skip navigation

Flo Recap: Schroder wins title, 15 earn AA honors

By Steve Widzinski, 04/06/14, 6:30PM EDT

Share

4/6/14
The state of Michigan was very well represented at Flonationals this weekend. Of the 80+ HS entries from Michigan, 15 went on to earn All-American honors, but only Devin Schroder managed to stay spotless and win a national title.

A Grand Rapids Catholic Central sophomore, Schroder wrestled at 119lbs this season where he won his second D3 state title. However, utilizing the 5lbs allowance, he dropped to 113 for Flo, and it proved to be a wise decision.

Schroder came in seeded #2, and advanced through his half of the chart with relative ease. His toughest test prior to the finals came in the semis against a familiar opponent: Alex Martinez. The pair has been competing against each other for several years, most notably in this year’s state semifinal and last year’s state final.

The match was a hard fought struggle where neither wrestler had much success offensively, but Schroder’s mat skills made the difference in a 2-0 decision.

Upon reaching the finals, Schroder found himself an underdog for the first time all weekend. His opponent was Vito Arujau, a NY state champ currently ranked #7 in the nation at 113.

Neither wrestler had too much luck scoring until the middle of the match, but that changed quickly when Schroder countered an errant shot with a pancake that netted him a takedown of his own along with 3 back points.

That proved to be the deciding sequence, and Schroder would go on to win his first national title at the high school level by a final score 7-3.

 

Available below are detailed results for all Michigan wrestlers who placed or reached the round of 12.

 

1st 113 – Devin Schroder, Grand Rapids Catholic Central (10)

Notable Wins
7-3 Dec over #7 Vito Arujau, NY – 2X D1 Finalist/1X Champ
2-0 Dec over Alex Martinez, MI – 2X D3 Placer/1X RU (2-4)
14-0 MDec over Tito Colom, NY – D2 State 4th
4:54 Fall over Jonathan Hass, NY – 2X D1 Placer (3-6)
12-5 Dec over Damian Short, OH – Flo 7th


2nd 285 – Ryan Prescott, Whittemore Prescott (11)

Notable Wins
2-1 Dec over Scott Augustine, PA – 3A State 5th
3-0 Dec over Jake Beistel, PA – 2A State 5th

Losses
7-5 SV Dec to Kevin Vough, OH – DI State 3rd


3rd 106 – Lucas Hall, Lowell (10)

Notable Wins
11-2 MDec over Mitch Moore, OH – Flo 4th
8-4 Dec over #11 Gage Curry, PA – S32 RU, 2X 3A Placer (4-6)
3:03 Fall over #4 Justin Megia, CA – Single Class State Champ
2:29 Fall over Vincent Vespa, NY – 2X D1 Placer (5-3)
0:35 Fall over Garrett O’Shea, NJ – Single Class State 6th

Notable Wins
12-11 UTB Dec to Brian Courtney, PA – AA State 3rd


3rd 138 – Myles Amine, Detroit Catholic Central (11)

Notable Wins
7-1 Dec over Sam Enloe, CA – Single Class State 4th
6-4 Dec over #19 (145) Chris Garcia, IL – 3X 2A Finalist/2X Champ
5-3 Dec over Kaleb Young, PA – 3A State 5th
5-3 Dec over Logan Parks, MI – D1 State 3rd
2-1 UTB Dec over Alex Murray, NJ – Single Class State R12

Losses
6-3 Dec to Sam Enloe, CA – Single Class State 4th


3rd 152 – Devin Skatzka, Richmond (11)

Notable Wins
1:01 Fall over #12 Dayton Racer, MN – 2X 3A Finalist/1X Champ
4-2 Dec over Cole Walter, PA – 3X 2A Placer (3-7-3)
19-3 TFall over Ricky Padilla, CA – Flo 8th
1:12 Fall over TJ Barnes, MI – 2X D2 Placer/1X RU (3-2)

Losses
9-5 Dec to Kyle Bova, PA – 2X 2A Finalist/1X Champ


4th 113 – Logan Griffin, Erie Mason (11)

Notable Wins
3-0 Dec over Alex Martinez, MI – 2X D3 Placer/1X RU (2-4)
3-0 Dec over Cornelius Elliott, IN – Single Class State 3rd
6-4 Dec over Jonathan Hass, NY – 2X D1 Placer (3-6)

Losses
4-0 Dec to Ryan Friedman, MD – 3X ISL Placer/2X Finalist/1X Champ (2-1-3)
3-0 Dec to Jesse Dellavecchia, NY – 2X D1 RU
 

4th 182 – Derek Hillman, Brownstown Woodhaven (12)

Notable Wins
5-4 Dec over Jacob Cooper, MI – 3X D4 Finalist/2X Champ
7-1 Dec over Shane Rodenburg, MI – 3X D4 Placer/1X RU (5-3-2)
12-4 MDec over Will Lang, UT – 2X 5A Finalist/1X Champ

Losses
7-4 Dec to Boomer Fleming, OR – 3X 4A State Champ
6-5 Dec to #15 Chris Dietrich, NY – D1 RU, 2X Flo AA/1X RU
 

4th 220 – Jordon Brandon, Westland John Glenn (12)

Notable Wins
11-3 MDec over Carl Neff, RI – 3X Single Class Placer/2X Champ
3-1 SV Dec over Thomas Alcaro, PA – Flo 8th
8-7 Dec over Jacob Robb, PA – AA State 5th

Losses
5-1 Dec to Seth Brennock, OH – DI SQ, Flo 3rd
13-6 Dec to Youssif Hemida, NY – Flo RU
 

5th 182 – Jacob Cooper, Springport (11)

Notable Wins
19-4 TFall over Willie Bivens, NC – 3A State Champ
7-3 Dec over Drew Kasper, OH – DII SQ, Flo 7th
4-2 SV Dec over Sawyer Root, FL – 2A State Champ

Losses
5-4 Dec to Derek Hillman, MI – 2X D1 Placer/1X RU (4-2)
4-2 Dec to Boomer Fleming, OR – 3X 4A State Champ
 

5th 170 – Max Dean, Lowell (10)

Notable Wins
9-7 SV Dec over Jarred Walker, PA – 2X 2A Placer/1X RU (7-2)
2-0 Dec over Timmy Knipl, OH – DI State 5th
3-1 Dec over Tyler Frankrone, KY – Single Class State Champ

Losses
0:38 Fall to Travis Linton, OH – 3X DIII Placer/2X Champ (3-1-1)
6-4 Dec to Evan DeLong, PA – 3X 2A Placer/2X Finalist/1X Champ (7-2-1)
 

6th 113 – Alex Martinez, Ida (10)

Notable Wins
5-4 Dec to Ryan Friedman, MD – 3X ISL Placer/2X Finalist/1X Champ (2-1-3)
7-5 Dec over Garret Rowe, OK – 2X 6A Placer/1X RU (3-2)

Losses
2-1 TB1 Dec to Jesse Dellavecchia, NY – 2X D1 RU
3-0 Dec to Logan Griffin, MI – 3X D4 Finalist/2X Champ
2-0 Dec to Devin Schroder, MI – 2X D3 Champ, Flo Champ
 

7th 120 – Lincoln Olson, Davison (11)

Notable Wins
7-6 Dec over Todd Lane, PA – 2A State RU
4-3 Dec over #10 Israel Saavedra, CA – 2X Single Class State Champ
4-0 Dec over #19 Kyle Akins, IL – 4X 2A Placer/2X Finalist/1X Champ (3-4-1
2)

19-4 TFall over Kegan Calkins, IL – 2A State Champ
7-4 Dec over Austin Stevison, TN – 4X State Placer/1X RU/1X Champ (3-1-5-2)

Losses
4-2 Dec to Brandon James, IN – 3X Single Class State Placer/1X RU (3-5-2)
4-2 Dec to #1 Luke Pletcher, PA – 2X 3A State Champ, 3X Super 32 Placer/1X Champ (4-3-1)
 

7th 220 – Landon Pelham, Tecumseh (10)

Notable Wins
3:36 Fall over Thomas Alcaro, PA – Flo 8th
1:22 Fall over Zach Stafford, PA – 2A SQ
14-3 MDec over Geoge Lahar, MI – D3 State 3rd

Losses
2:22 Fall to Seth Brennock, OH – DI SQ, Flo 3rd
1:46 Fall to Carl Neff, RI – 3X Single Class Placer/2X Champ (3-1-1)
 

8th 182 – Shane Rodenburg, Kent City (11)

Notable Wins
3-1 SV Dec over Robert Patchin, OH – DIII State 6th
6-5 Dec over Nicholas Weldon, AL – 3X 6A Placer/2X Champ (5-1-1)

Losses
6-3 Dec to Drew Kasper, OH – DII SQ, Flo 7th
3:07 Willie Bivens, NC – 3A State Champ, Flo 6th
 

8th 285 – Brian Darios, East Lansing (11)

Notable Wins
8-1 Dec over Nicholas Wimmer, NC – 4A State RU

Losses
3-2 Dec to Stephen Johnson, NJ – 2X Single Class Placer (5-4)
2-1 TB1 Dec to Deaken McCoy, OH – DII SQ, Flo 6th
5-3 Dec to Scott Augustine, PA – 3A State 5th
 

R12 106 – Davian Gowens, Hesperia (10)

Notable Wins
6-4 Dec over Zach Beckner, VA – 3A State RU

Losses
5-0 Dec to Brian Courtney, PA – 2A State 3rd
6-5 Dec to Lucas Siegfried, NJ – Single Class SQ


R12 113 – Kajaun Caldwell, Bloomfield Hills (10)

Notable Wins
5-2 Dec over Terrace Thompson, VA – 2X 3A Placer (7-3)
3-0 Dec over Charles Lenox, PA – 2X 3A SQ

Losses
8-4 Dec to Tray Libolt, OR – 3X 4A Placer/2X Finalist/1X Champ (3-2-1)
4-3 Dec to Cornelius Elliott, IN – Single Class State 3rd


R12 120 – Mason Smith, Clio (11)

Notable Wins
3-0 Dec over Shae Bloom, PA – 2X 3A SQ
9-2 Dec over Forrest Glogouski, IN – 2X Single Class Placer/1X RU (6-2)
10-1 MDec over Evan Drill, NJ – Single Class SQ
4-2 SV Dec over Glenn Beardsley, MI – D3 State 3rd

Losses
4-3 Dec to Todd Lane, PA – 2A State RU
4-1 Dec to #11 Jake Gromacki, PA – 3X 3A Placer (6-4-5)


R12 138 – Logan Parks, Southgate Anderson (11)

Notable Wins
7-2 Dec over Wyatt Sheets, OK – 2X 4A State Champ
5-3 OT Dec over Lucas Ortiz, PA – USAW Cadet GR AA
4-3 Dec over Marcus Miraglia, NJ – 2X Single Class SQ

Losses
5-3 Dec to Myles Amine, MI – 2X D1 Placer/1X Champ (3-1)
5-0 Dec to Jake Wentzel, PA – 2X 2A Placer (8-3)
 

R12 152 – TJ Barnes, Romulus Summit Academy (12)

Notable Wins
8-4 Dec over Jimmy Miller, PA – 2A State 8th
6-3 Dec over Milik Dawkins, MI – 2X D1 SQ/1X Placer (6)

Losses
1:12 Fall to Devin Skatzka, MI – 3X D3 State Champ
4-2 Dec to Dominic Lampe, KY – 3X Single Class Place/2X Finalist/1X Champ (8-2-1)
 

R12 160 – Devon Pingel, North Branch (10)

Notable Wins
13-2 MDec over Jesse Porter, NY – D1 State 4th, 2X USAW Cadet GR AA/1X RU

Losses
4-3 Dec to Dominic Lydy, IN – USAW Cadet FS AA
17-2 TFall to #14 (170) Xavier Montalvo, IL – 2X 2A State Champ
 

R12 220 – George Lahar, Birch Run (11)

Notable Wins
11-9 Dec over Cody Tis, MI – D1 SQ

Losses
1:38 Fall to Seth Brennock, OH – DI SQ, Flo 3rd
14-3 MDec to Landon Pelham, MI – 2X D2 Placer (6-5), USAW Cadet FS & GR RU
 

R12 285 – Justin Hollins, West Bloomfield

Notable Wins
2:13 Fall over Ben Carillo, PA – 2A SQ
2:30 Fall over Shane Lowman, MD – 2X ISL State 3rd

Losses
15-6 MD to Tyler Poling, NJ – 2X Single Class SQ/1X Placer (6)
10-1 MD to Deaken McCoy, OH – DII SQ, Flo 6th

 

Recent News

FS/GR Central Regionals Recap

By MI Grappler 05/23/2021, 8:30pm EDT