skip navigation
Grappler Gold

Top 10 Upsets From Week 2

By MI Grappler, 12/19/17, 8:30AM EST


10. #2 Stoney Buell (Dundee) dec. #2 Tony Williams (Lakeshore) 7-4
Okay maybe not an upset in terms of rankings.  But an outstanding win for the freshman Buell over one of the top seniors in the state, Williams.  This is Buell's second win over a top-five opponent, one in D1 and one in D2, which furthers the case to make him one of the early favorites in D3.

9.  Dylan Wellbaum (Lake Orion) dec. #5 Trent Myre (Oxford) 8-6 SV
A breakout performance from Wellbaum who did not make it out of districts last year at 135.  Now up at 160, he stormed to an Oakland County title, taking out three high level opponents in the process, including Myre in the finals.  Along with Sam Kinne at 215, he became the first OC champ for Lake Orion since 2009.

8.  Tyler Brandt (Dewitt) dec. #8 Dominic Edwards (Goodrich) 8-2
The Dewitt sophomore turned in a great weekend at the Brighton Duals, knocking off two state qualifiers and a regional qualifier on the day.  His most notable win came over Edwards, though, as he cruised to an 8-2 decision in a dual that had team ranking implications.

7.  #9 Garrett Stace (Portage Central) fall #2 Matthew Grant (Onaway) 0:51
Stace entered the Joe Loren Memorial as the 5 seed despite being ranked top-ten in Division 1.  After pinning a state qualifier in the quarters, he replicated that in the semis with a win over all-stater Matthew Grant.  Stace came within seconds of taking home the title at Chip Hills, eventually falling to Derry of TCW. 

6.  Jacob Blawat (Reeths Puffer) dec. #7 Zachary Sykes (Fruitport) 4-2 SV
Blawat had a huge weekend, picking up three notable wins on the day.  His most impressive came against returning state placer and 7th-ranked Sykes in overtime.  The Reeths-Puffer freshman is off to a 14-0 start this year and is also no longer under the radar.

5.  Jack Ireton (Brighton) fall #9 Juwan Vines (Goodrich) 2:30
In a rematch of a bout from last year, Ireton turned the tides on Vines early in the second period and avenged a 2016 loss.  The Brighton senior did not enter in the districts last year; Vines was a state qualifier for the Martians.

4.  Peter Deaton (Mattawan) dec. #4 Nick Matusko (Chelsea) 6-0
Another rematch, this time from the regional tournament, where Matusko pinned Deaton in overtime and eventually qualified for the state tournament in his freshman season.  This time it was all Deaton as he held on to a 6-0 decision and some temporary bragging rights.

3.  Austin West-Houck (Fraser) dec. #5 Jack Morris (Eisenhower) 11-7 SV
Though he did have some big wins last year, West-Houck did not advance past the district tournament.  However his senior year is off to a blazing start and currently sports a 10-0 record.  His win over 5th ranked Morris should add to his confidence in the early stages of the season.

2.  Chris Haynes (Eaton Rapids) dec. #3 Kellen Patton (Tecumseh) 6-2
Haynes missed the majority of last season with injury but is definitely someone to keep an eye on this year.  After taking a couple losses at 119 opening week, he weighed in at 125 this week and scored a huge win over number-three ranked and two-time state placer Patton.  Haynes is a critical part to the booming success for ER this year.

1.  Mason Young (Hazel Park) dec. #6 Collin Dallwitz (Holly) 2-1 TB/#7 Kameron Carter (Milford) 3-2
What a difference a year makes.  At last year's Oakland County tournament, Young lost to both Dallwitz and Carter by scores of 5-2 and 10-0, respectively.  This year he flipped both results with a pair of tight victories en route to a third place finish.  It appears the Hazel Park senior is off to a fantastic start in his final season.