skip navigation

Toughest Weight at Each Regional

By MI Grappler , 02/18/22, 1:00PM EST

Share

Region 1-1

160
#2 Kyle White (Davison) SR, 22-4 vs #13 Aiden Dale (Macomb Dakota) SR, 27-11
#11 Tyler Pressel (Romeo) JR, 24-14 vs Micah Wellbaum (Lake Orion) JR, 28-12
#5 Jack Smith (Oxford) SR, 36-4 vs #12 Zach Hagar (Stoney Creek) SR, 26-10
#4 Brayden Mirjavadi (Romeo) JR, 35-2 vs John Lalonde (TC Central) SR, 19-19
Projection: 1) White 2) Mirjavadi 3) Smith 4) Pressel

Region 2-1

130
#1 Elijah Bunn (Rockford) JR, 36-1 vs #14 Easton Hardesty (Brighton) FR, 31-11
#9 Jason Jones (Holt) SR, 16-6 vs Jacob Gregg (Jenison) SR, 32-6
Julio Sanchez (West Ottawa) SR, 22-6 vs #10 Emilio Cabrera (East Lansing) SR, 37-6
#8 Brad Collins (Battle Creek Lakeview) SR, 24-5 vs Austin Coleman (Byron Center) FR, 28-20
Projection: 1) Bunn 2) Collins 3) Jones 4) Cabrera

Region 3-1

189
#9 Connor Bercume (Detroit CC) FR, 26-8 vs Austin Buck (Westland John Glenn) SR, 31-20
#16 Ethan Manger (Temperance Bedford) JR, 34-7 vs #12 Drew Ward (Plymouth) SR, 30-6
#11 Moe Hakim (Dearborn Hts. Crestwood) SR, 32-7 vs Sami Almadhagi (Edsel Ford) SR, 26-9
#7 Demond Harrison (Belleville) JR, 34-3 vs #13 Joe Sayers (Livonia Franklin) SR, 43-10
Projection: 1) Harrison 2) Bercume 3) Hakim 4) Ward

Region 4-1

171
#5 Brayden Bobo (Hartland) JR, 34-3 vs Max Stromberg (Troy) SR, 39-11
Jaylen Ayres (Roseville) SR, 21-8 vs #10 Isaiah McPherson (Hartland) SR, 12-2
#9 Drake Spencer (Waterford Kettering) SR, 36-4 vs Gabriel Harrison (Royal Oak) JR, 31-10
#15 Trave'air Barbour (Warren Cousino) JR, 23-1 vs Shane Gastaris (West Bloomfield) SR, 14-10
Projection: 1) Bobo 2) Spencer 3) McPherson 4) Barbour

Region 5-2

140
#3 Darren McLeod (North Branch) SR, 43-0 vs #10 Wyatt Mathews (Swartz Creek) JR, 22-9
#2 Carsen Richards (Goodrich) SR, 37-1 vs #13 Wyatt Bossbach (BC John Glenn) SR, 28-13
#12 Gus James (Gaylord) JR, 34-6 vs #9 Drew Corcoran (Lake Fenton) SO, 38-8
#1 Jacob Brya (St. Johns) SR, 34-0 vs Adam Reimer (Escanaba) JR, 23-12
Projection: 1) Brya 2) Richards 3) McLeod 4) Corcoran

Region 6-2

152
#12 Martin Landes (Zeeland East) SR, 43-1 vs Dustin Loomans (Wayland) JR, 36-13
#9 Tacho Gonzales (Lowell) SO, 16-11 vs Darnell Mack (Whitehall) SO, 19-7
#13 Alec Pruett (Whitehall) SR, 33-9 vs #10 Kyan Larson (Sparta) JR, 34-1
#8 Matthew Middleton (Middleville) SR, 37-6 vs Jacob Kaylor (Hamilton) SR, 32-8
Projection: 1) Middleton 2) Gonzales 3) Larson 4) Landes

Region 7-2

171
#3 Jacob Halsey (St. Joseph) SR, 43-1 vs Jahleel Rollins (Lansing Waverly) SR, 29-13
#6 Brady Raymond (Pinckney) JR, 31-2 vs #8 Colby Klinger (Mattawan) JR, 28-8
#7 Nathan Andrina (Edwardsburg) JR, 27-6 vs Landen Parker (Eaton Rapids) JR, 10-3
#4 Derek Badgley (Mason) SO, 43-1 vs #9 Jason Bowers (Paw Paw) SR, 41-5
Projection: 1) Halsey 2) Badgley 3) Raymond 4) Andrina

Region 8-2

130
#6 Dylan Garcia (Monroe Jefferson) SR, 30-5 vs Wyatt Smith (SCS Lakeshore) FR, 16-7
#10 Dylan Coleman (Ferndale) SR, 41-3 vs Ben Solis (Tecumseh) JR, 27-8
Zachary Taylor (Gibraltar Carlson) FR, 16-3 vs T'shawn Gribble (Redford Union) JR, 15-6
#5 Austin Matheney (Madison Hts. Lamphere) SR, 32-1 vs Andrew Ladach (New Boston Huron) FR, 39-14
Projection: 1) Matheney 2) Garcia 3) Coleman 4) Taylor

Region 9-3

125
#5 Austin Solis (Gladstone) SO, 23-1 vs Connor Curtis (Bullock Creek) FR, 22-14
#15 Camden LaDouce (Swan Valley) JR, 28-10 vs Jon Pearson (Kingsley) SO, 28-9
#6 Tim Bowman (Boyne City) SR, 41-1 vs #16 Gibson Shepard (Freeland) SO, 35-9
#8 Hunter Coxon (Montrose) JR, 36-4 vs Lance Monroe (Ogemaw Heights) JR, 26-11
Projection: 1) Solis 2) Bowman 3) Coxon 4) LaDouce

Region 10-3

125
#2 Mikey Wilson (Grand Rapids CC) FR, 26-1 vs #14 Ethan Webert (Portland) JR, 18-7
#7 Jonathan Krebs (Lakewood) SO, 34-1 vs #12 Ty Thomas (Hart) FR, 30-8
#9 Thomas Zielinski (West Catholic) SR, 31-3 vs #13 Tyler Geer (Chippewa Hills) SO, 25-6
#3 Fabian Facundo (Alma) FR, 30-2 vs Anthony Taylor (Comstock Park) SO, 20-17
Projection: 1) Wilson 2) Facundo 3) Krebs 4) Zielinski

Region 11-3

112
#2 Easton Moran (Yale) SR, 44-2 vs Jack Fox (Grosse Ile) FR, 24-25
Dylan Spencer (Milan) JR, 14-6 vs #12 Lucky Gartin (Algonac) FR, 38-4
#5 Noah Harris (Richmond) JR, 25-15 vs Ryan Diebel (Flat Rock) SR, 20-22
#3 Kade Kluce (Dundee) SO, 31-5 vs #13 Dallas Stanton (Algonac) SR, 30-8
Projection: 1) Moran 2) Kluce 3) Harris 4) Gartin

Region 12-3

145
#8 Dylan McLean (Parchment) SR, 40-0 vs Hunter Callahan (Napoleon) SR, 30-6 
#9 Ethan Younts (Clinton) JR, 33-10 vs Leland Payne (Buchanan) FR, 32-6
#10 Gavin Gregory (Otsego) SR, 38-7 vs Joey Preston (Clinton) SO, 27-5
#4 Camden Johnecheck (Williamston) JR, 32-1 vs Landon Moreland (Three Rivers) FR, 30-14
Projection: 1) Johnecheck 2) McLean 3) Younts 4) Gregory

Region 13-4

112
#12 Avry Corrigan (Bark River Harris) SR, 26-9 vs #13 Tyler Sheeran (TC St. Francis) SO, 29-9
#8 Hunter Sanford (Mason County Central) FR, 42-4 vs Brenden Siedlecki (Bark River Harris) JR, 17-19
Dillon Hayes (Manistique) JR, 23-15 vs #9 Trennen Smith (Mio) JR, 24-7
#7 Tyler Demory (Mio) SR, 35-5 vs Thomas Jenkins (Gwinn) FR, 11-22
Projection: 1) Demory 2) Sanford 3) Smith 4) Corrigan

Region 14-4

171
#1 Cole Hopkins (Evart) JR, 47-0 vs Kyle Affer (Brown City) JR, 25-12
#15 Joseph Torres (New Lothrop) JR, 21-6 vs #9 CJ Copeland (Lakeview) FR, 38-13
#3 Justice Onstott (St. Louis) JR, 30-6 vs #16 Logan Mueller (Ubly) SR, 24-8
#13 Jack Hollingsworth (Bad Axe) JR, 37-8 vs #10 Noah Risner (Ithaca) SO, 31-7
Projection: 1) Hopkins 2) Onstott 3) Copeland 4) Risner

Region 15-4

119
#3 Tristan Bolenbaugh (Hudson) SR, 11-3 vs Anthony Kawood (Lutheran Westland) SO, 29-4
Dominick Kelley (Manchester) SO, 27-11 vs #5 David Fielder (Hanover Horton) SO, 38-6
#2 Cole Marry (Hudson) SO, 16-11 vs Boone Shettler (Byron) FR, 16-10
#4 Jared Bunn (Manchester) SR, 41-3 vs #6 Blake Baker (Dansville) SR, 41-4
Projection: 1) Marry 2) Bolenbaugh 3) Bunn 4) Fielder

Region 16-4

103
#1 Logan Gilbert (Martin) FR, 34-6 vs Noe Arreola (Hartford) JR, 31-18
#8 Austin Garcia (Lawton) FR, 41-4 vs #12 Aiden Fill (Bronson) SO, 36-10
#2 Logan Mears (Union City) FR, 40-3 vs #16 Josmar Perez (Niles Brandywine) SO, 28-13
#7 Mazzy Lambert (White Pigeon) FR, 38-7 vs #13 Erik Dykstra (Springport) SR, 22-10
Projection: 1) Gilbert 2) Mears 3) Lambert 4) Garcia