skip navigation

2013-14 Central Region Dream Team

By Steve Widzinski, 04/14/14, 12:30AM EDT

Share

Massa claims wrestler of year honors in stacked field

4/14/14


Regional Coach of The Year Jeff Campbell


Central Region Wrestler of The Year: Logan Massa, St Johns (11)
D2 State Champ (51-0)
Super 32 Champ
GFC Champ
FILA Cadet Freestyle Runner-Up
FILA Junior Freestyle All-American (3rd)



Central Region Coach of The Year: Jeff Campbell, New Lothrop
D4 State Champion



Central Region Most Outstanding Team: St Johns
D2 State Runners-Up
#29 National Postseason Ranking (Intermat)

 


Central Region Dream Team: 1st Team

103 – Tristan Serbus, Corunna (10)
D3 State Champ (46-1)


112 – Ian Parker, St Johns (10)
D2 State 3rd (50-1)
GFC Runner-Up
USAW Cadet Freestyle All-American (5th)
FILA Cadet Freestyle All-American (3rd)


119 – Martin Rodriugez, Holt (12)
D1 State Runner-Up (45-2)
GFC All-American (3rd)

 

125 – David Leija, Lansing Waverly (10)
D2 State 5th (41-6)


130 – Jaedin Sklapsky, Eaton Rapids (11)
D2 State Runner-Up (49-2)


135 – Austin Melton, DeWitt (10)
D2 State Champ (48-3)


140 – Zac Hall, St Johns (12)
D2 State Champ (52-0)
GFC Champ
NUWAY Kickoff Classic Champ

USAW Junior Freestyle All-American (5th)
 

145 – Chad Decker, Grass Lake (12)
D3 State Runner-Up (34-3)
GFC All-American (3rd)

 

152 – Kamyab Kamli, East Lansing
D1 State Qualifier (35-9)


160 – Josh Wendling, New Lothrop (12)
D4 State Champ (56-4)


171 – Taylor Krupp, New Lothrop (12)
D4 State Champ (56-0)
 

189 – Angus Arthur, St Johns (11)
D2 State Champ (47-0)
USAW FILA Cadet World Team Member
USAW FILA Cadet Freestyle Champ
USAW FILA Cadet Greco Champ

 

215 – Chase Challender, Charlotte (12)
D2 State 3rd (39-4)
 

285 – Brian Darios, East Lansing (11)
D1 State Runner-Up (40-2)
GFC Champ
Flonationals All-American (8th)

 

Central Region Dream Team: 2nd Team

103 – Connor Krupp, New Lothrop (9)
D4 State 5th (41-14)
 

112 – Benny Gomez, Holt (11)
D1 State 3rd (51-2)
GFC All-American (3rd)


119 – Kanen Storr, Leslie (10)
D3 State Runner-Up (57-2)
GFC Champ
USAW Postseason Folkstyle Champ
USAW Cadet Preseason Folkstyle Champ
Hoosier Preseason Classic Runner-Up
USAW Cadet Folkstyle All-American (3rd)
FILA Cadet Greco All-American (3rd)
USAW Cadet Greco All-American (5th)

 

125 – Eric Wales, Charlotte (11)
D2 State Qualifier (33-10)
 

130 – Carter Ballinger, Jonesville (12)
D4 State Champion (47-1)
 

135 – Lane McVicker, Eaton Rapids (10)
D2 State 5th (38-5)
 

140 – Zehlin Storr, Leslie (12)
D3 State Champ (61-0)
GFC Champ
USAW Junior Preseason Folkstyle Champ
USAW Postseason Folkstyle Champ
FILA Cadet Greco All-American (5th)

 

145 – Mark Bozzo, St Johns (12)
D2 State Runner-Up (38-8)
 

152 – Tristan Elkins, Jackson Northwest (11)
D2 State Qualifier (39-13)


160 – Drew Wixson, St Johns (11)
D2 State 4th (34-9)
 

171 – Rylen Droscha, Mason (12)
D2 State 5th (52-4)
 

189 – Jacob Cooper, Springport (11)
D4 State Champ (45-2)
GFC Runner-Up
Flonationals All-American (5th)

 

215 – Ty Wildmo, St Johns (11)
D2 State 4th (37-8)
GFC Champion
Super 32 All-American (6th)

 

285 – Nate Boardman, Hillsdale (12)
D4 State Runner-Up (40-2)

 

3rd Team

103 – Emilio Sanchez, St Johns (9)
D2 State Qualifier (35-19)
GFC All-American (7th)

 

112 – Clay Ragon, Dansville (10)
D4 State 3rd (55-2)
 

119 – Dresden Simon, Dansville (10)
D4 State Runner-Up (49-4)
GFC Runner-Up
USAW Cadet Preseason Folkstyle All-American (6th)
USAW Cadet Folkstyle All-American (7th)

 

125 – Dalton Birchmeier, New Lothrop (10)
D4 State Qualifier (41-12)
 

130 – Mino Trevino, Holt (11)
D1 State 6th (40-9)
 

135 – Kolin Leyrer, Holt
D1 State Qualifier (35-10)


140 – Jake Klingaman, Jackson Northwest (12)
D2 State 3rd (52-3)
 

145 – Aaron Bauman, New Lothrop (12)
D4 State 3rd (53-6)
 

152 – Andrew Grady, Springport (12)
D4 State 8th (32-18)


160 – Marco Reyes, Holt (12)
D1 Regional Qualifier (32-11)
 

171 – Kevin Curby, Hillsdale (11)
D4 State Qualifier (37-10)
 

189 – Nathan Philburn, Byron (12)
D4 State Runner-Up (35-5)
 

215 – Cameron Lee, Lansing Waverly (12)
D2 State 7th (41-7)
 

285 – Presley Kellogg, Michigan Center (12)
D3 State 5th, 47-6

 

*Central Region Counties: Clinton, Eaton, Hillsdale, Ingham, Jackson, Shiawassee*

Recent News

GFC HS Boys & Girls Entry Lists - Updated 9/22

By GFC Staff 09/24/2021, 12:30am EDT

michgrappler Michigan Grappler michgrappler