skip navigation

Fargo Day 3 Recap

By MI Grappler , 07/20/21, 8:30AM EDT

Share

Day 3 proved to be another record-setting day for Team Michigan.  The Junior Mens freestyle team went four-for-four in the semifinals, marking the first time the state has accomplished that feat.  Three others reached All-American status; seven AA's is tied for 2nd most in the state's history.

Dundee's Braeden Davis and Casey Swiderski, Davison's Josh Barr, and DCC's Manny Rojas have all been on an absolute tear through their respective brackets en route to the final matches.  Davis, Barr, and Rojas all teched in their semifinals (Barr over #7 Scoles, Rojas over #21 Baumann), while Swiderski won 10-4 over #7 Whalen.

The Dundee duo will face off in the finals against a pair of graduated seniors who were both ranked in the top-20 at year's end.  Barr and Rojas have top-5 ranked opponents in their finals matchups.

On the backside, the three other AA's will all be in the 7th-place match.  Caden Horwath dropped a heartbreaker in the quarters, 9-8, before winning his blood round match.  He has defaulted to 8th.  Drew Heethuis avenged a loss and knocked off #19 Thoennes in his blood round match; he'll place 7th.  At 152, Jacob Gonzales picked up a huge fall over #19 Euton to reach the podium for the first time at 152.

At the 16U level, Michigan picked up a pair of 6th-place finishes from Jackson Blum and Adam Haselius.  Both wrestlers fell to ranked opponents in their consolation matches, as well as in their placement matches.  

Junior Mens Freestyle Placement Matches

FINALS
113 - #6 Braeden Davis (Dundee) vs Benjamin Aranda (Illinois)
138 - #2 Casey Swiderski (Dundee) vs Tagen Jamison (Texas)
160 - #5 Josh Barr (Davison) vs #3 Aiden Riggins (Iowa)
170 - #3 Manny Rojas (Detroit CC) vs #5 Brayden Thompson (Illinois)

7TH/8TH
113 - Drew Heethuis (Detroit CC) Inj. Def. #3 Caden Horwath (Davison)
152 - Jacob Gonzales (Holly) vs Dylan Elmore (Kansas)

Tuesday, July 20 Schedule

All Times EST

10:00 am - 1:00 pm - Junior Women Prelims
2:00 pm - 4:30 pm - Junior Mens Freestyle Finals/Medal Matches
5:00 pm - 8:00 pm - Junior Womens R16, Quarters, Consolation

16U Mens Freestyle Placement Matches

5TH/6TH
106 - #21 Jameson Garcia (Illinois) def. Jackson Blum, 9-2
195 - #14 Sawyer Bartelt (Florida) def. Adam Haselius, 10-0

Junior Mens Freestyle Results

FINALS
113 - Braeden Davis (Dundee)
- W Dominic Mendez (California) 12-2
- W #19 Caleb Thoennes (Minnesota) 15-10
- W Codie Cuerbo (Ohio) 12-2
138 - Casey Swiderski (Dundee)
- W Q'veli Quintanilla (Washington) 10-0
- W #18 Rocco Camillaci (New York) 9-0
- W #7 Ty Whalen (New Jersey) 10-4
160 - Josh Barr (Davison)
- W #14 Landon Johnson (Minnesota) 10-0
- W Antonio Segura (Colorado) 11-0
- W #7 Braeden Scoles (Wisconsin) 13-2
170 - Manny Rojas (Detroit CC)
- W Cole Glazier (Minnesota) 10-0
- W Caden Ernd (Illinois) 11-0
- W #21 Brody Baumann (Indiana) 15-5

CONSOLATION
113 - Caden Horwath (Davison)
- W Guy Clevenger (Oklahoma) 10-0
- L #20 Alan Koehler (Minnesota) 9-8
- W Sefton Douglass (Wyoming) 10-0
- L Dominic Mendez (California) Inj
113 - Drew Heethuis (Detroit CC)
- W Jacob Deysher (Pennsylvania) 10-0
- W Ashton Jackson (Indiana) 12-0
- W Kade Orr (Idaho) 10-0
- W #19 Caleb Thoennes (Minnesota) 11-4
- L #12 Cole Hunt (Georgia) 7-2
152 - Jacob Gonzales (Holly)
- W Victor Jacinto (California) FFT
- L Cael Swensen (Minnesota) 6-4
- W #19 Connor Euton (Ohio) Fall
- L Luka Wick (California) 15-3

ELIMINATED
106 - Josh Drake (Northville)
L - Thiago Almeida (Texas) FFT
152 - Trenton Wachter (Rockford)
- L Jaden Reynolds (Indiana) 10-0
195 - Logan Badge (Clinton)
- W Isaiah Huus (North Dakota) Fall
- W Carson Floyd (North Carolina) 6-0
- L Quayin Short (Minnesota) 7-1
220 - Caden Ferris (Delton Kellogg)
- W Oliver Donahue (New York) Fall
- W David Pierson (New Jersey) Fall
- W Dominik Vancura (Minnesota) 18-6
- L Kaleb Runyon (Iowa) 8-2
285 - Joshua Boggan (Kalamazoo Central)
L - #8 Ryan Boersma (Illinois) 10-0