skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 12/10/17, 3:00PM EST

Share

DIVISION 1
1) Detroit Catholic Central - Beat D1 #10 Grand Ledge.  Won Rocket Duals, beating D1 #6 John Glenn, D4 #5 Clinton, and D3 #7 Algonac.  
2) Davison - Lost to D3 #1 Dundee and D1 #3 Dakota.  
3) Dakota - Beat D1 #2 Davison.
4) Hartland - Beat D4 #9 Manchester.  Lost to D2 #6 St. John's.
5) Oxford - Beat D1 #8 Walled Lake Central. Lost to D1 #6 John Glenn, D1 #7 Brighton, D2 #2 WWT, and Eaton Rapids. 
6) John Glenn - Beat D1 #5 Oxford.  Lost to D1 #1 DCC.
7) Brighton - Won WWT Duals.  Beat D1 #5 Oxford, D1 #8 Walled Lake Central, D2 #2 WWT, and Eaton Rapids.
8) Walled Lake Central - Lost to D1 #5 Oxford, D1 #7 Brighton, D2 #4 Goodrich, and Gibraltar Carlson. 
9) Hudsonville - Won Howell individual tournament
10) Grand Ledge - Lost to D1 #1 DCC.  Finished 4th at Howell individual tournament.

DIVISION 2
1) Lowell - Won Allegan individual tournament.
2) Warren Woods Tower - Beat D2 #4 Goodrich, D1 #5 Oxford, and Eaton Rapids.  Lost to D1 #7 Brighton.
3) Gaylord - 7-0 in dual action, most notable win was over Holly.
4) Goodrich - Beat D1 #8 Walled Lake Central.  Lost to D2 #2 WWT and Eaton Rapids.
5) New Boston Huron - Beat D2 #9 Tecumseh, won Columbia Central tournament.
6) St. Johns - Beat D1 #4 Hartland, won JAWS tournament.  Lost to Eaton Rapids.
7) Lakeshore - Finished 3rd at Allegan individual tournament.  Lost to Mishawaka (IN).
8) Dewitt - Finished 2nd at Howell individual tournament.
9) Tecumseh - Lost to D2 #5 NB Huron and Anchor Bay.
10) Sparta - Beat D4 #4 Pine River.  Lost to D4 #3 Carson City.

DIVISION 3
1) Dundee - Beat D1 #2 Davison.
2) Richmond - Off
3) Chippewa Hills - Won Lansing Eastern individual tournament.
4) Whitehall - Finished 6th at Allegan individual tournament.
5) Birch Run - Beat D3 #8 Alma, went 7-0 in duals.
6) Lakewood - 2-0 in duals Wednesday, competed at Vicksburg Duals Saturday (results not yet posted).
7) Algonac - Lost to D1 #1 DCC and D4 #5 Clinton.
8) Alma - Lost to D3 #5 Birch Run.
9) Mt. Morris - 2-0 in duals Wednesday, competed at Hemlock individual tournament (results not yet posted).
10) Gladstone - Competed at Oscoda Team Tourney.  Known results include a loss to Oscoda.

DIVISION 4
1) Hudson - Finished 4th at Allegan individual tournament.
2) New Lothrop - Finished 3rd at Howell individual tournament.
3) Carson City - Beat D2 #10 Sparta.
4) Pine River - Lost to D2 #10 Sparta.
5) Clinton - Beat D3 #7 Algonac.  Lost to D1 #1 DCC and Clarkston.
6) Mendon - Finished 5th at Allegan individual tournament.
7) Hesperia - Lost to Allendale twice, Shelby, and Reeths Puffer.
8) Addison - Competed at Rochester King of the Hills.  Known results include a loss to Utica Ford.
9) Manchester - Lost to D1 #4 Hartland.
10) Martin - Competed at Vicksburg Duals, known results include losses to Dowagiac and Portage Northern.