skip navigation

A Look at Team State Seeding

By MI Grappler, 03/25/21, 10:15AM EDT

Share

Below is our breakdown of how Team State seeding might shake out.  As a reminder, Michigan Grappler is not involved in the seeding of the Team State tournament in any way.  We are simply looking at the criteria that is used and projecting how the committee may seed the tournament.  

Here is the seeding criteria that has been used to seed the Team State Tournament:
1) Head-to-head competition; if tied, the most recent winner prevails
2) Record against common opponents
3) A team with an exceptional record vs acknowledged strong opposition
4) Majority decision of the seeding committee

Division 1

Davison
Record: 19-0
D1 SQ Wins: Detroit CC
D1 SQ Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Lowell, Dundee, Alma
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Detroit Catholic Central
Record: 19-1
D1 SQ Wins: Macomb Dakota, Holt, Rockford, Clarkston
D1 SQ Losses: Davison
Other Division Qualifier Wins: Lowell, Warren Woods Tower
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Hartland
Record: 22-0
D1 SQ Wins: Macomb Dakota
D1 SQ Losses: None
Other Division Wins: None
Other Division Losses: None
Other Losses: None

Macomb Dakota
Record: 18-3
D1 Qualifier Wins: Clarkston
D1 Qualifier Losses: Detroit CC, Hartland
Other Division Qualifier Wins: Warren Woods Tower
Other Division Qualifier Losses: Lowell
Other Losses: None

Holt
Record: 24-1
D1 Qualifier Wins: None
D1 Qualifier Losses: Detroit CC
Other Division Qualifier Wins: Monroe Jefferson, Charlotte
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Rockford
Record: 19-3
D1 Qualifier Wins: None
D1 Qualifier Losses: Detroit CC
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Lowell, Whitehall
Other Losses: None
Other Notable Wins: Edwardsburg 

Clarkston
Record: 16-7
D1 Qualifier Wins: None
D1 Qualifier Losses: Detroit CC, Macomb Dakota
Other Division Qualifier Wins: Warren Woods Tower
Other Division Qualifier Losses: Dundee, Hudson
Other Losses: Oxford, Lake Orion, Edwardsburg

Wyandotte Roosevelt
Record: 18-4
D1 Qualifier Wins: None
D1 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Leslie 
Other Division Qualifier Losses: Monroe Jefferson, Hudson
Other Losses: Oxford, Battle Creek Lakeview

Pretty easy one here.  Davison is the clear number one, followed by DCC at #2 with six quality wins to undefeated Hartland's one.  Dakota and Holt are the clear-cut 4/5 seeds; probably Dakota getting the nod at 4 if you match up the quality of their wins.  Rockford likely gets the 6 seed with a common opponent win with Clarkston (Edwardsburg).  Wyandotte Roosevelt should come in at 8 in their debut at Team State.

Seed Prediction: 1) Davison 2) Detroit CC 3) Hartland 4) Macomb Dakota 5) Holt 6) Rockford 7) Clarkston 8) Wyandotte Roosevelt

Division 2

Lowell
Record: 19-3
D2 Qualifier Wins: Allendale
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Macomb Dakota, Rockford, Alma, Whitehall
Other Division Qualifier Losses: Davison, Detroit CC, Dundee
Other Losses: None

Stevensville Lakeshore
Record: 18-0
D2 Qualifier Wins: Allendale
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Monroe Jefferson
Record: 12-2
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Wyandotte Roosevelt
Other Division Qualifier Losses: Holt
Other Losses: Oxford

Goodrich
Record: 18-0
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Freeland
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Warren Woods Tower
Record: 13-8
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Detroit CC, Macomb Dakota, Clarkston, Dundee, Hudson
Other Losses: John Glenn, Romeo, Anchor Bay

Allendale
Record: 22-7
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: Lowell, Stevensville Lakeshore
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Whitehall
Other Losses: Middleville x2, Byron Center, Reeths Puffer

​​Fremont
Record: 26-2
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Ravenna x2
Other Division Qualifier Losses: Hart
Other Losses: Chippewa Hills
Other Notable Wins: Belding

Charlotte
Record: 18-8
D2 Qualifier Wins: None
D2 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Holt
Other Losses: Belding, St. Johns, DeWitt, Portland, Grand Ledge, Jackson Northwest, Mason

The first half of these are fairly simple and then it gets a little messy.  Lowell is 1.  Undefeated Lakeshore and Goodrich will probably take the 2 and 3 seeds, respectively, as each have a quality win.  Monroe Jefferson is the probable 4 seed with a quality win and a 12-2 slate.

Warren Woods Tower is the one that throws everything off.  They started the year 0-5 and were 4-8 at one point.  Once their lineup rounded into form, they closed out the regular season on a 9-0 run and probably have the second-best lineup in the division on paper.  The question then becomes, does the committee take any of that into account?  The answer is probably no.  

Allendale has a very strong resume this year but no quality wins, while Fremont has a quality win over Ravenna.  From the 5 to 7 seed, it could go any way, and this division is so close that it might not matter.  Expect virtually every matchup to be tight. 

Seed Prediction: 1) Lowell 2) Stevensville Lakeshore 3) Goodrich 4) Monroe Jefferson 5) Fremont 6) Allendale 7) Warren Woods Tower 8) Charlotte

Division 3

Dundee
Record: 17-1
D3 Qualifier Wins: Alma
D3 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Clarkston, Lowell, Warren Woods Tower, Clinton
Other Division Qualifier Losses: Davison
Other Losses: None

Alma
Record: 21-3
D3 Qualifier Wins: Montrose, Hart
D3 Qualifier Losses: Dundee
Other Division Qualifier Wins: New Lothrop
Other Division Qualifier Losses: Davison, Lowell
Other Losses: None

Whitehall
Record: 25-1
D3 Qualifier Wins: Hart
D3 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Rockford, Allendale, Ravenna
Other Division Qualifier Losses: Lowell
Other Losses: None

Richmond
Record: 9-0
D3 Qualifier Wins: None
D3 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Montrose
Record: 11-1
D3 Qualifier Wins: Freeland
D3 Qualifier Losses: Alma
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Hart
Record: 26-4
D3 Qualifier Wins: None
D3 Qualifier Losses: Alma, Whitehall
Other Division Qualifier Wins: Fremont
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Grand Haven, Reeths Puffer

Constantine 
Record: 25-4
D3 Qualifier Wins: None
D3 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Schoolcraft
Other Losses: Edwardsburg, Paw Paw, Napoleon
Other Notable Wins: 

Freeland
Record: 18-3
D3 Qualifier Wins: None
D3 Qualifier Losses: Montrose
Other Division Qualifier Wins: None 
Other Division Qualifier Losses: Goodrich
Other Losses: Frankenmuth

The only sure thing here is Dundee is the 1 seed.  It'll be between Constantine and Freeland for the 7 and 8; there's no real criteria to separate them.  Constantine had a few ranked wins over D4 teams, while Freeland knocked off #10 Chip Hills to make it - neither of those are criteria, just something to go off of.

From 2-6, there were some head-to-heads - Whitehall and Alma beat Hart, and Alma beat Montrose.  From a quality win standpoint, Whitehall has 4, Alma has 3, Montrose has 1, Hart has 1, Richmond has 0.  However, Richmond was only able to compete in 9 duals (three of those were in the postseason).  They've been ranked #4 all season, and have been in the finals 10 of the last 11 years.  So some common sense is going to have be used there.  It'd be different if they had a handful of losses - but they don't, they're undefeated.

On the flip side, Richmond may even want to be a 6 seed as it would give them a shot to make the finals on the bottom half.  But it's more likely that they end up somewhere in the 4/5 quarter bracket.

Seed Prediction: 1) Dundee 2) Whitehall 3) Alma 4) Richmond 5) Montrose 6) Hart 7) Freeland 8) Constantine 

Division 4

Clinton
Record: 19-1
D4 Qualifier Wins: Hudson
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Dundee
Other Losses: None

Hudson
Record: 23-1
D4 Qualifier Wins: Leslie
D4 Qualifier Losses: Clinton
Other Division Qualifier Wins: Clarkston, Wyandotte Roosevelt, Warren Woods Tower 
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

New Lothrop
Record: 19-1
D4 Qualifier Wins: Leslie
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Alma
Other Losses: None

Schoolcraft
Record: 18-6
D4 Qualifier Wins: None
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Constantine
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Union City, Bronson, Lakewood, Dowagiac, St. Joseph, Gull Lake

Leslie
Record: 21-8
D4 Qualifier Wins: None
D4 Qualifier Losses: Hudson, New Lothrop
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Wyandotte Roosevelt
Other Losses: Adrian, Lumen Christi, Manchester, Airport, Bronson
Other Notable Wins: Lakewood

Whittemore-Prescott
Record: 25-0
D4 Qualifier Wins: None
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Bark River-Harris
Record: 25-2
D4 Qualifier Wins: None
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Escanaba x2

Ravenna
Record: 12-12
D4 Qualifier Wins: None
D4 Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None 
Other Division Qualifier Losses: Fremont x2, Whitehall
Other Losses: Orchard View x2, Fruitport, Reeths Puffer, Belding, Montague, Edwardsburg, Zeeland East, Holland

Clinton beat Hudson.  Hudson has 4 quality wins, New Lothrop has 1. There's your easy 1-2-3 right off the bat.  Ravenna has had a great run to Kalamazoo, and will settle into the 8 spot.

Past that, you're looking at two groupings: Leslie and Schoolcraft, and Whittemore-Prescott and Bark River-Harris.  Schoolcraft is the only one in the group with a quality win, over Constantine.  Leslie has a common opponent win over Lakewood with Schoolcraft.  W-P and BRH did not pick up a quality win, but W-P is undefeated and BRH only lost to one team in Escanaba.  So it'll come down to what the seeding committee values more, which, in previous years and in the above divisions, has been quality wins.  It's either Leslie-Schoolcraft or WP-BRH in the 4/5 quarter.  

Seed Prediction: 1) Clinton 2) Hudson 3) New Lothrop 4) Leslie 5) Schoolcraft 6) Whittemore-Prescott 7) Bark River-Harris 8) Ravenna

  • Team Champs Crowned

  • By MI Grappler 03/30/2021, 10:30pm EDT
  • Davison holds off CC; Lowell, Dundee, Clinton run away with repeat titles
  • Read More