skip navigation

Grand River Rumble HS Duals - Notable Results

By MI Grappler, 07/15/19, 9:45AM EDT

Share


MICHIGAN WRESTLING'S OFFICIAL ROOFING COMPANY

102 - Aiden Smith (Brighton) tech. Ashton Corson (Middleville) 18-2
102 - Mikey Robles (Niles) dec. Ashton Corson (Middleville) 4-1
102 - Ryan Mosher (Holt) fall Ashton Corson (Middleville) 5:20
102 - Zach Phifer (Howell) dec. Michael Brazeau (Gladstone) 7-5
102 - Zach Phifer (Howell) fall Isaiah Mullins (St. Charles) 1:06

108 - Alex Biundo (Wyandotte Roosevelt) maj. Kaden Chinavare (Dundee) 12-0
108 - Alex Biundo (Wyandotte Roosevelt) maj. Patrick Wlodyga (Hartland) 13-3
108 - Anthony Walker (Detroit CC) dec. Ty Whalen (Byron Center) 5-4
108 - Anthony Walker (Detroit CC) dec. Reese Willing (Utica Eisenhower) 4-2
108 - Brayden Mirjavadi (Romeo) fall Connor Schelb (Midland) 2:59
108 - Gabe Mullins (St. Charles) dec. Patrick Wlodyga (Hartland) 5-2
108 - Louden Stradling (BC Lakeview) dec. Cael Weinzweig (DeWitt) 8-2
108 - Kaden Chinavare (Dundee) dec. Max Montgomery (Spring Lake) 6-4
108 - Kaden Chinavare (Dundee) tech. Reese Willing (Utica Eisenhower) 19-4
108 - Patrick Wlodyga (Hartland) dec. Reese Willing (Utica Eisenhower) 6-1
108 - Reese Willing (Utica Eisenhower) dec. Ty Whalen (Byron Center) 8-5

117 - Jack Parker (Spring Lake) dec. Gabe Livingston (BC Lakeview) 3-2
117 - Jordan Rodriguez (Chesaning) maj. Trevor Marsman (Cedar Springs) 9-1
117 - Nick Huntsman (Hartland) fall Jack Parker (Spring Lake) 1:46
117 - Robert Davids (Eaton Rapids) tech. Nick Huntsman (Hartland) 16-0

125 - Andrew Hughes (Charlotte) dec. Aiden Davis (Dundee) 3-1
125 - Andrew Hughes (Charlotte) fall Isaac Fielder (Milford) 0:30
125 - Andrew Hughes (Charlotte) fall Ethan Kinch (Hartland) 1:07
125 - Cale Coppess (Montague) dec. Jakov Ramos (Allendale) 5-0
125 - Caleb Youngblood (Romeo) tech. Spencer Fritz (Carleton Airport) 19-3
125 - Cam Sanderson (Mattawan) fall Martin Landes (Zeeland East) 1:04
125 - Cam Sanderson (Mattawan) dec. Cian Abion (Redford Union) 11-7
125 - Cam Sanderson (Mattawan) fall Cale Coppess (Montague) 1:24
125 - Casey Swiderski (Dundee) maj. Isaiah Bernal (Holland) 17-5
125 - Casey Swiderski (Dundee) dec. Darren McLeod (Oxford) 10-4
125 - Cian Abion (Redford Union) dec. Daylin Wittig (Chippewa Hills) 4-2
125 - Darius Marines (Lansing) fall Isaac Fielder (Milford) 1:14
125 - Darius Marines (Lansing) fall Spencer Fritz (Carleton Airport) 2:43
125 - Daylin Wittig (Chippewa Hills) dec. Jakov Ramos (Allendale) 4-0
125 - Ethan Kinch (Hartland) fall Cale Coppess (Montague) 2:18
125 - Isaiah Bernal (Holland) maj. Martin Landes (Zeeland East) 12-2
125 - Isaiah Bernal (Holland) dec. Darren McLeod (Oxford) 4-2 SV
125 - Isaiah Bernal (Holland) fall Cale Coppess (Montague) 4:18
125 - Manuel Leija (Lansing Eastern) dec. Isaiah Bernal (Holland) 5-3 SV
125 - Manuel Leija (Lansing Eastern) dec. Andrew Hughes (Charlotte) 4-2
125 - Martin Landes (Zeeland East) fall Spencer Fritz (Carleton Airport) 0:41
125 - Martin Landes (Zeeland East) fall Isaac Fielder (Midlford) 0:52
125 - Spencer Fritz (Carleton Airport) fall Isaac Fielder (Milford) 2:47

130 - Aiden Davis (Dundee) fall Dash Herrema (Grandville) 2:01
130 - Dash Herrema (Grandville) dec. Kyle Schaaf (Clare) 9-4
130 - Hayden Cook (Sparta) dec. Armanda Callejas (BC Lakeview) 2-1
130 - Kalif Kavanagh (Haslett) fall Andrew Hampton (Stoney Creek) 0:39
130 - Kalif Kavanagh (Haslett) dec. Dash Herrema (Grandville) 6-5
130 - Luacs Nagle (Pinckney) dec. Hayden Cook (Sparta) 9-7
130 - Robbie Altland (Hart) dec. Casey Swiderski (Dundee) 3-1
130 - Robbie Altland (Hart) maj. Kyle Schaaf (Clare) 10-1
130 - Solomon Rosales (Alma) dec. Kalif Kavanagh (Haslett) 4-2 SV
130 - Solomon Rosales (Alma) dec. Caleb Youngblood (Romeo) 2-1

138 - Austin Brown (Allendale) dec. Lucas Nagle (Pinckney) 2-0
138 - Conor Donahue (Clarkston) maj. Tommy Lear (Grand Ledge) 9-0
138 - Jamie Holt (Spring Lake) dec. Bryce Sheeders (BC Lakeview) 9-4
138 - Trenton Wachter (Rockford) tech. Jacob Shelby (Manchester) 25-10

145 - Chris Haynes (Eaton Rapids) dec. Jacob Shelby (Manchester) 5-0
145 - Chris Haynes (Eaton Rapids) maj. Cam Macklem (Goodrich) 10-2
145 - Chris Haynes (Eaton Rapids) maj. Cole Munson (Chelsea) 11-2
145 - Cortez Johnson (Romulus) fall Gabe Hassan (FH Eastern) 1:07
145 - Cortez Johnson (Romulus) fall Caleb Roumayeh (Grand Blanc) 2:55
145 - Hayden Campbell (Eaton Rapids) dec. Bryce Sheeders (BC Lakeview) 3-1
145 - Matthew Middleton (Middleville) fall Cole Munson (Chelsea) 1:19
145 - Matthew Middleton (Middleville) dec. Cortez Johnson (Romulus) 6-5
145 - Zach Johnson (Brighton) dec. Cam Macklem (Goodrich) 6-1

155 - Austin Boone (Lowell) fall Jon Fritz (Carleton Airport) 2:49
155 - Caleb Fish (Eaton Rapids) fall Luke York (DeWitt) 2:23
155 - Caleb Fish (Eaton Rapids) tech. Tyler Swiderski (Dundee) 19-4
155 - Caleb Fish (Eaton Rapids) tech. Grady Castle (Clarkston) 16-1
155 - Caleb Fish (Eaton Rapids) dec. Justin VanVaerenbergh (WL Central) 5-0
155 - Caleb Fish (Eaton Rapids) tech. Dominic Edwards (Goodrich) 15-0
155 - Dominic Edwards (Goodrich) fall Luke York (DeWitt) 0:46
155 - Grady Castle (Clarkston) fall Jon Fritz (Carleton Airport) 2:34
155 - Justin VanVaerenbergh (WL Central) fall Jon Fritz (Carleton Airport) 1:30
155 - Justin VanVaerenbergh (WL Central) tech. Julius Polk (Pontiac) 18-1
155 - Mason Rimmer (Bedford) dec. Peyton Brooks (Bullock Creek) 3-1 SV
155 - Peyton Brooks (Bullock Creek) fall Dominic Edwards (Goodrich) 0:46
155 - Thomas Potter (Springport) fall Nic Martinez (Paw Paw) 1:21
155 - Tyler Swiderski (Dundee) dec. Peyton Brooks (Bullock Creek) 7-4
155 - Tyler Swiderski (Dundee) fall Julius Polk (Pontiac) 1:18

167 - Christian Killion (Dundee) dec. Colton Blaha (Owosso) 6-3
167 - Colby Deberry (Holt) fall Colton Blaha (Owosso) 1:10
167 - Jacob Lee (Lowell) dec. Jake Bozek (West Catholic) 7-1
167 - Jacob Lee (Lowell) maj. Christian Killion (Dundee) 9-0
167 - Jacob Lee (Lowell) fall Vincent Scaramuzzino (Croswell-Lexington) 1:44
167 - Jacob Lee (Lowell) fall Chase Knudsen (Fremont) 2:21
167 - James Penfold (Goodrich) dec. Colton Blaha (Owosso) 7-4
167 - James Penfold (Goodrich) maj. Colby Deberry (Holt) 14-4
167 - Nick Gates (Marysville) dec. Christian Killion (Dundee) 6-4

187 - Braeden Kahl (Montague) dec. Derek Mohr (Lowell) 5-2
187 - Braeden Kahl (Montague) dec. Kevin Patterson (Goodrich) 10-3
187 - Braeden Kahl (Montague) dec. Ryan Pothoof (Allendale) 6-4 SV
187 - Cody Brenner (New Boston Huron) maj. Derek Mohr (Lowell) 13-4
187 - Cody Brenner (New Boston Huron) dec. Justin Carnahan (New Lothrop) 2-0
187 - Cody Brenner (New Boston Huron) dec. Torey Coleman (Avondale) 3-0
187 - Cody Brenner (New Boston Huron) fall Braeden Kahl (Montague) 2:25
187 - Cody Brenner (New Boston Huron) fall Kevin Patterson (Goodrich) 2:03
187 - Cole Gleason (Rockford) dec. Juwan Vines (Goodrich) 14-8
187 - Cole Gleason (Rockford) fall Braeden Kahl (Montague) 2:05
187 - Colin Jagielski (Bedford) fall Cole Gleason (Rockford) 0:36
187 - Colin Jagielski (Bedford) dec. Jaxon Guinn (Dundee) 3-0
187 - Dillon Kroening (Gladwin) dec. Jake Brandt (DeWitt) 3-0
187 - Jaxon Guinn (Dundee) dec. Cole Gleason (Rockford) 6-4 SV
187 - Justin Carnahan (New Lothrop) fall Juwan Vines (Goodrich) 2:05
187 - Justin Carnahan (New Lothrop) fall Aiden Peterson (Hillsdale) 2:31
187 - Kevin Patterson (Goodrich) dec. Derek Mohr (Lowell) 2-1
187 - Torey Coleman (Avondale) dec. Ryan Pothoof (Allendale) 10-6

220 - Brendan Shelton (Colon) fall Chandler Murton (DeWitt) 1:20
220 - Brendan Shelton (Colon) fall Dylan Norris (Eaton Rapids) 2:57
220 - CJ Krum (St. Johns) dec. Honour Kline (Goodrich) 2-1 TB
220 - CJ Krum (St. Johns) dec. Evan Moore (Blissfield) 3-1
220 - CJ Krum (St. Johns) maj. Paul Corder (Hartland) 9-1
220 - Hunter McCall (Reeths Puffer) dec. CJ Krum (St. Johns) 3-1
220 - Hunter McCall (Reeths Puffer) fall Dylan Norris (Eaton Rapids) 3:38
220 - Taye Ghadiali (Warren Fitzgerald) fall Honour Kline (Goodrich) 2:07
220 - Taye Ghadiali (Warren Fitzgerald) dec. CJ Krum (St. Johns) 2-0

297 - Blake Coffell (Goodrich) fall Jarrean Sargeant (Whitehall) 1:08
297 - Isiah Pasik (New Lothrop) dec. Wyatt Bailey (Dowagiac) 3-0
297 - Jarrean Sargeant (Whitehall) dec. Evan Moore (Blissfield) 6-1
297 - Mike Nykoriak (Algonac) fall Ben Smieska (Leslie) 0:53