skip navigation

A Look at Team State Seeding

By MI Grappler , 02/17/22, 1:00PM EST

Share

Below is our breakdown of how Team State seeding might shake out Sunday morning.  As a reminder, Michigan Grappler is not involved in the seeding of the Team State tournament in any way.  We are simply looking at the criteria that is used and projecting how the committee may seed the tournament.  Quarterfinal pairings will be released at MHSAA.com by 6:00 on Sunday.  

Here is the seeding criteria that has been used to seed the Team State Tournament:
1) Head-to-head competition; if tied, the most recent winner prevails
2) Record against common opponents
3) A team with an exceptional record vs acknowledged strong opposition
4) Majority decision of the seeding committee

Division 1

Davison
Record: 16-4
D1 Team State Qualifier Wins: Detroit CC
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Lowell, Dundee
Other Losses: Mt. Carmel (IL), St. Edward (OH)

Detroit CC
Record: 12-3
D1 Team State Qualifier Wins: Holt, Grandville
D1 Team State Qualifier Losses: Davison
Other Division Qualifier Wins: Lowell, Monroe Jefferson, Dundee
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Mt. Carmel (IL), St. Edward (OH)

Hartland
Record: 27-1
D1 Team State Qualifier Wins: Temperance Bedford, Holt
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Goodrich, St. Joseph
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Brighton
Other Notable Wins: Rockford

Macomb Dakota
Record: 22-3
D1 Team State Qualifier Wins: Warren Woods Tower
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Monroe Jefferson, Mason
Other Division Qualifier Losses: Goodrich, Clinton, Hudson
Other Losses: None

Temperance Bedford
Record: 29-4
D1 Team State Qualifier Wins: Grandville
D1 Team State Qualifier Losses: Hartland
Other Division Qualifier Wins: St. Joseph, Bronson
Other Division Qualifier Losses: Whitehall, Goodrich
Other Losses: Marysville (OH)

Holt
Record: 17-3
D1 Team State Qualifier Wins: None
D1 Team State Qualifier Losses: Detroit CC, Hartland
Other Division Qualifier Wins: Mason, St. Joseph
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Rockford
Other Notable Wins: Brighton

Grandville
Record: 16-3
D1 Team State Qualifier Wins: None
D1 Team State Qualifier Losses: Detroit CC, Bedford
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Brighton
Other Notable Wins: Rockford

Warren Woods Tower
Record: 7-7
D1 Team State Qualifier Wins: None
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Goodrich
Other Losses: Anchor Bay, Chippewa Valley, Clarkston, Romeo, Allen Park, Bay City John Glenn

Davison, DCC, and Hartland are the clear 1-2-3 in that order, with Davison having a head-to-head win over CC.  Hartland beat Goodrich, who beat Dakota.  The only other head-to-head in the division is Bedford over Grandville.  Looking at quality wins, Dakota and Bedford have 3, Holt has 2, Grandville and Tower have none.  Grandville and Holt have common opponent wins (Rockford/Brighton).  The only other interesting tidbit is Holt having a common opponent win over Brighton, who beat Hartland.  Hartalnd's resume is good enough where they're still the clear 3, but that could affect where Holt slides.  It's likely you'll see Dakota and Bedford in the 4/5, Holt at 6, and Grandville 7.  

Seed Prediction
1.  Davison
2.  Detroit Catholic Central
3.  Hartland
4.  Macomb Dakota
5.  Temperance Bedford
6.  Holt
7.  Grandville
8.  Warren Woods Tower

Division 2

Lowell
Record: 18-3
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Davison, Dundee, Clinton
Other Division Qualifier Losses: Detroit CC
Other Losses: Mt. Carmel (IL), St. Edward (OH)
Other Notable Wins: Middleville, Stevensville Lakeshore, Brighton, Rockford, Richmond

Whitehall
Record: 26-0
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Temperance Bedford, Hart
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None
Other Notable Wins: Middleville, Stevensville Lakeshore, Rockford

Goodrich
Record: 29-2
D2 Team State Qualifier Wins: St. Joseph
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Macomb Dakota, Temperance Bedford
Other Division Qualifier Losses: Hartland, Alma
Other Losses: None
Other Notable Wins: Bay City John Glenn

Gaylord
Record: 25-0
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None
Other Notable Wins: Bay City John Glenn

Monroe Jefferson
Record: 16-3
D2 Team State Qualifier Wins: Mason
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Detroit CC, Macomb Dakota
Other Losses: Romeo

Mason
Record: 32-3
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: Monroe Jefferson
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Macomb Dakota, Holt
Other Losses: None
Other Notable Wins: Brighton, Richmond

St. Joseph
Record: 25-8
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: Goodrich
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Hartland, Temperance Bedford, Holt
Other Losses: Middleville, Stevensville Lakeshore, Rockford, Hudsonville
Other Notable Wins: Bay City John Glenn, Stevensville Lakeshore

Brother Rice
Record: 20-6
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Anchor Bay, Novi, Troy, Royal Oak, Warren DeLaSalle, Warren Mott

Pretty interesting look at the 2-7 seeds here.  Lowell and Rice should be pretty well set at 1 and 8, respectively.  Goodrich has 3 quality wins, Whitehall has 2.  The only head-to-head in the division is Jefferson over Mason, which is also the only other win over a state qualifying team.  So there really isn't a ton of data to go off of for the other teams, and for that reason you have to imagine it's Gaylord-Mason-St. Joe at 5-6-7.  

Seed Prediction:
1.  Lowell
2.  Goodrich
3.  Whitehall
4.  Monroe Jefferson
5.  Gaylord
6.  Mason
7.  St. Joseph
8.  Brother Rice

Division 3

Dundee
Record: 14-4
D3 Team State Qualifier Wins: Clinton 
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Davison, Hudson
Other Division Qualifier Losses: Detroit CC, Lowell
Other Losses: Mt. Carmel (IL), St. Edward (OH)
Other Notable Wins: Stevensville Lakeshore

Clinton
Record: 30-3
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: Dundee
Other Division Qualifier Wins: Macomb Dakota, Bronson
Other Division Qualifier Losses: Lowell, Hudson
Other Losses: None
Other Notable Wins: Bay City John Glenn, Middleville

Alma
Record: 26-1
D3 Team State Qualifier Wins: Montrose
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Goodrich, St. Louis
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Brighton
Other Notable Wins: Bay City John Glenn

Montrose
Record: 18-5
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: Alma
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: New Lothrop
Other Losses: Romeo, Crestwood, Lowell B
Other Notable Wins: 

Imlay City
Record: 27-5
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Richmond, Yale, Anchor Bay, Lake Fenton, Linden
Other Notable Wins: Algonac, Richmond

Hart
Record: 30-5
D3 Team State Qualifier Wins: Gladstone
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: St. Louis, Pine River
Other Division Qualifier Losses: Whitehall
Other Losses: Kingsley, Grand Haven, Plainwell, Wayland

Gladstone 
Record: 15-1
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: Hart
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None
Other Notable Wins: Kingsley

Constantine
Record: 25-10
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: St. Joseph
Other Losses: Three Rivers, Hudsonville, Stevensville Lakeshore, Bronson, Lawton, Union City

Dundee is a lock for 1, but that's about all that's for sure.  Alma has three quality wins to Clinton's two, but Alma has a loss to a non-qualifying team in Brighton.  You could make an argument for each at the 2 spot.  Hart is the only other squad with quality wins, and they have three of them, so they should be the 4 seed.  Imlay City just knocked off Algonac and Richmond, so while they aren't considered quality wins by the committee, it's more of a common sense move to put them at 5.  Gladstone does have a common opponent win over Kingsley, who beat Hart, even though they lost to Hart heads up.  That's the only other team who could slot in at 5.  

Seed Prediction
1.  Dundee
2.  Clinton
3.  Alma
4.  Hart
5.  Imlay City
6.  Gladstone
7.  Montrose
8.  Constantine

Division 4

Hudson
Record: 19-4
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Macomb Dakota, Clinton
Other Division Qualifier Losses: Dundee
Other Losses: Milan Edison (OH), Perrysburg (OH), Wauseon (OH)
Other Notable Wins: Richmond

New Lothrop
Record: 21-2
D4 Team State Qualifier Wins: Pine River
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Montrose
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Westland John Glenn, Freeland

St. Louis
Record: 23-3
D4 Team State Qualifier Wins: Pine River
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Alma, Hart
Other Losses: Flushing

Bronson
Record: 31-6
D4 Team State Qualifier Wins: Manchester, Decatur
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: Constantine
Other Division Qualifier Losses: Temperance Bedford, Clinton
Other Losses: Union City, Edwardsbug
Other Notable Wins: Union City, Lawton

Manchester
Record: 21-6
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: Bronson
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Lawton, Union City, Parma Western, Adrian Madison

Pine River
Record: 27-12
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: New Lothrop, St. Louis
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: Hart
Other Losses: Comstock Park, Fremont, Kingsley, Mason County Central, Portland, Sparta, West Ottawa

Iron Mountain
Record: 17-3
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division State Qualifier Wins: None
Other Division State Qualifier Losses: None
Other Losses: Escanaba, Negaunee, Wabeno/Laona (WI)

Decatur
Record: 24-6
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: Bronson
Other Division State Qualifier Wins: None
Other Division State Qualifier Losses: None
Other Losses: Lawton, Union City, Dowagiac, Three Rivers

Hudson will get the 1 here.  New Lothrop and Bronson will likely be the 2-3; Bronson does have one more quality win that NL, so it's possible they could slot in at the 2 seed.  St. Louis also has a quality win, over Pine River, so they will probably be 4.  From there it's pretty much up in the air to how it shakes out; any of the other 4 teams could slot in anywhere from 5-8.  It's really just going to come down to what the committee thinks, there's no objective measure of separation between these teams.  

Seed Prediction
1.  Hudson
2.  New Lothrop
3.  Bronson
4.  St. Louis
5.  Manchester
6.  Decatur
7.  Pine River
8.  Iron Mountain