skip navigation
Grappler Gold

Final Fab 50 Update

By MI Grappler, 05/10/19, 11:30AM EDT

Share

2019 Fab 50 Season Finalized

Parents and Coaches: Please check your wrestlers' scores and standing below.

If any of the following changes need to be made, please e-mail migyouthrankings@gmail.com

  • Club Name
  • Age Division
  • Point Totals
  • Wrestler who was registered for the Fab 50 is missing from the list 

We will allow one week to make changes/corrections and then the Final Fab 50 will be released.  The "Fab 50" will include the Top 10 individuals from each age division, with the last few spots being filled by the top overall scorers who were not make the top 10 in their respective divisions.

Darius Marines Sits Atop Fab 50

6U: Kaiden Skodak, DeWitt
8U: Easton Fryover, Wildcat
10U: Maddie Hayden, Caledonia
12U: JaQuan McMiller, Ruffin Trained
14U: Darius Marines, Simmons Academy of Wrestling

14U

Rank Name Club Points
1 Darius Marines SAW 188
2 James Rivers Michigan United 110
2 Kyan Larson Sparta 110
4 Nicholas Rochowiak Cyclones 102
5 Cole Riedel SAW 72
6 Nicholas Martinez Lakeview 48
7 Ryan Radvansky Warren Pride 46
7 Ethan Radvansky Warren Pride 46
7 Justin Gates Team Donahoe 46
10 Drake Blazevski Ruffin Trained 45
11 Branson Goodman Portland 43
12 Drew Miller Portland 33
13 Brandon Felts Clinton 38
14 Anthony D'Ambriosio Imlay City 36
15 Dominic D'Ambrosio Imlay City 34
16 Travis Richardson Michigan Mat Cats 33
17 Robert Slaughter SW Affiliate 24
18 Ethan Lefevre Center Line 10
19 Noah Adamson Ruffin Trained 6

12U

Rank Name Club Points
1 Jacuan McMiller Ruffin Trained 143
2 Blake Peasley West MI Pursuit 136
3 Kaleb Smith-Baldwin Central Region 97
4 Carter Schumacher Capital City 74
5 Cristian Haslem Team Donahoe 53
6 Tyler Riedel SAW 48
7 Michael Parker Ruffin Trained 46
8 Jamarian Richards Kearsley 44
9 Maxwell Macklem Goodrich 44
10 Colt Perry Clinton 38
11 Connor Younts Clinton 32
12 Lucky Gartin Warren Lincoln 29

10U

Rank Name Club Points
1 Maddie Hayden Caledonia 143
2 Jordan Zambon NBWC 118
3 Carter Giles West MI Pursuit 114
4 Bryce Barbarino Clinton 98
5 Logan Foster Center Line 96
6 Tyler Morales SAW 86
7 Meyer Murray NBWC 72
8 Josh Roe SW Affiliate 66
9 Calvin Martz AAGA 63
10 Keith Reid III Team Wolvrerine 60
11 Donovan Quinn St Johns 58
12 Avery Lane Dundee 57
13 Jaxon Foote Silverback Academy 47
14 D'Marion Eriendeck Clio 42
15 Nathan Beauchamp Upper Level 33
16 Jameson Blair Bay County 28

8U

Rank Name Club Points
1 Easton Fryover Wildcat WC 139
2 Leland Moffat Eaton Rapids 112
3 Jordan Roe SW Affiliate 78
4 Bronson Whelan Clinton 42
5 Isaiah Ruffin Ruffin Trained 33
6 Evan Stachewicz Upper Level 14

6U

Rank Name Club Points
1 Kaiden Skodak Dewitt 118
2 Dillon McBride Center Line 117
3 Easton Egan Woodhaven/Compound 81
4 Xavier Ruffin Ruffin Trained 74
5 Cole Hatfield Michigan Matcats 64
6 Ryan Barbarino Clinton 44
7 Cayden Felice East Detroit WC 43
  • CAMPS PAGE - UPDATED

  • By MI Grappler 05/07/2019, 8:45am EDT
  • 11 Camps now listed on Camps Page! Check them out and get better this summer!
  • Read More