westland John Glenn (11)
5 Elijuh Weaver, Warren Woods Tower (12)
6 Branson Proudlock, Gibraltar Carlson (11)
7 Rayvon Foley, AA Pioneer (12)
8 Austin Wieczorek, East Kentwood (12)
9 Spencer Good, Lumen Christi (12)
10 Dakota Greer, Howard City TCA (11)
11 Nolan Klapec, Lakeland (12)
12 Kyle Kantola, Hartland (10)
13 Terrin Machart, Utica Ford (11)
14 Andrew Flick, Niles (12)
15 Derek Giallombardo, Gaylord (11)

125
1 Dom LaJoie, Gaylord (12)
2 Donte Rivera-Garcia, Southgate Anderson (12)
3 Austin Franco, Niles (11)
4 Kaleob Whitford, St Johns (10)
5 Hunter Corcoran, Lake Fenton (12)
6 Dan Poupore, Saline (11)
7 Isaac Lefler, Westland John Glenn (11)
8 Kyle French, Marysville (12)
9 Robert LeFevre, Erie Mason (12)
10 AJ Facundo, Davison (11)
11 Kyle Black, White Pigeon (10)
12 Corbyn Munson, Chelsea (11)
13 Ethan Bishop, BC Harper Creek (12)
14 Coy Helmuth, Decatur (12)
15 Marc Schaeffer, Davison (9)

130
1 Xavier Graham, Brownstown Woodhaven (12)
2 Drew Marten, Tecumseh (11)
3 Robert Rogers, Burton Bentley (10)
4 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (11)
5 Warren Stanfield, Walled Lake Central (12)
6 Chris Fauson, Charlotte (11)
7 Victor Schoeneherr, Bay City Western (10)
8 Conor Donahue, Clarkston (10)
9 Garrett Tyrell, Oxford (12)
10 Jack Snauko, Grand Ledge (12)
11 Cooper Gunnells, Columbia Central (12)
12 Trevor Robinson, Shepherd (10)
13 Spencer Fox, Schoolcraft (12)
14 Blain Wood, Caro (11)
15 Andrew Park, Pine River (11)

135
1 Jarrett Trombley, Lake Fenton (11)
2 Kevon Davenport, Detroit CC (9)
3 Nolan Saxton, Lakeview (12)
4 Nick Freeman, Walled Lake Central (11)
5 Austin Boone, Lowell (9)
6 Ethan Woods, Manchester (12)
7 James Whitaker, St Johns (10)
8 Tyler Sanders, Macomb Dakota (11)
9 Mason Breece, Birch Run (11)
10 Anthony Gibson, John Glenn (11)
11 Sergio Borg, Oxford (11)
12 Josh Schindler, Warren Woods Tower (12)
13 Jimmy Muscato, Pinckney (12)
14 Josh Edmond, Orchard Lake St Mary's (9)
15 Andrew Hansen, Rockford (12)

140
1 Ben Freeman, Walled Lake Central (12)
2 Avry Mutschler, Lowell (10)
3 Sean O'Hearon, Springport (12)
4 Noah Schoenherr, Bay City Western (12)
5 Luke Raczkowski, Parma Western (12)
6 Trent Lashuay, St Johns (12)
7 Patrick Kerr, Linden (12)
8 JD Greathose, Mason (12)
9 Dante Latora, Portage Central (12)
10 Brenden Hall, Niles (12)
11 DJ Daniels, Caro (10)
12 Ethan May, Decatur (12)
13 Tanner Culver, Hartland (10)
14 Zach Bellaire, Dundee (11)
15 Colin Takata, Birmingham Groves (12)

145
1 Reece Hughes, Hartland (12)
2 Cameron Amine, Detroit CC (10)
3 John Siemasz, John Glenn (12)
4 Alec Rees, Sparta (10)
5 Danny Pfeffer, Fraser (12)
6 Tylor Orrison, Dundee (11)
7 Douglas Ferrier, Marysville (11)
8 Brian Case, Davison (10)
9 Joey Muzzin, Woodhaven (11)
10 Dawson Blank, Linden (12)
11 Mitch Findieson, Niles (12)
12 Austin O'Hearon, Eaton Rapids (11)
13 Nick Bleise, Brighton (11)
14 Jaycob Sharp, Chippewa Hills (11)
15 Luke Brazil, Anchor Bay (12)

152
1 Sean Sterling, Dundee (12)
2 Bret Fedewa, St Johns (11)
3 Kam Bush, Grandville (11)
4 Dustin Gross, Dearborn Hts Annapolis (11)
5 Nathan Atienza, Livonia Franklin (11)
6 Gerritt Yates, Hesperia (11)
7 Glenn Beardsley, Farwell (12)
8 Coby Moore, Bay City Western (12)
9 Layne Malzcewski, Macomb Dakota (11)
10 Beau Caster, Marquette (12)
11 Jacob Shoop, Mason County Central (12)
12 Will Marano, Dearborn Edsel Ford (11)
13 Bryce Dempsey, Lowell (12)
14 Cal Stefanko, Davison (10)
15 Alex Motylinski, Dundee (12)

160
1 Kolin Leyrer, Holt (12)
2 Lucas McFarland, St Johns (12)
3 Dylan Terrance, Flint Kearsley (12)
4 Keigan Yuhas, Lowell (11)
5 Trevor Patterson, Chesaning (12)
6 Hunter Grasso, Woodhaven (12)
7 David Dumond, Corunna (12)
8 JoJo Dowdell, Whitehall (12)
9 Blake Ross, Muskegon Reeths Puffer (12)
10 Wyatt Cool, Mendon (11)
11Zac Menck, Lawton (11)
12 Dominic Vasquez, Temperance Bedford (12)
13 Tanner Gonzales, Manistique (12)
14 Dylan Briggs, Corunna (12)
15 David Spedowski, Chippewa Hills (11)

171
1 Tyler Morland, Detroit CC (12)
2 Collin Lieber, Croswell-Lexington (12)
3 Cash Thompson, Lakewood (12)
4 Connor Charping, Trenton (12)
5 Ryan Ringler, Cedar Springs (10)
6 Hunter Gasper, Chesaning (12)
7 Matt Heaps, Portage Northern (12)
8 Nino Bastianelli, Marysville (12)
9 Sam Greco, Grandville (12)
10 Gabe Larner, DeWitt (12)
11 Drake Pauwels, New Boston Huron (11)
12 Sam DeMeester, Coldwater (12)
13 David Erwin, Bronson (12)
14 Dominick Reo, Paw Paw (12)
15 Austin Malczewski, Romeo (12)

189
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (12)
2 Ryan Vasbinder, Grandville (12)
3 Brenden McRill, Davison (12)
4 Brad Wilton, Mason (12)
5 Kane Williams, Clio (12)
6 Colton McKiernan, Richmond (11)
7 Nick Humphrey, Monroe Jefferson (12)
8 David Kruse, Lowell (11)
9 Will Feldkamp, Dexter (12)
10 Hunter Schneider, Midland (12)
11 Aaron Bolo, Iron Mt-Norway (12)
12 Dylan Powers, Saline (12)
13 Ben Cushman, Flushing (11)
14 Andrew Spisz, Hartland (12)
15 Anthony Reo, Paw Paw (11)

215
1 Brandon Whitman, Dundee (11)
2 Jared Roehl, Millington (12)
3 Devon Kozel, Bangor (12)
4 Nick Cooper, Springport (11)
5 Sam Kinne, Lapeer (11)
6 Eli Boulton, Lowell (12)
7 Trevor Piggott, Ionia (12)
8 Tyden Ferris, Delton Kellogg (11)
9 Zach Bailey, Hudson (12)
10 Billy Koepf, Chippwa Hills (11)
11 Jawaun Petee, Westland John Glenn (12)
12 Tyler Marino, Richmond (11)
13 Jack Ross, Detroit CC (12)
14 Zach Kramer, Monroe (12)
15 Austin Keeley, Marysville (12)

285
1 Trent Hillger, Lake Fenton (12)
2 Nick Jenkins, Detroit CC (12)
3 Chase Beard, Allegan (12)
4 Pat DePiazza, Cedar Springs (12)
5 Logan Kennedy, Decatur (12)
6 Austin Emerson, Temperance Bedford (11)
7 Evan Begeman, Riverview (12)
8 Ean Purcell, Trenton (11)
9 Brock Johnson, Muskegon CC (12)
10 Tyler Hill, Stevensville Lakeshore (11)
11 Brad Gierman, Brown City (12)
12 Nic Lloyd, Grand Ledge (12)
13 Lane Potter, Hudsonville (12)
14 Luke Tromp, Lakewood (12)
15 Charlie Prescott, Whittemore Prescott (11)

michgrappler Michigan Grappler michgrappler