skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 12/17/17, 5:30PM EST

Share

DIVISION 1
1) Detroit Catholic Central - Won Penn Duals (IN)
2) Dakota - Won Tim Horn dual tournament at Holland.
3) Davison - Won Genesee County meet.
4) Brighton - Won home tournament.  Beat D2 #5 Eaton Rapids, D2 #7 Goodrich, D3 #7 Alma.
5) Westland John Glenn - Won Wayne County meet.
6) Hartland - Went 8-2 at Fricker's Duals (OH).  Beat D4 #1 Hudson, lost to Perrysburg (OH) and Wauseon (OH).
7) Oxford - Won Oakland County meet.
8) Walled Lake Central - Finished 5th at Oakland County meet.
9) Hudsonville - 4-1 at home tournament.  Lost to D3 #4 Whitehall.
10) Grand Ledge - 5th at Brighton.  Beat D2 #10 Tecumseh.  Lost to D2 #9 Dewitt.

DIVISION 2
1) Lowell- Won Kent County meet.
2) Warren Woods Tower - Won Fraser Invite.
3) Gaylord - Won Marquette Challenge.
4) New Boston Huron - Won Melton Memorial Duals.
5) Eaton Rapids - 2nd at Brighton.  Beat D2 #9 Dewitt, D2 #10 Tecumseh.  Lost to D1 #4 Brighton.
6) St. Johns - OFF
7) Goodrich - 4th at Brighton.  Beat D3 #7 Alma.  Lost to D2 #9 Dewitt, D1 #4 Brighton.
8) Lakeshore - 2nd at Bedford individual tournament.
9) Dewitt - 3rd at Brighton.  Beat D2 #7 Goodrich, D2 #10 Tecumseh, D1 #10 Grand Ledge.  Lost to D2 #5 Eaton Rapids.
10) Tecumseh - 7th at Brighton.  Beat D3 #7 Alma.  Lost to D2 #5 Eaton Rapids, D2 #9 Dewitt, D1 #10 Grand Ledge.

DIVISION 3
1) Dundee - Won Bedford individual tournament.
2) Richmond - 9-1 at Fricker's Duals (OH).  Lost to Wauseon (OH).
3) Chippewa Hills - Won home individual tournament.
4) Whitehall - Won Hudsonville Invite.  Beat D1 #9 Hudsonville.
5) Birch Run - Won Gibby Duals.
6) Algonac - Competed at Fraser (Full results not yet in).
7) Alma - 8th at Brighton.  Lost to D1 #4 Brighton, D2 #7 Goodrich, D2 #10 Tecumseh, Jackson Northwest.
8) Mt. Morris - Competed at Frankenmuth Team tourney (Full results not yet in).
9) Schoolcraft - Competed at Gull Lake Invite (Results not yet in).
10) Lakewood - 6th at Bedford individual tournament.

DIVISION 4
1) Hudson - Went 5-4 at Fricker's Duals (OH).  Lost to D1 #6 Hartland, Perrysburg (OH), Swanton (OH), Edison (OH). 
2) New Lothrop - Finished 3rd at Marquette Challenge.
3) Carson City - Won Belding team tournament.
4) Pine River - Finished 5th at Marquette Challenge.
5) Clinton - Finished 2nd at Chippewa Hills individual tournament.
6) Mendon - Won Grand Haven Duals.
7) Manchester - OFF
8) Addison - Competed at Ypsi Lincoln tournament (Results not yet in).
9) Hesperia - Finished 2nd at Hart individual tournament.
10) Springport - OFF