skip navigation

Fargo Day 5 Recap

By MI Grappler, 07/22/21, 8:30AM EDT

Share

Michigan picked up its sixth Stop Sign of the week on Wednesday, setting a new state record for most individual champions in a year at Fargo.  Hartland's Eliana Bommarito picked up a first period fall to win the Junior Women's title at 225, capping off a dominant 4-0 run including all pins and techs, and a 30-1 cumulative score.

All three other Junior Womens placers finished their tournaments with a win as well.  Amarisa Manuel and Sabrina Nauss both wrestled back to place 3rd at 152 and 180, respectively.  Manuel also earned the Most Falls award, as she picked up seven pins during the tournament.  Kendra Ryan was 7th at 112, pinning her 4th-ranked opponent in 1:19 in her final match.

16U Greco advanced two to the podium with sophomores Marcello Milani (113) and Aaron Lucio (126) both earning their first career Fargo All-American honor.  Both Milani and Lucio were 5-1 on the day.  Jackson Blum nearly got his second AA of the week, falling 3-3 in the blood round after a 5-2 performance at 106.

Thursday, July 22 Schedule

All Times EST

9:30 am - 1:00 pm - 16U Greco Semis, Consis
9:30 am - 2:00 pm - Junior Greco Prelims
3:00 pm - 5:00 pm - 16U Greco Finals/Medal Matches
5:30 pm - 9:30 pm - Junior Greco Prelims and Consis

Junior Womens Placement Matches

FINALS
225 - #1 Eliana Bommarito (Hartland) fall #10 Lexie Cole (Missouri) 2:34

3RD/4TH
152 - #14 Amarisa Manuel (Romeo) fall #6 Ella Nichols (Connecticut) 2:52
180 - #3 Sabrina Nauss (Brighton) def. #5 Alivia White (Washington) 11-9

7TH/8TH
112 - #3 Kendra Ryan (Fenton) fall #4 Hannah Hall (Florida) 1:19

Junior Womens Consolation Results

112 - #3 Kendra Ryan (Fenton)
- L #14 Jenavi Alejandro (Nevada) 9-8

152 - #14 Amarisa Manuel (Romeo) 
- W #13 Alexandra Hofrichter (Wisconsin) Fall
- W #17 Stella Steigler (Virginia) 11-4

180 - #3 Sabrina Nauss (Brighton)
- W #10 Dasia Yearby (South Carolina) 15-5
- W #1 Jaycee Foeller (Missouri) Fall

16U Mens Greco Results

CONSOLATION
113 - #16 Marcello Milani (Orchard Lake St. Mary)
- W Cash Graziano (Tennessee) 11-0
- W Dillon Cooper (Kansas) 10-5
- L Austin Laudenbach (Minnesota) 8-6
- W Simon Luna (Idaho) 11-0
- W Cash Donnell (Oklahoma) 9-1
- W Billy Greenwood (Colorado) 15-5
126 - Aaron Lucio (Stevensville Lakeshore)
- W Jackson Collins (Ohio) Fall
- W Brayden Belford (Oklahoma) 2-0
- W Colin Young (Illinois) 7-4
- W Hunter Sturgill (Tennessee) 7-3
- L #22 Kamdyn Williams (Pennsylvania) 11-1
- W Collin Mullins (Georgia) 6-3

ELIMINATED
100 - Talan Parsons (Ovid Elsie)
- W Kolter Burton (Idaho) 10-6
- L Trey Wagner (Pennsylvania) 11-0
- L Aaron Seidel (Pennsylvania) 10-0
106 - Jackson Blum (Lowell)
- W Myles Campbell (Alaska) 10-0
- W Trevor Bishop (New York) 5-0
- W Teague Brown (Utah) 10-0
- L #10 Nathan Desmond (Pennsylvania) 4-1
- W Jason McDonald (California) 6-2
- W Christopher Kiser (Oklahoma) 6-4
- L Adam Butler (Ohio) 3-3
106 - Koen Eberhard (Oxford)
- L Adam Butler (Ohio) Fall
- L Jason Worthley (Utah) 10-0
113 - Cecilia Williams (Lansing)
- L Avery Russell (Nebraska) 4-1
- W Joseph Stoerzinger (Connecticut) 5-4
- W Joseph Neubert (Arizona) 5-2
- W Garrett Salt (Oklahoma) Inj
- L #18 Drew Gorman (Georgia) 10-0
138 - Josh McMillan (Romeo)
- L Robert Flege (Wisconsin) 15-6
- L Riley Brunson (Idaho) 11-0
145 - Travis Richardson (Brighton)
- L Waylon Cressell (Indiana) 15-5
- L Devlin Blanchard (Colorado) Fall