skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 01/22/18, 10:15AM EST

Share

DIVISION 1
1.  Detroit Catholic Central - Beat #4 Davison and D2 #2 Warren Woods Tower.
2.  Brighton - Beat #9 Hudsonville and D4 #7 Pine River.  Lost to #4 Davison and D2 #1 Lowell.
3.  Macomb Dakota - Beat D2 #2 Warren Woods Tower and D2 #8 Goodrich.
4.  Davison - Beat #2 Brighton and D2 #4 DeWitt.  Lost to #5 John Glenn
5.  Westland John Glenn - Beat #4 Davison and #8 Clarkston.  Lost to D2 #1 Lowell.
6.  Hartland - Won home individual tournament.
7 . Oxford - Finished 2nd at Hudson Super 16.
8.  Clarkston - Lost to #5 John Glenn, D2 #4 DeWitt, and Battle Creek Lakeview.
9.  Hudsonville - Beat D4 #7 Pine River.  Lost to #2 Brighton and D2 #4 DeWitt.
10.  Grand Ledge - OFF

DIVISION 2
1.  Lowell - Beat D1 #2 Brighton and D1 #5 John Glenn.
2.  Warren Woods Tower - Lost to D1 #1 DCC and D1 #3 Dakota.
3.  Eaton Rapids - Won Williamston individual tournament.
4.  DeWitt - Beat #6 St. Johns, D1 #8 Clarkston and D1 #9 Hudsonville.  Lost to D1 #4 Davison.
5 . Gaylord - Went 4-0 at Midland Duals.
6.  St. Johns - Lost to #4 DeWitt.  Finished 5th at Hudson Super 16.
7.  Lakeshore - Lakeshore Duals, full results not yet posted.
8.  Goodrich - Beat D3 #7 Mt. Morris.  Lost to D1 #3 Dakota.
9.  New Boston Huron - Finished 3rd at Williamston individual tournament.
10.  Niles - Beat D3 #4 Whitehall.  Went 4-0 at Lakeshore Duals.

DIVISION 3
1.  Dundee - Won Hudson Super 16.
2.  Richmond - OFF
3.  Chippewa Hills - OFF
4.  Whitehall - Won GMAA individual tournament.  Lost to D2 #10 Niles.
5.  Birch Run - Went 5-0 at Brandon Team Invite.
6.  Alma - Finished 8th at Hudson Super 16.
7.  Mt. Morris - Lost to D2 #8 Goodrich.  Went 5-0 at Mt. Morris team tournament.
8.  Algonac - Went 5-0 at Gatorade Duals.
9.  Ida - Finished 9th at Hudson Super 16.
10.  Lakewood - Lakewood invitational, results not yet posted.

DIVISION 4
1.  Hudson - Finished 3rd at Hudson Super 16.
2.  New Lothrop - Went 3-1 at Brandon Team Invite.  Lost to Ortonville-Brandon.
3.  Clinton - Went 5-0 at Fenton team tournament.
4.  Mendon - Went 4-0 at Bronson team tournament.
5.  Manchester - Beat #8 Addison.  Finished 12th at Hudson Super 16.
6.  Carson City - Went 4-0 at home team tournament.
7.  Pine River - Lost to D1 #2 Brighton and D1 #9 Hudsonville.
8.  Addison - Lost to #5 Manchester.  Finished 4th at Williamston individual tournament.
9.  Hesperia - Finished 2nd at Kenowa Hills individual tournament.
10.  Springport - Finished 10th at Hudson Super 16.