skip navigation

Girls State Qualifier Projections

By MI Grappler , 02/18/22, 2:00PM EST

Share

Blue Regional @ Hartland

100
1.  Natalie Gibson (Chippewa Hills) FR
2.  Tricia Pyzrewski (Gladwin) SO
3.  Makaia Wittig (Chippewa Hills) FR
4.  Alya Lipscomb (Kenowa Hills) SO
5.  Ava Byars (DeWitt) JR
6.  Ryleigh Ruiz (DeWitt) FR
7.  Charissa Desmond (Kingsley) SO
8.  Cecilia Vesperman (Grosse Ile) SR

105
1.  MaryAlice Lynch (Monroe SMCC) SO
2.  Sunni LaFond (Gaylord) FR
3.  Nyvaeh Wendt (Mason County Central) FR
4.  Morgan Warner (Warren Fitzgerald) SR
5.  Corra Byars (DeWitt) FR
6.  Kaidyn Pierson (Fremont) FR
7.  Annabel Farlow (Watervliet) SR
8.  Sharla Juhas (Ovid Elsie) SR

110
1.  Gabby Motz (Laingsburg) SR
2.  Raegan Codden (Manistee) SR
3.  Paige Eastman (Mt. Morris) FR
4.  Madelynn Portko (Rockford) SO
5.  Shai Curtiss (Shepherd) FR
6.  Michelle Arntz (Clinton) JR
7.  Rayna English (Ravenna) JR
8.  Kylee Nunn (West Ottawa) JR

115
1.  Adelia Carr (Linden) SR
2.  Skylynn Picarski (Lakeville) FR
3.  Faith Burgess (Grand Blanc) FR
4.  Jamie Cook (DeWitt) FR
5.  Elliana Hillard (DeWitt) SO
6.  Kylie Berringer (Grayling) SR
7.  Alexis Hart (Ovid Elsie) SR
8.  Clara Losey (Royal Oak) SR

120
1.  Angelina Pena (Milan) SO
2.  Lindsey Gibson (Chippewa Hills) JR
3.  Danielle Ruiz (DeWitt) SR
4.  Hanna Blyveis (Gaylord) FR
5.  Paige Campbell (Ionia) SR
6.  Paige Leonard (Southgate Anderson) JR
7.  Emma Gibson (Middleville) FR
8.  Mandy Andrews (Grayling) SO

125
1.  Casey Boni (Chippewa Valley) SR
2.  Hannah Palise (Warren Mott) SR
3.  Kennedy Tiitola (Swan Valley) SO
4.  Emma Donovan (Forest Hills Eastern) SO
5.  Madisyn Le (Lansing Waverly) SO
6.  Ava Niedzielski (Northview) SO
7.  Sam Grubaugh (Ovid Elsie) SR
8.  Makayla Perdue-Daniels (Warren Mott) FR

130
1.  Faith Blackburn (Clinton) SO
2.  Jolie Brown (Bad Axe) JR
3.  Kalysta Connolly (Stockbridge) SR
4.  Tetiana Trach (Northview) SR
5.  Evelyn Yuhasz (Ovid Elsie) FR
6.  Melody Racicot (Bark River Harris) SO
7.  Rylee Wright (Fremont) JR
8.  Dilana Ward (Gladwin) FR

135
1.  Jessica Martinez (West Catholic) JR
2.  Samantha Elder (Portage Northern) SR
3.  Raven Aldridge (Clinton) FR
4.  Karyna Espinoza (Wyoming Lee) JR
5.  Sienna Tovar (Jackson) SO
6.  Lauren Wooer (Kingsley) SR
7.  Timiah DenBoer (Northview) SO
8.  Sophia Vargas (West Ottawa) JR

140
1.  Erin McArdle (EPBP) SR
2.  Abrielle VanderZwaag (West Ottawa) FR
3.  Aniah Tan (West Catholic) JR
4.  Chloe Eggert (Grand Blanc) SR
5.  Kayleigh Brown (Middleville) FR
6.  Sadia Chaudhury (Hamtramck) SO
7.  Emily Linn (Bark River Harris) SO
8.  Selma Filiz (Dexter) SR

145
1.  Maria Potrero (Northview) SR
2.  Libia Hernandez (Wyoming Lee) SR
3.  Kaitlynn Heck (West Ottawa) JR
4.  Kierstein DeHaan (Caledonia) SO
5.  Aleah Swiller (Mt. Morris) FR
6.  Vanessa Reimer (Escanaba) SR
7.  Tiffany Anderson (Frankenmuth) FR
8.  Alina Wood (Kingsley) SO

155
1.  Logan Ryan (Sandusky) SR
2.  Lydia Krauss (Boyne City) SR
3.  Natalie Tobey (Jackson) SR
4.  Carlee Osborn (Marcellus) FR
5.  Leanne Mercier (Clinton) JR
6.  Maddison Ward (Niles Brandywine) FR
7.  Cayleigh Ferguson (Lakeville) FR
8.  Maya Hambrock (Fremont) FR

170
1.  Khloe Williams (Clio) JR
2.  Boe Geibe (Constantine) SR
3.  Lexie Andree (Fremont) SR
4.  Jayden Rozsa (Clinton) SO
5.  Hannah Hart (Owosso) FR
6.  Paige Heise (Owosso) FR
7.  Sarah Schafer (Ionia) FR
8.  Jordyn Rosencrans (Chesaning) FR

190
1.  Gabriella Allen (Marcellus) SO
2.  Kaia Schenk (Kenowa Hills) SR
3.  Cylie Jones (Kingsley) SR
4.  Ayana Marshall (Watervliet) FR
5.  Aubree Croasdell (Escanaba) FR
6.  Bella Huston (Columbia Central) FR
7.  Kaitlynne Walters (Buchanan) SR
8.  Chelsy Thayer (Bay City Central) JR

255
1.  Eliana Bommarito (Hartland) SR
2.  Isabel Anaya (West Ottawa) FR
3.  Lilliana Garcia (Grand Blanc) SO
4.  Lilly Wright (Gladwin) SR
5.  Tailyah Thrush (Farwell) JR
6.  Kathryn White (Grosse Ile) JR

Red Regional @ Howell

100
1.  Emme Hicks (Saline) JR
2.  Maria Stanton (Almont) JR
3.  Kennedy Perez (Livonia Stevenson) FR
4.  Reganne Stahl (Manton) FR
5.  Makenzie Burger (Mt. Pleasant) JR
6.  Arayah Tindall (Adrian Madison) SO
7.  Nevaeh Dwenger (Hemlock) FR
8.  Bianca Megdanoff (Westland John Glenn) FR

105
1.  Sky Langewicz (Algonac) FR
2.  Danielle Christian (Standish Sterling) FR
3.  Gabrielle Murphy (Whittemore Prescott) FR
4.  Lynsey Light (Grand Haven) SR
5.  Beyonkah Rincones (Grandville) SO
6.  Jenna Stambaugh (Ubly) JR
7.  Anna Pontzious (Utica Eisenhower)
8.  Summer Cook (Manton) SO

110
1.  Mallory Floreno (Plymouth) SR
2.  Savannah Winkleblack (Montague) SO
3.  Sophia Sexton (Tecumseh) SO
4.  Gracie Murphy (Whittemore Prescott) FR
5.  Sydney Thompson (Eaton Rapids) SO
6.  Chloe Colton (Manton) JR
7.  Megan Crawford (Gull Lake) FR
8.  Riley Porter (Sand Creek) SO

115
1.  Kendra Vickory (Goodrich) SO
2.  Isabella Cepak (South Lyon East) FR
3.  Lindsey Williams (Ishpeming Westwood) JR
4.  Ashley Schenk (Forest Hills Central) SO
5.  Margaret Buurma (Fowlerville) FR
6.  Emily Vargas (Sparta) SR
7.  Sammie Koch (Birmingham Groves) FR
8.  Alexis Hurst (Mio) SO

120
1.  Morgan Irwin (Westland John Glenn) JR
2.  Arden Eschtruth (Midland) JR
3.  Hannah Arledge-Teran (Fowlerville) SR
4.  Abigail Geairn (Homer) SR
5.  Hannah Lameris (Grand Haven) SR
6.  Presley Davis (Montague) SR
7.  Kennedi Wahmhoff (Manton) FR
8.  Alyssa Burr (Whittemore Prescott) FR

125
1.  Ryen Allen (Goodrich) SO
2.  Natalie Bassett (Montague) JR
3.  Emily Guthrie (Grass Lake) JR
4.  Adeline Tuccini (Allen Park) FR
5.  Abby Thommen (Montague) SO
6.  Natalee Kibbe (Manton) SR
7.  Alexis Hozeska (Wayland) FR
8.  Brenna Pothoof (Allendale) JR

130
1.  Caylynn Chandler (Birch Run) JR
2.  Serenity Hayes (Whittemore Prescott) FR
3.  Tyler Swanigan (South Lyon East) SO
4.  Ann Marie Gessner (Erie Mason) FR
5.  Michayla Chciuk (Grand Haven) JR
6.  Terra Booe (Allendale) SO
7.  Lillian Ruesink (Three Rivers) JR
8.  Grace Spiess (Perry) FR

135
1.  Faith Romain (Algonac) SR
2.  Danni Swihart (Hanover Horton) JR
3.  Carly Cowles (Whittemore Prescott) JR
4.  Rylee Silvis (Allendale) SO
5.  Emily Medford (Waterford Kettering) SO
6.  Maddie Jackson (Three Rivers) SO
7.  Kennedy Edson (Lawrence) JR
8.  Holli Haley (Whittemore Prescott) SR

140
1.  Emma Pendell (Montague) SO
2.  Aliyah Schalk (Standish Sterling) FR
3.  Isabel Worthing (East Jackson) SR
4.  Niobe Marchalant (Midland) FR
5.  Caitlyn Chiger (Reed City) FR
6.  MacKenzie Maka (Allendale) FR
7.  Gabby Dinsmore (Mayville) FR
8.  Mary Hord (Wayland) SR

145
1.  Lydia Roope (Bay City Western) JR
2.  Teairah Eisemann (Saline) JR
3.  Mishell Rebisch (Romeo) SO
4.  Morgan Ludwig (Midland) FR
5.  Joselina Leon-Magna (Three Rivers) SO
6.  Elliot Gessner (Erie Mason) JR
7.  Isabel Sanchez (Birmingham Groves) SO
8.  Krista Cowles (Whittemore Prescott) FR

155
1.  Amarisa Manuel (Romeo) SO
2.  Brynn Green (Howell) JR
3.  Keaton Hood (Westland John Glenn) SO
4.  Rihanna Venegas (Gabriel Richard) FR
5.  Ava Pelton (Montague) FR
6.  Grace Lafferty (Three Rivers) SO
7.  Jessica Cruz-Jaramillo (Westland John Glenn)
8.  Remmie Gavle (Forest Hills Central) SR

170
1.  Sabrina Nauss (Brighton) SO
2.  Makayla Gowell (Manton) SO
3.  Kennedy Gray (Redford Thurston) SR
4.  Paige Willman (Frankfort) FR
5.  Heaven Cole (Loy Norris) FR
6.  Delani Campbell (Berkley) JR
7.  Lillian Lince (Midland) JR
8.  Anna Payne (Manistique) SO

190
1.  Kailyn Garrett (South Lyon) SR
2.  Haylee Arlitt (Ubly) JR
3.  Kiyara Oster (Manton) SR
4.  Isabelle Wisenbaugh (Grand Haven) FR
5.  Alyssa White (Manton) SO
6.  Kenslee Streit (Bloomingdale) SR

255
1.  Faith Keller (Whittemore Prescott) SR
2.  Madisyn Frisbee (Belding) FR
3.  Marah Olger (Eaton Rapids) SR
4.  Erica Alexander (Birmingham Groves) SR
5.  Braelyn Flemming (Spring Lake) FR
6.  Kaydence Richardson (Eaton Rapids) SR