skip navigation
Grappler Gold

Fab 50 Standings

By MI Grappler, 03/29/19, 11:00PM EDT

Share

Standings Prior to MYWA States

The Fab 50 season has a few weeks left and the current standings, heading into the final month are below.  

Below are the top 10 in each age division.  Note that the leading point scorer for each age division will earn MIG Youth Wrestler of The Year honors.  

The overall current leader is Easton Fryover of Lakeview who has 105 points, highlighted by a MYWAY Regional title, Xmas Sparty title and 3rd place at the Mat Mayhem Nationals in Louisville KY.

Other current age group leaders heading into MYWAY States this weekend include: 6U Dillon McBride (Centerline), 10U Jaquan McMiller (Ruffin Trained), 12U Mikus Bishop (Silverback Academy), and 14U James Rivers (Michigan United).

**NOTE** Any errors in the Fab 50 points please e-mail migyouthrankings@gmail.com **

WHATS LEFT:
- MYWAY STATE FINALS (This weekend in Kalamazoo)
- NUWAY Nationals (Next weekend, April 5-7 in Lansing)
- Border Wars Monster Medal Tournament (April 20 in Brighton)

GET IN ON THE FAB 50!  We are offering a last chance offer to get entered.  Register by next Wednesday, April 3rd to be included in the Fab 50 Standings and Awards running.  Click here to register for the Fab 50.  No entries will be accepted after April 3rd.

6U

Name Club Total Points
1 Dillon McBride Center Line 65
2 Mayhem Garza Portland 61
3 Xavier Ruffin Ruffin Trained 56
4 Easton Egan Woodhaven/Compound 49
5 Isaiah Ruffin Ruffin Trained 33
6 Cole Hatfield Michigan Matcats 32

8U

Name Club Total Points
1 Easton Fryover Wildcat 105
2 Carter Giles West MI Pursuit 96
3 Jordan Zambon NBWC 80
4 Tyler Morales SAW 68
5 Keith Reid III Team Wolverine 42
6 Jordan Roe SW Affiliate 38
7 Nathan Beauchamp Upper Level 17
8 Tyler Sage Summit Wrestling 12
9 Evan Asikainen Upper Level N/A

10U

Name Club Total Points
1 JaQuan McMiller Ruffin Trained 99
2 Maddie Hayden Caledonia 89
3 Meyer Murray NBWC 56
4 Carter Schumacher Capital City 54
5 Logan Foster Center Line 48
6 Jaxon Foote Silverback Academy 47
7 Calvin Martz AAGA 45
8 Bryce Holt Center Line 40
9 Joshua Roe SW Affiliate 30
10 D'Marion Erlenbeck Cliio 28

12U

Name Club Total Points
1 Mikus Bishop Silverback Academy 60
2 Kaleb Smith-Baldwin Central Region Affiliate 57
3 Nicholas Rochowiak Cyclone 54
4 Michael Parker Ruffin Trained 46
5 Drake Blazevski Ruffin Trained 45
6 Tyler Riedel SAW 38
7 Lucky Gartin Warren Lincoln 29
8 Maxwell Macklem Goodrich 24
9 Connor Younts Clinton 16
9 Jamarian Richards Kearsley 16

14U

Name Club Total Points
1 James Rivers Michigan United 90
2 Kyan Larson Sparta 80
3 Cole Riedel SAW 60
4 Justin Gates Team Donahoe 46
5 Travis Richardson Michigan Matcats 33
6 Ethan Radvansky Warren Pride 28
7 Ryan Radvansky Warren Pride 26
8 Drew Miller Portland 24
9 Brandon Felts Clinton 18
10 Dominic D'Ambrosio Imlay City 18
10 Anthony D'Ambrosio Imlay City 18
10 Brandon Farragh Iron Mountain 18
10 Nicholas Martinez Lakeview 18