skip navigation
Grappler Gold

D1 Individual Rankings (2/23)

By Steve Widzinski, 02/23/17, 12:00PM EST

Share

Pfeffer is new #1 at 145 going into State Tournament (Photo/ C&G News)

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

103
1 Nick Alayan, Macomb Dakota (10)
2 Devon Johnsen, Detroit CC (11)
3 Andrew Hughes, Grand Ledge (9)
4 Brody Kemper, Grand Blanc (9)
5 Andrew Chambal, Davison (9)
6 Ben Manly, Brighton (10)
7 TJ Daugherty, Walled Lake Central (9)
8 Mark Brado, Waterford Kettering (10)
9 Wyatt Nault, Hartland (9)
10 Brock Prater, Macomb Dakota (9)

112
1 Ben Kamali, Detroit CC (11)
2 Justin Tiburcio, Macomb Dakota (10)
3 Rhett Newton, Detroit CC (10)
4 Kyle Borthwell, Westland John Glenn (10)
5 Steven Garty, Davison (10)
6 Mateo Diaz, Midland (11)
7 Jack Samuels, Hudsonville (10)
8 Cole Janes, Grand Ledge (12)
9 Bryce Brust, Battle Creek Lakeview (10)
10 Corey Cavanaugh, Hartland (10)

119
1 Jack Medley, Anchor Bay (12)
2 Michael Mars, Westland John Glenn (11)
3 Rayvon Foley, AA Pioneer (12)
4 Austin Wieczorek, East Kentwood (12)
5 Terrin Machart, Utica Ford (11)
6 Kyle Kantola, Hartland (10)
7 Jaron Wilson,  Davison (9)
8 Derek Gilcher, Detroit CC (9)
9 Austin Hale, Bay City Western (11)
10 Dominic Todaro, Romeo (10)

125
1 Donte Rivera-Garcia, Southgate Anderson (12)
2 Dan Poupore, Saline (11)
3 AJ Facundo, Davison (11)
4 Marc Shaeffer, Davison (9)
5 Stone Moscovic, Detroit CC (11)
6 Isaac Lefler, Westland John Glenn (11)
7 Isiah Berry, Southfield (11)
8 Nicholas Barrett, Macomb Dakota (12)
9 Anthonie Taylor, Grandville (9)
10 Jared Riggins, Jackson (10)

130
1 Xavier Graham, Brownstown Woodhaven (12)
2 Kevon Davenport, Detroit CC (10)
3 Tyler Sanders, Macomb Dakota (11)
4 Warren Stanfield, Walled Lake Central (12)
5 Hunter Hohman, Lapeer (11)
6 Conor Donahue, Clarkston (10)
7 Garrett Tyrell, Oxford (12)
8 Jack Snauko, Grand Ledge (12)
9 Mason Priest, Grandville (12)
10 Daniel Guillen, Grand Haven (11)

135
1 Noah Schoenherr, Bay City Western (12)
2 Nick Freeman, Walled Lake Central (11)
3 Anthony Gibson, John Glenn (11)
4 Andrew Hansen, Rockford (12)
5 Sergio Borg, Oxford (11)
6 Victor Schoeneherr, Bay City Western (10)
7 Jake Rygielski, Clarkston (12)
8 Noah Anderson, Rockford (10)
9 Jacob Emery, Brownstown Woodhaven (12)
10 Karson Kost, Grand Ledge (10)

140
1 Ben Freeman, Walled Lake Central (12)
2 Colin Takata, Birmingham Groves (12)
3 Jay Nivison, Davison (9)
4 Jalen Smith, Fraser (11)
5 Tanner Culver, Hartland (10)
6 Brandon Riggins, Jackson (12)
7 Jimmy Muscato, Pinckney (12)
8 Lee Grabowski, Brighton (12)
9 Jack Richardson, Rockford (10)
10 Tarik Alcodray, Livonia Stevenson (12)

145
1 Danny Pfeffer, Fraser (12)
2 Reece Hughes, Hartland (12)
3 Cameron Amine, Detroit CC (10)
4 Joey Muzzin, Brownstown Woodhaven (11)
5 John Siemasz, Westland John Glenn (12)
6 Brian Case, Davison (10)
7 Mason Evans, BC Lakeview (11)
8 Nick Bleise, Brighton (11)
9 Alan Matthews, Grandville (11)
10 Cole Kemper, Grand Blanc (12)

152
1 Kam Bush, Grandville (12)
2 Nathan Atienza, Livonia Franklin (12)
3 Trevor Houghton, Romeo (12)
4 River Shettler, Hartland (10)
5 Dustin Solomon, Macomb Dakota (10)
6 Adam Hall, Holt (12)
7 Aidan Wagh, Detroit CC (11)
8 Luke Brazil, Anchor Bay (12)
9 Jake Calvano, Clarkston (12)
10 Brennan Doyle, Midland Dow (10)

160
1 Kolin Leyrer, Holt (12)
2 Coby Moore, Bay City Western (12)
3 Will Marano, Dearborn Edsel Ford (11)
4 Cal Stefanko, Davison (10)
5 Layne Malzcewski, Macomb Dakota (11)
6 Hunter Grasso, Brownstown Woodhaven (12)
7 Isaac Torrey, Grand Rapids FHC (11)
8 Dominic Vasquez, Temperance Bedford (12)
 9Joey Livingston, Hartland (11)
10 Devin Trevino, Oxford (10)

171
1 Tyler Morland, Detroit CC (12)
2 Matt Heaps, Portage Northern (12)
3 Sam Greco, Grandville (12)
4 Austin Malczewski, Romeo (12)
5 Max Doggett, Southfield (12)
6 Easton Turner, Detroit CC (10)
7 Trevor McGowan, Davison (10)
8 Nicholas Childs, Flint Southwestern (12)
9 Hiram Robinson, Wyandotte Roosevelt (11)
10 Kyle Kahut, Temperance Bedford (12)

189
1 Ryan Vasbinder, Grandville (12)
2 Brenden McRill, Davison (12)
3 Dylan Powers, Saline (12)
4 Andrew Spisz, Hartland (12)
5 Chris Hackney, Fraser (11)
6 Tyler Glave, Rockford (12)
7 Jaylen DeBerry, Holt (12)
8 Stephon Moody, Battle Creek Lakeview (12)
9 Jacob Ransom, TC West (11)
10 Andrew Yan, Troy Athens (11)

215
1 Jawaun Petee, Westland John Glenn (12)
2 Ben Cushman, Flushing (11)
3 Jack Ross, Detroit CC (12)
4 Zach Kramer, Monroe (12)
5 Emmanuel Willie, Livonia Franklin (11)
6 Drake Morley, Grand Haven (12)
7 Brent Booth, Midland Dow (11)
8 Byron Schlickenmeyer, Oxford (12)
9 Ian Hall, Grandville (12)
10 Dominick Wilson, Portage Central (11)

285
1 Nick Jenkins, Detroit CC (12)
2 Austin Emerson, Temperance Bedford (11)
3 Lane Potter, Hudsonville (12)
4 Nic Lloyd, Grand Ledge (12)
5 Louis Thorn, Romeo (12)
6 Lance Clapp, Swartz Creek (11)
7 Ben Petersmark, Rochester Adams (12)
8 Arron Gilmore, Davison (10)
9 Zach Doran, North Farmington (12)
10 Rahmi Khalil, Macomb Dakota (11)

michgrappler Michigan Grappler michgrappler