skip navigation
NMWAY Wrestling

Power 15 High School Rankings

By Steve Widzinski, 02/23/17, 12:00PM EST

Share

Dundee's Sterling #1 across all divisions at 160 (Photo/The Independent)

Grappler

Power 15

103
1 Chayse Lajoie, Gaylord (9)
2 David Stepanian, Warren Woods Tower (10)
3 Reese Fry, Manchester (12)
4 Nick Alayan, Macomb Dakota (10)
5 Devon Johnsen, Detroit CC (11)
6 Andrew Hughes, Grand Ledge (9)
7 Brody Kemper, Grand Blanc (9)
8 Andrew Chambal, Davison (9)
9 Ben Manly, Brighton (10)
10 TJ Daugherty, Walled Lake Central (9)
11 Mark Brado, Waterford Kettering (10)
12 Jordan Austin, New Boston Huron (10)
13 Vince Perez, Tecumseh (10)
14 Austin Kilburn, Richmond (9)
15 Jamison Ward, Carson City (9)

112
1 Ben Kamali, Detroit CC (11)
2 Corey Gamet, Parma Western (10)
3 Chaise Mayer, Warren Woods Tower (10)
4 Noah Comar, Clinton (10)
5 Justin Tiburcio, Macomb Dakota (10)
6 Tucker Sholl, Hudson (10)
7 Anthony Gallagher, Perry (12)
8 Rhett Newton, Detroit CC (10)
9 Brendan Zelenka, St Johns (11)
10 Kyle Borthwell, Westland John Glenn (10)
11 Cameron Mahlich, Ionia (12)
12 Steven Garty, Davison (10)
13 Mateo Diaz, Midland (12)
14 Brenden Spencer, Roscommon (11)
15 Jack Samuels, Hudsonville (10)

119
1 Jordan Hamdan, Hudson (10)
2 Branson Proudlock, Gibraltar Carlson (11)
3 Jack Medley, Anchor Bay (12)
4 Mike Mars, Westland John Glenn (11)
5 Elijuh Weaver, Warren Woods Tower (12)
6 Austin Franco, Niles (11)
7 Rayvon Foley, AA Pioneer (12)
8 Austin Wieczorek, East Kentwood (12)
9 Spencer Good, Lumen Christi (12)
10 Dakota Greer, Howard City TCA (11)
11 Terrin Machart, Utica Ford (11)
12 Kyle Kantola, Hartland (10)
13 Derek Giallombardo, Gaylord (11)
14 Asher Meekhoff, Allendale (11)
15 Jaron Wilson, Davison (9)

125
1 Dom LaJoie, Gaylord (12)
2 Donte Rivera-Garcia, Southgate Anderson (12)
3 Hunter Corcoran, Lake Fenton (12)
4 Dan Poupore, Saline (11)
5 Kyle French, Marysville (12)
6 Kaleob Whitford, St Johns (10)
7 AJ Facundo, Davison (11)
8 Skylar Crespo, Mendon (9)
9 Robert LeFevre, Erie Mason (12)
10 Blain Wood, Caro (11)
11 Marc Schaeffer, Davison (9)
12 Stone Moscovic, Detroit CC (11)
13 Isaac Lefler, Westland John Glenn (11)
14 Isiah Berry, Southfield (11)
15 Nick Barrett, Macomb Dakota (12)

130
1 Jarrett Trombley, Lake Fenton (11)
2 Xavier Graham, Brownstown Woodhaven (12)
3 Drew Marten, Tecumseh (11)
4 Kevon Davenport, Detroit CC (9)
5 Tyler Sanders, Macomb Dakota (11)
6 Robert Rogers, Burton Bentley (10)
7 Warren Stanfield, Walled Lake Central (12)
8 Chris Fauson, Charlotte (11)
9 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (11)
10 Hunter Hohman, Lapeer (11)
11 Conor Donahue, Clarkston (10)
12 Garrett Tyrell, Oxford (12)
13 Jack Snauko, Grand Ledge (12)
14 Trevor Robinson, Shepherd (10)
15 Spencer Fox, Schoolcraft (12)

135
1 Nolan Saxton, Chippewa Hills (12)
2 Noah Schoenherr, Bay City Western (12)
3 Nick Freeman, Walled Lake Central (11)
4 Austin Boone, Lowell (9)
5 Ethan Woods, Manchester (12)
6 Josh Edmond, Orchard Lake St Mary's (9)
7 James Whitaker, St Johns (10)
8 Anthony Gibson, John Glenn (11)
9 Joey Schindler, Warren Woods Tower (12)
10 Andrew Hansen, Rockford (12)
11 Dallas Sortor, Ida (11)
12 Cooper Gunnells, Columbia Central (12)
13 Sergio Borg, Oxford (11)
14 Victor Schoenherr, Bay City Western (10)
15 Tracy Hubbard, Warren MI Collegiate (11)

140
1 Ben Freeman, Walled Lake Central (12)
2 Sean O'Hearon, Springport (12)
3 Luke Raczkowski, Parma Western (12)
4 Avry Mutschler, Lowell (10)
5 Trent Lashuay, St Johns (12)
6 JD Greathose, Mason (12)
7 DJ Daniels, Caro (10)
8 Zach Bellaire, Dundee (11)
9 James Penfold, Goodrich (10)
10 Sean Trombley, Lake Fenton (10)
11 Colin Takata, Birmingham Groves (12)
12 Jay Nivison, Davison (9)
13 Jalen Smith, Fraser (11)
14 Tanner Culver, Hartland (10)
15 Brandon Riggins, Jackson (12)

145
1 Glenn Beardsley, Farwell (12)
2 Danny Pfeffer, Fraser (12)
3 Reece Hughes, Hartland (12)
4 Cameron Amine, Detroit CC (10)
5 Alec Rees, Sparta (10)
6 Austin O'Hearon, Eaton Rapids (11)
7 Tylor Orrison, Dundee (11)
8 Joey Muzzin, Woodhaven (11)
9 John Siemasz, John Glenn (12)
10 Douglas Ferrier, Marysville (11)
11 Brian Case, Davison (10)
12 Dawson Blank, Linden (12)
13 Mitch Findieson, Niles (12)
14 Jackson Rickman, Trenton (12)
15 Ethan May, Decatur (12)

152
1 Bret Fedewa, St Johns (11)
2 Kam Bush, Grandville (11)
3 Dustin Gross, Dearborn Hts Annapolis (11)
4 Nathan Atienza, Livonia Franklin (11)
5 Gerritt Yates, Hesperia (11)
6 Jacob Shoop, Mason County Central (12)
7 Sam York, Dewitt (10)
8 Trevor Houghton, Romeo (11)
9 River Shettler, Hartland (10)
10 Dustin Solomon, Macomb Dakota (10)
11 Adam Hall, Holt (12)
12 Bryce Dempsey, Lowell (12)
13 Jaycob Sharp, Chippewa Hills (11)
14 Jojo Dowdell, Whitehall (12)
15 Jackson Nevadomski, Lake Fenton (11)

160
1 Sean Sterling, Dundee (12)
2 Kolin Leyrer, Holt (12)
3 Lucas McFarland, St Johns (12)
4 Dylan Terrance, Flint Kearsley (12)
5 Coby Moore, Bay City Western (12)
6 Will Marano, Dearborn Edsel Ford (11)
7 Cal Stefanko, Davison (10)
8 Layne Malczewski, Macomb Dakota (11)
9 Dylan Briggs, Corunna (12)
10 Trevor Patterson, Chesaning (12)
11 Hunter Grasso, Woodhaven (12)
12 Tanner Gonzales, Manistique (12)
13 Beau Caster, Marquette (12)
14 Isaac Torrey, Grand Rapids FHC (11)
15 Chase Reaser, Hastings (12)

171
1 Tyler Morland, Detroit CC (12)
2 Collin Lieber, Croswell-Lexington (12)
3 Cash Thompson, Lakewood (12)
4 Connor Charping, Trenton (12)
5 Ryan Ringler, Cedar Springs (10)
6 Matt Heaps, Portage Northern (12)
7 Nino Bastianelli, Marysville (12)
8 Kane Williams, Clio (12)
9 Sam Greco, Grandville (12)
10 Gabe Larner, DeWitt (12)
11 Drake Pauwels, New Boston Huron (11)
12 Hunter Gasper, Chesaning (12)
13 Sam DeMeester, Coldwater (12)
14 David Erwin, Bronson (12)
15 Dominick Reo, Paw Paw (12)

189
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (12)
2 Brandon Whitman, Dundee (11)
3 Ryan Vasbinder, Grandville (12)
4 Brenden McRill, Davison (12)
5 Will Feldkamp, Dexter (12)
6 Colton McKiernan, Richmond (11)
7 David Kruse, Lowell (11)
8 Brad Wilton, Mason (12)
9 Aaron Bolo, Iron Mt-Norway (12)
10 Dylan Powers, Saline (12)
11 Andrew Spisz, Hartland (12)
12 Nevin Brittain, Haslett (12)
13 Anthony Reo, Paw Paw (11)
14 Chris Hackney, Fraser (11)
15 Erik Birchmeier, New Lothrop (12)

215
1 Jared Roehl, Millington (12)
2 Devon Kozel, Bangor (12)
3 Nick Cooper, Springport (11)
4 Tyden Ferris, Delton Kellogg (11)
5 Eli Boulton, Lowell (12)
6 Nick Humphrey, Monroe Jefferson (12)
7 Connor Bruinus, GR Forest Hills Northern (12)
8 Jawaun Petee, Westland John Glenn (12)
9 Ben Cushman, Flushing (11)
10 Trevor Piggott, Ionia (12)
11 Tyler Marino, Richmond (11)
12 Jack Ross, Detroit CC (12)
13 Isaac Weir, Stevensville Lakeshore (12)
14 Matt Quinn, Mason County Central (12)
15 Tyler Moore, Three Rivers (11)

285
1 Trent Hillger, Lake Fenton (12)
2 Nick Jenkins, Detroit CC (12)
3 Pat DePiazza, Cedar Springs (12)
4 Chase Beard, Allegan (12)
5 Logan Kennedy, Decatur (12)
6 Austin Emerson, Temperance Bedford (11)
7 Evan Begeman, Riverview (12)
8 Zach Bailey, Hudson (12)
9 Ean Purcell, Trenton (11)
10 Brad Gierman, Brown City (12)
11 Lane Potter, Hudsonville (12)
12 Nic Lloyd, Grand Ledge (12)
13 Brock Johnson, Muskegon CC (12)
14 Riley Smith, Mason (11)
15 Tyler Hill, Stevensville Lakeshore (11)

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler