skip navigation

Mid-Season Girls Rankings

By MI Grappler, 01/06/22, 9:15AM EST

Share

Team Projections

Based only on individual tournament placement points, per rankings.

1.  Whittemore Prescott
2.  Clinton
3.  Goodrich
       Romeo
5.  Gaylord
6.  Chippewa Hills
       St. Charles
8.  Portage Northern
       Saline
10.  Manton

Individual Rankings

100
1.  Emme Hicks (Saline) JR
2.  Natalie Gibson (Chippewa Hills) FR
3.  Shayna Hruska (Iron Mountain) SO
4.  Maikia Wittig (Chippewa Hills) FR
5.  Julia Snyder (Chippewa Valley) SO
6.  Morgan Warner (Warren Fitzgerald) SR
7.  Faith Waldron (Constantine) JR
8.  Reganne Stahl (Manton) FR
9.  Kayden Coltson (Mancelona) JR
10.  Angel Winters (Carrollton) SR

105
1.  Tricia Pyrzewski (Gladwin) SO
2.  Sky Langewicz (Algonac) FR
3.  MaryAlice Lynch (Monroe SMCC) SO
4.  Maria Stanton (Almont) JR
5.  Sunni LaFond (Gaylord) FR
6.  Gabrielle Murphy (Whittemore Prescott) FR
7.  Ava Byars (DeWitt) JR
8.  Danielle Christian (Standish Sterling) FR
9.  Lynsey Light (Grand Haven) SR
10.  Savannah Winkleblack (Montague) SO

110
1.  Gabby Motz (Laingsburg) SR
2.  Haiven Gautreau (Gaylord) SO
3.  Beyonkah Rincones (Grandville) SO
4.  Raegan Codden (Manistee) SR
5.  Chloe Colton (Manton) JR
6.  Michelle Arntz (Clinton) JR
7.  Gracie Murphy (Whittemore Prescott) FR
8.  Paige Vansetters (Northview) SO
9.  Autumn Phipps (Montague) SO
10.  Alya Lipscomb (Kenowa Hills) SO

115
1.  Kendra Vickory (Goodrich) SO
2.  Mallory Floreno (Plymouth) SR
3.  Isabella Cepak (South Lyon East) FR
4.  Lindsey Williams (Ishpeming Westwood) JR
5.  Adelia Carr (Linden) SR
6.  Skylynn Picarski (Lakeville) FR
7.  Paige Eastman (Mt. Morris) FR
8.  Alyse Koss (Portage Northern) SO
9.  Faith Burgess (Grand Haven) FR
10.  Jamie Cook (DeWitt) FR

120
1.  Morgan Irwin (Westland John Glenn) JR
2.  Danielle Ruiz (DeWitt) SR
3.  Ash Conley (Portage Northern) SR
4.  Hannah Blyveis (Gaylord) FR
5.  Abigail Geairn (Homer) SR
6.  Emily Vargas (Sparta) SR
7.  Alexis Hart (Ovid Elsie) SR
8.  Paige Campbell (Ionia) SR
9.  Paige Leonard (Southgate Anderson) JR
10.  Cheyenne Crouch (Erie Mason) JR

125
1.  Hannah Arledge-Teran (Fowlerville) SR
2.  Violet Cabrera (St. Charles) SO
3.  Angelina Pena (Milan) SO
4.  Casey Boni (Chippewa Valley) SR
5.  Hannah Palise (Warren Mott) SR
6.  Lindsey Gibson (Chippewa Hills) JR
7.  Natalie Bassett (Montague) JR
8.  Arden Eschtruth (Midland) JR
9.  Emily Guthrie (Grass Lake) JR
10.  Adeline Tuccini (Allen Park) FR

130
1.  Ryen Allen (Goodrich) SO
2.  Tyler Swanigan (South Lyon East) SO
3.  Caylynn Chandler (Birch Run) JR
4.  Faith Blackburn (Clinton) SO
5.  Madison Russell (Jonesville) SO
6.  Jolie Brown (Bad Axe) JR
7.  Serenity Hayes (Whittemore Prescott) FR
8.  Kalysta Connolly (Stockbridge) SR
9.  Emma Donovan (Forest Hills Eastern) SO
10.  Timiah DeBoer (Northview) SO

135
1.  Danni Swihart (Hanover Horton) JR
2.  Samantha Elder (Portage Northern) SR
3.  Carly Cowles (Whittemore Prescott) JR
4.  Raven Aldridge (Clinton) FR
5.  Sienna Tovar (Jackson) SO
6.  Mekenzie Herrick (Dansville) SO
7.  Rylee Silvis (Allendale) SO
8.  Alyssa Burr (Whittemore Prescott) FR
9.  Breauna Swinehart (Constantine) SO
10.  Michayla Chciuk (Grand Haven) JR

140
1.  Mishell Rebisch (Romeo) SO
2.  Lydia Roope (St. Charles) JR
3.  Jessica Martinez (West Catholic) JR
4.  Taylor Randolph (Clinton) SR
5.  Erin McArdle (Pigeon Laker) SR
6.  Karyna Espinoza (Wyoming Lee) JR
7.  Abrielle Vanderzwaag (West Ottawa) FR
8.  Emma Pendell (Montague) SO
9.  Faith Romain (Algonac) SR
10.  Rachael Coolahan (Center Line) SR

145
1.  Lydia Krauss (Boyne City) SR
2.  Isabel Worthing (East Jackson) SR
3.  Libia Hernandez (Wyoming Lee) SR
4.  Teairah Eisemann (Saline) JR
5.  Shelby Thomas (Grayling) SR
6.  Aniah Tan (West Catholic) JR
7.  Maria Potrero (Northview) SR
8.  Natalie McCune (Kenowa Hills) SR
9.  Aliyah Schalk (Standish Sterling) FR
10.  Kierstein DeHaan (Caledonia) SO

155
1.  Amarisa Manuel (Romeo) SO
2.  Logan Ryan (Sandusky) SR
3.  Brynn Green (Howell) JR
4.  Bella Wazny (Hemlock) SR
5.  Chloe Eggert (Grand Blanc) SR
6.  Keaton Hood (Westland John Glenn) SO
7.  Rihanna Venegas (Gabriel Richard) FR
8.  Natalie Tobey (Jackson) SR
9.  Maddie Ward (Niles Brandywine) FR
10.  Grace Lafferty (Three Rivers) SO

170
1.  Sabrina Nauss (Brighton) SO
2.  Khloe Williams (Clio) JR
3.  Bo Geibe (Constantine) SR
4.  Isabella Awishes (Carleton Airport) JR
5.  Makayla Gowell (Manton) SO
6.  Lexie Andree (Fremont) SR
7.  Trinity Parker (Benzie Central) SR
8.  Cayleigh Ferguson (Lakeville) FR
9.  Paige Willman (Frankfort) FR
10.  Injeel Starr (Northview) JR

190
1.  Gabriella Allen (Marcellus) SO
2.  Haylee Arlitt (Ubly) JR
3.  Makayla Fore (Tawas) SR
4.  Kennedy Gray (Redford Thurston) SR
5.  Kiyara Oster (Manton) SR
6.  Angelina Colley (Flint Kearsley) JR
7.  Cylie Jones (Kingsley) SR
8.  Mary Morey (St. Charles) SR
9.  Ayana Marshall (Watervliet)
10.  Isabelle Wisenbaugh (Grand Haven) FR

255
1.  Eliana Bommarito (Hartland) SR
2.  Kailyn Garrett (South Lyon) SR
3.  Faith Keller (Whittemore Prescott) SR
4.  Madasyn Frisbee (Belding) FR
5.  Isabel Anaya (West Ottawa) FR
6.  Kaia Schenk (Kenowa Hills) SR
7.  Marah Olger (Eaton Rapids) SR
8.  Lilliana Garcia (Grand Blanc) SO
9.  Tailyah Thrush (Farwell) JR
10.  Nia Mathews (Grand Blanc) SR