skip navigation

State Finals Results and Interviews

By MI Grappler, 03/03/19, 1:45PM EST

Share

Division 1

285 - Steven Kolcheff (Detroit CC) dec. Mahdi Hazime (Dearborn Fordson) 4-0
103 - Kavan Troy (Rochester) fall Aden Williams (Davison) 5:05
112 - Brendan Ferretti (Macomb Dakota) maj. Zein Bazzi (Crestwood) 10-2
119 - Nick Alayan (Macomb Dakota) dec. Andrew Chambal (Davison) 6-4
125 - Eddie Homrock (Brighton) dec. Justin Tiburcio (Macomb Dakota) 3-2
130 - Kyle Kantola (Hartland) dec. TJ Daugherty (Waterford Kettering) 3-0
135 - Josh Edmond (Detroit CC) dec. Brody Kemper (Grand Blanc) 7-3
140 - Derek Gilcher (Detroit CC) dec. Marc Shaeffer (Detroit CC) 7-2
145 - Kevon Davenport (Detroit CC) dec. Vic Schoenherr (Bay City Western) 7-3
152 - Cameron Amine (Detroit CC) maj. Jaden Fisher (Lake Orion) 11-3
160 - Alex Facundo (Davison) dec. Devin Trevino (Clarkston) 9-3
171 - River Shettler (Brighton) dec. Dylan Wellbaum (Lake Orion) 2-1 TB
189 - Easton Turner (Detroit CC) dec. Cal Stefanko (Davison) 4-0
215 - Brendin Yatooma (Detroit CC) fall Kyle Scott (Hudsonville) 3:16

Division 2

285 - Donovan King (Farmington) fall Jaren Johnson (Warren Lincoln) 4:39
103 - Jacob Brya (St. Johns) dec. Jamison Zimmerman (Niles) 9-2
112 - Sean Spidle (Flint Powers) dec. Josh Hilton (Tecumseh) 9-6
119 - Vince Perez (Tecumseh) maj. Joe Haynes (Warren Woods Tower) 18-8
125 - Chaise Mayer (Warren Woods Tower) dec. Chayse LaJoie (Gaylord) 3-2
130 - Kaleob Whitford (St. Johns) dec. Nate Young (Holly) 6-0
135 - Chris Lilly (Croswell Lexington) dec. Matt Tomsett (Madison Hts. Lamphere) 6-3
140 - Avry Mutschler (Lowell) dec. Nick Matusko (Chelsea) 5-2
145 - Caleb Fish (Eaton Rapids) maj. Nick Gates (Marysville) 17-5
152 - Austin Boone (Lowell) fall Devin Spears (Melvindale) 2:57
160 - Omari Embree (Warren Woods Tower) dec. Nelson Poet (New Boston Huron) 5-2
171 - Ryan Ringler (Cedar Springs) dec. James Penfold (Goodrich) 4-2
189 - Sage Serbenta (Cedar Springs) dec. John Shelton (East Grand Rapids) 3-2
215 - Taye Ghadiali (Warren Fitzgerald) dec. Honour Kline (Goodrich) 11-4

Division 3

285 - Mike Nykoriak (Algonac) dec. Brock Kuhn (Michigan Center) 4-3
103 - Casey Swiderski (Dundee) tech. Hunter Keller (Richmond) 23-7
112 - Hunter Assenmacher (Ida) dec. Jordan Rodriguez (Chesaning) 6-2
119 - Jake Elasivich (Montrose) dec. Brendan Connelly (Yale) 10-4
125 - Corey Gamet (Michigan Center) dec. Macintyre Breece (Birch Run) 10-4
130 - Josh Rankin (Michigan Center) dec. Luke Mahaney (Williamston) 4-2
135 - Jonathon White (Dundee) dec. Tyler Swiderski (Dundee) 1-0
140 - Hayden Bastian (Richmond) dec. Christian Killion (Dundee) 6-2 UTB
145 - Trevor Robinson (Shepherd) fall Max Halstead (Grayling) 4:42
152 - Stoney Buell (Dundee) dec. Sean Trombley (Lake Fenton) 1-0
160 - DJ Daniels (Caro) dec. Seth Konyenbelt (Unity Christian) 6-4
171 - Owen Guilford (Portland) fall Dillon Kroening (Gladwin) 2:22
189 - Kendel Taylor (Bishop Foley) dec. Kayleb Venema (Whitehall) 9-3
215 - Brockton Cook (Birch Run) dec. Luke Davis (Richmond) 3-0

Division 4

285 - River Fox (Schoolcraft) dec. Jake Renfer (Manton) 7-1
103 - Brayton Mears (Union City) dec. Bronson Marry (Hudson) 4-2 SV
112 - Ben Modert (Bronson) dec. Nolan Datema (Carson City) 7-0
119 - Robbie Altland (Hart) dec. Caden Natale (Hudson) 4-2 UTB
125 - Noah Comar (Clinton) dec. Noah Cantu (Hart) 8-2
130 - Jamison Ward (Carson City) dec. Jacob Shelby (Manchester) 2-0
135 - Jordan Hamdan (Hudson) fall Logan Zell (New Lothrop) 0:55
140 - Skyler Crespo (Mendon) maj. Ryan Wehner (Bad Axe) 13-0
145 - Austin Wolford (New Lothrop) inj. Kyle Black (White Pigeon)
152 - Andy Simaz (TC St. Francis) dec. Jorge Sereno (Hudson) 6-4 SV
160 - Braxton Seida (Carson City) dec. Brayden Randolph (Clinton) 4-2
171 - Carson Scroggie (Sand Creek) dec. Brock Nelson (Pine River) 4-3
189 - Ethan Weatherspoon (Napoleon) dec. Kyle Cassiday (Beaverton) 3-2
215 - Logan Badge (Clinton) dec. Tim Rizor (Pine River) 6-3