skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 01/29/18, 10:15AM EST

Share

DIVISION 1
1.  Detroit Catholic Central - Beat #7 Oxford, D2 #1 Lowell, D3 #2 Richmond, and Cincinnati LaSalle, Ohio (#11 nationally).
2.  Westland John Glenn - Lost to #3 Brighton.  Won Jim Peltier individual tournament.
3.  Brighton - Beat #2 John Glenn.  Won Portage Central individual tournament.
4.  Macomb Dakota - Beat #7 Oxford and #10 Clarkston.
5.  Davison - OFF
6.  Hartland - Won Saline Super Duals.
7.  Oxford - Lost to #1 DCC, #4 Dakota, and D2 #2 WW Tower.
8.  Hudsonville - Went 4-1 at Whitehall Duals.  Lost to D3 #4 Whitehall.
9.  Battle Creek Lakeview - Competed at Battle Creek Central individual tournament. 
10.  Clarkston - Beat #2 WW Tower.  Lost to #4 Dakota.

DIVISION 2
1.  Lowell - Lost to D1 #1 DCC, D3 #1 Dundee, Cincinnati LaSalle (OH).
2.  Warren Woods Tower - Beat D1 #7 Oxford, lost to D1 #10 Clarkston.
3.  Eaton Rapids - Beat #9 New Boston Huron.
4.  DeWitt - Went 5-0 at Lightning Duals.
5.  Gaylord - Beat D3 #5 Birch Run.  Won Northern Michigan Championships.
6.  St. Johns - Competed at Lakewood Duals, results not yet posted.
7.  Stevensville Lakeshore - Finished 2nd at Berrien County meet.
8.  Goodrich - OFF
9.  New Boston Huron - Beat D3 #5 Birch Run.  Lost to D2 #3 Eaton Rapids.
10.  Niles - Won Berrien County meet.

DIVISION 3
1.  Dundee - Beat D2 #1 Lowell and D4 #1 Hudson.  Lost to Cincinnati LaSalle, OH.
2.  Richmond - Lost to D1 #1 DCC, St. Paris Graham (OH), and Mason (OH).
3.  Chippewa Hills - Went 5-0 at Beaverton Duals.
4.  Whitehall - Beat D1 #8 Hudsonville, went 5-0 at Whitehall Duals.
5.  Birch Run - Went 4-1 at Clio Duals.  Lost to D2 #5 Gaylord and D2 #9 New Boston Huron.
6.  Alma - Competed at Lakewood Duals, results not yet posted.
7.  Algonac - Won Shepherd individual tournament.
8.  Mt. Morris - Lost to D4 #6 New Lothrop, Montrose, Imlay City
9.  Ida - Went 5-0 at Lincoln Park duals.
10.  Lakewood - Hosted Lakewood Duals, results not yet posted.

DIVISION 4
1.  Hudson - Lost to D3 #1 Dundee.  Competed at Lenawee County meet (No team score).
2.  Clinton - Competed at Lenawee County meet.
3.  Mendon - Won Battle Creek Central individual tournament.
4.  Manchester - Finished 3rd at Leslie individual tournament.
5.  Carson City - Won Leslie individual tournament.
6.  New Lothrop - Finished 2nd at Leslie individual tournament.
7.  Pine River - Won Reed City individual tournament.
8.  Addison - Competed at Lenawee County meet.
9.  Hesperia - Went 3-2 at Whitehall Duals.  Lost to D1 #8 Hudsonville, Allendale, and Comstock Park.
10.  Springport - Finished 4th at Leslie individual tournament.