skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 01/15/18, 10:45AM EST

Share

DIVISION 1
1.  Detroit Catholic Central - Beat D3 #1 Dundee and D2 #5 St. Johns, lost to St. Edward (OH)
2.  Macomb Dakota - Lost to #1 DCC and #4 Brighton
3.  Davison - Beat D2 #5 St. Johns, lost to St. Edward (OH)
4.  Brighton - Beat #2 Dakota and #6 Hartland
5.  Westland John Glenn - Beat D3 #2 Richmond
6.  Hartland - Lost to #4 Brighton
7.  Oxford - Beat #9 Clarkston, #10 Walled Lake Central, and D3 #8 Algonac
8.  Hudsonville - Lost to #9 Clarkston
9.  Clarkston - Beat #8 Hudsonville, lost to #7 Oxford
10.  Walled Lake Central - Lost to #7 Oxford and Tecumseh

DIVISION 2
1.  Lowell - Beat #5 St. Johns, lost to St. Edward (OH).
2.  Warren Woods Tower - Won home individual tournament.
3.  Gaylord - Beat D4 #3 Clinton and D4 #7 Pine River.  Lost to #7 DeWitt.
4.  Eaton Rapids - OFF
5.  St. Johns - Lost to #1 Lowell, D1 #1 DCC and D1 #3 Davison.
6.  Lakeshore - Won West Ottawa Duals.
7.  DeWitt - Beat #3 Gaylord and #10 Niles.
8.  Goodrich - OFF
9.  New Boston Huron - Won Carlson Duals.
10.  Niles - Beat D4 #3 Clinton, lost to #7 DeWitt

DIVISION 3
1.  Dundee - Lost to D1 #1 DCC and St. Edward (OH).
2.  Richmond - Lost to D1 #5 Westland John Glenn.
3.  Chippewa Hills - Finished 11th at Maumee Bay Classic (OH).
4.  Whitehall - Beat #6 Alma, lost to D4 #6 Carson City.
5.  Birch Run - Won Saginaw County Tournament.
6.  Alma - Lost to #4 Whitehall and D3 #6 Carson City.
7.  Mt. Morris - Finished 2nd at Bad Axe individual tournament.
8.  Algonac - Lost to D1 #7 Oxford.
9.  Ida - Lost to #1 Dundee and D4 #1 Hudson.  Finished 3rd at Airport individual tournament.
10.  Lakewood - Went 3-0 at Panther Elite 6 Quad.

DIVISION 4
1.  Hudson - Beat D3 #9 Ida.  Won Airport individual tournament.
2.  New Lothrop - Went 5-0 at Lake Fenton duals.
3.  Clinton - Beat #7 Pine River.  Lost to D2 #3 Gaylord and D2 #10 Niles
4.  Mendon - Went 5-0 at home dual tournament.
5.  Manchester - Won Bad Axe individual tournament.
6.  Carson City - Beat D3 #4 Whitehall and D3 #6 Alma.
7.  Pine River - Lost to #3 Clinton and D2 #3 Gaylord.
8.  Addison - Competed at Addison Duals, full results not yet updated.
9.  Hesperia - Lost to D3 Hart.  Won Ravenna individual tournament.
10.  Springport - Finished 3rd at Sparta individual tournament.