skip navigation

2019 GFC Elite HS Placewinners

By MI Grappler, 10/06/19, 1:00PM EDT

Share

98
1st - Drew Heethuis (Detroit CC, MI)
2nd - Braeden Davis (Dundee, MI)
3rd - Ethan Rivera (Florida)
4th - Nolan Wertanen (St. Joseph, MI)
5th - Joshua Vasquez (Illinois)
6th - Dutch Ballan (Traverse City Central, MI)
7th - Manus Bennett (Sandusky, MI)
8th - Ethan Early (Indiana)

105
1st - Kai Owen (Florida)
2nd - Jacob Brya (St. Johns, MI)
3rd - Caden Horwath (Davison, MI)
4th - Sean Logue (Pennsylvania)
5th - Eligh Rivera (Florida)
6th - Bryce Luna (California)
7th - Louden Stradling (Battle Creek Lakeview, MI)
8th - Isaac Ruble (Indiana)

112
1st - David McClelland (Florida)
2nd - Danny Martinez (Florida)
3rd - Sean Spidle (Flint Powers, MI)
4th - Dylan Gilcher (Detroit CC, MI)
5th - Jordan Rodriguez (Chesaning, MI)
6th - Ryan Luna (California)
7th - Michael Torres (California)
8th - Carson Laughery (Texas)

119
1st - Casey Swiderski (Dundee, MI)
2nd - Braden Basile (Florida)
3rd - Joey Cruz (California)
4th - Nain Vasquez (Illinois)
5th - Jack Gioffre (California)
6th - Nasir Bailey (Illinois)
7th - Danny Nini (Florida)
8th - Vincent Robinson (Illinois)

125
1st - Nic Bouzakis (Pennsylvania)
2nd - Andrew Chambal (Davison, MI)
3rd - Tom Crook (Florida)
4th - Dy'Vaire VanDyke (Ohio)
5th - Michael Gioffre (California)
6th - Chase Liardi (New York)
7th - Nick Hart (Ohio)
8th - Cade Willis (Wisconsin)

130
1st - Jayden Gomez (California)
2nd - Jack Crook (Florida)
3rd - Adam Allard (Iowa)
4th - Sam Freeman (Brighton, MI)
5th - Connor Williams (Florida)
6th - Hayden Zinkin (California)
7th - Noah Horst (Tennessee)
8th - Gavin Alstott (Indiana)

135
1st - Eddie Homrock (Brighton, MI)
2nd - Chris Rivera (Florida)
3rd - Myles Griffin (Florida)
4th - Blake Boarman (Indiana)
5th - Hunter Leake (California)
6th - Jack Haskin (Ohio)
7th - Trenton Wachter (Rockford, MI)
8th - Owen Norman (Caledonia, MI)

140
1st - Bretli Reyna (Florida)
2nd - Henry Porter (California)
3rd - Garrison Dendy (Tennessee)
4th - Alek Martin (Ohio)
5th - Justin Rivera (Florida)
6th - Brendon Abdon (Florida)
7th - TJ Daugherty (Waterford Kettering, MI)
8th - Connor Thorpe (Wisconsin)

145
1st - Noah Castillo (Florida)
2nd - Chase Warden (Texas)
3rd - Austin Boone (Lowell, MI)
4th - Logan Bailey (Indiana)
5th - Victor Jacinto (California)
6th - Josh Barr (Davison, MI)
7th - James Johnston (Davison, MI)
8th - Sincere Bailey (Illinois)

152
1st - DJ Hamiti (Illinois)
2nd - Joshua Ogunsanya (Illinois)
3rd - Jack Ganos (Wisconsin)
4th - Ben Durocher (Wisconsin)
5th - Aaron Lofton (Texas)
6th - Tyler Lillard (Ohio)
7th - Dominick Lomazzo (Dundee, MI)
8th - Joshua Swan (Florida)

160
1st - Derek Gilcher (Detroit CC, MI)
2nd - Chase Saldate (California)
3rd - Bilal Bailey (Illinois)
4th - Dominic Isola (Florida)
5th - Eli Dickens (Indiana)
6th - Isiah Levitz (Indiana)
7th - Josh Kenny (Grandville, MI)
8th - Steven Villalobos (Florida)

171
1st - Adrian Vidaud (Florida)
2nd - William White (Illinois)
3rd - Kohl Drake (Florida)
4th - Mitchell Broskie (Ohio)
5th - Dane Donabedian (Brighton, MI)
6th - Ira Jenkins (Whitehall, MI)
7th - Jacob Cookerly (Indiana)
8th - Joe Barton (Ida, MI)

189
1st - Jacob Laplace (Indiana)
2nd - David Harper (Tennessee)
3rd - Joseph Walker (Indiana)
4th - Jack Darrah (Missouri)
5th - Mason Winner (Indiana)
6th - Jacob Brandt (DeWitt, MI)
7th - Gabe Jacobs (Florida)
8th - Wyatt Miller (Ohio)

215
1st - Chad Nix (Florida)
2nd - Greyson Stevens (Brighton, MI)
3rd - Nick Villarreal (California)
4th - Ryan Krimpelbein (Wisconsin)
5th - Colin Jagielski (Bedford, MI)
6th - Hunter McCall (Reeths Puffer, MI)
7th - Matthew Kaplan (Florida)
8th - Jake Noon (Ohio)

285
1st - Alex Coleman (Ohio)
2nd - Michael Keeling (Ohio)
3rd - Joe Harper (Imlay City, MI)
4th - Luke Bishop (Bishop Foley, MI)
5th - Isiah Pasik (New Lothrop, MI)
6th - Tyler Delooff (Lowell, MI)
7th - Raul Gonzalez (Florida)
8th - Matthew Jimenez (Florida)

Most Outstanding Wrestler: Derek Gilcher (MI)
Most Falls: Nic Bouzakis (PA)
Grappler Cup: Michigan