skip navigation
Grappler Gold

Mt. Rushmore - From Gabriel Richard to Gwinn

By MI Grappler, 08/10/17, 2:00PM EDT

Share

GABRIEL RICHARD (ANN ARBOR)
Brian Griffin - 2x Placer (2-2)
Dennis Tice - State Champ
Eric Galvez - State Champ, 2x Placer (1-8)
Jeff Amhut - 3x State Champ, 4x Placer (3-1-1-1)

GALESBURG AUGUSTA
Dan Overkamp - State Champ
Jared Buchino - State Champ
Mike Walden - 3x Placer (4-4-2)
Steven Howes - State Champ

GARBER
David Born - 2x Placer (2-3)
David O'Neil - State Champ, 2x Placer (4-1)
Mitchell Christensen - State Champ
Steve Frye - 3x Placer (5-2-2)

GARDEN CITY
Brian Hinzman - 2x Placer (8-5)
Dale Kestel - 2x State Champ, NAIA All-American for EMU
Jason Peterson - Placer (4)
Kevin Richardson - Placer (2)

GAYLORD
Dominic LaJoie - 3x State Champ, 4x Placer (1-1-2-1)
Jon Martin - 3x Placer (4-5-2)
Kyle O'Neill - 2x State Champ, 3x Placer (7-1-1)
Ryan Bokas - State Champ, 2x Placer (1-3)

GLADSTONE
Joe Mileski - Placer (5)
Joel Vallier - Placer (2)
Owen Ritchie - Placer (4)
Zach Bailey - Placer (4)

GLADWIN
Adam Manninen - 4x Placer (5-6-5-3)
Jake Roza - 2x Placer (5-3)
Kevin Nash - State Champ, 2x Placer (5-1)
Scott Ferguson - 2x Placer (2-5)

GOBLES
Ben Nordbrock - State Champ, 3x Placer (6-1-3)
Brian Leighton - State Champ, 2x Placer (3-1)
Chris Kovach - 2x Placer (7-4)
Phil Lingdeck - 2x Placer (3-3)

GODWIN HEIGHTS
Bill Roberts - 2x Placer (5-2)
Don Doyle - 2x Placer (3-2)
Jerry Piechocki - 2x State Champ
Paul Pycraft - 2x Placer (7-2)

GOODRICH
Andy Storrs - 2x State Champ, 3x Placer (1-1-3)
Jamie Bartley - 2x State Champ, 3x Placer (1-3-1)
Kyler Elsworth - 2x State Champ, 3x Placer (4-1-1)
Mark Weber - 4x State Champ

GRAND BLANC
David Cheza - Placer (3), 2x NCAA Q for MSU
Eric Hubbard - State Champ, 2x Placer (2-1)
Josh Williams - State Champ, 3x Placer (5-5-1)
Noah Gonser - State Champ, 3x Placer (3-4-1), NCAA Q for EMU

GRAND HAVEN
Dakota Juarez - 4x Placer (7-3-4-2), NCAA Q for EMU
Eric Gervais - State Champ, 2x Placer (7-1)
John Cox - State Champ, 4x Placer (5-5-3-1), 3x NCAA Q for Navy 
John Houseman - State Champ, 4x Placer (6-3-2-1)

GRAND LEDGE
Dylan Steward - State Champ, 2x Placer (1-4)
Pat Wright - 3x Placer (3-5-2)
Steve Delaney - State Champ, 2x Placer (6-1)
Tyler Hubert - State Champ, 2x Placer (2-1)

GRANDVILLE
Bubba Gritter - 3x State Champ, 2x NCAA All-American for CMU
Greg Paiz - 2x State Champ, 3x Placer (3-1-1)
Jack Nicholson - 2x State Champ, 3x Placer (1-3-1)
Pat Whitcomb - 2x State Champ, NAIA All-American for Western Montana

GRANT
Cache Webb - Placer (2)
Duane Bouwkamp - Placer (2)
Rashaad Powell - Placer (3)
Ryan Connell - Placer (2)

GRASS LAKE
Bill Melling - 2x State Champ, 4x Placer (4-4-1-1)
Dave Lambert - 3x State Champ
Matt Clark - 3x State Champ
Tom Murphy - 3x State Champ, 4x Placer (4-1-1-1)

GRAYLING
Barsie Cross - State Champ
Burt Partello - State Champ, 2x Placer (5-1)
Eddie Davis - State Champ
John Solomonson - State Champ, 2x Placer (2-1)

GREENVILLE
Adam Hopkins - 2x State Champ, 3x Placer (7-1-1)
Jordan Miller - 3x Placer (3-6-3)
Jordan Thomas - 3x State Champ, 4x Placer (2-1-1-1)
Tyler Keselring - 3x State Champ

GROSSE ILE
Brian DeCoster - Placer (2)
David Carter - State Champ
Joe Zammit - State Champ, 2x Placer (4-1)
Lou Lafayette - 2x Placer (2-3)

GROSSE POINTE NORTH
Dave Fleming - 2x Placer (6-2)
Derek Phillips - State Champ, 3x Placer (5-2-1), NCAA Q for Minnesota
Gary Bordato - State Champ, 2x Placer (1-3)
Greg Fleming - State Champ

GROSSE POINTE SOUTH
Reggie Lewis - 2x Qualifier
Rob Sharrow - Placer (8)
TJ Carter - 2x Qualifier
Tyler Thompson - 2x Qualifier

GULL LAKE
Austin Lumbard - Placer (4)
Brian Bender - Placer (2)
Brian Fuller - Placer (4)
Steve Mayes - Placer (2)

GWINN
Alex Anderson - Qualifier
Ethan Parsons - Qualifier
Kevin Roberts - Placer (5)
Ryan Johnson - Qualifier