skip navigation
Grappler Gold

Division 2 Preseason Rankings

By Steve Widzinski, 11/11/14, 11:30AM EST

Share

Ian Parker debuts #1 at 119lbs following big win at GFC

Grappler

D2 Preseason Rankings (11/11)


103
1 Austin Franco, Stevensville Lakeshore (9)
2 Andrew Flick, Niles (10)
3 Trevor Giallombardo, Gaylord (11)
4 Cameron Mahlich, Ionia(10)
5 Sam Russell, Lowell (10)
6 Sami Almoharmy, Melvindale (11)
7 Kyle French, Marysville (10)
8 Daniel Manier, Farmington (11)
9 Jordan Ringler, Cedar Springs (10)
10 Chase Beecher, Clio (10)


112
1 Dom Lajoie, Gaylord (10)
2 Michael Higley, Edwardsburg (10)
3 Dylan Wilkins, Sparta (11)
4 Drew Hutchinson, Clio (10)
5 Emilio Sanchez, St Johns (10)
6 David Knapp, DH Annapolis (11)
7 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (9)
8 Randy Smith, Ada FHE (11)
9 Kyle Washburn, Lowell (11)
10 Jerry Lakos, Gibraltar Carlson (12)


119
1 Ian Parker, St Johns (11)
2 Lucas Hall, Lowell (11)
3 Jakob Chapman, Flint Kearsley (12)
4 Mike Volyanyuk, Farmington Hills Harrison (12)
5 Judah Caballero, New Boston Huron (12)
6 Drew Marten, Tecumseh (10)
7 Trent Lashuay, St Johns (10)
8 Brendon Ladd, Ortonville Brandon (11)
9 Matt Guyzinski, Madison Heights Lamphere (11)
10 Nino Bastianelli, Marysville (10)


125
1 Mason Smith, Clio (12)
2 Chris Poland, Middleville TK (12)
3 Bryan LaVearn, Ortonville Brandon (11)
4 Jon Martin, Gaylord (11)
5 Josh Dayhuff, Niles (12)
6 Luke Raczkowski, Parma Western (10)
7 Coby Moore, Bay City Western (10)
8 Aaron Ward, Lowell (12)
9 Ethan Bishop, BC Harper Creek (10)
10 Brad Ronning, Sparta (12)


130
1 Zeth Dean, Lowell (11)
2 Jon Wellman, New Boston Huron (12)
3 David Lejia, Lansing Waverly (11)
4 Nathan Ellis, Goodrich (11)
5 Jake Busing, Byron Center (12)
6 Conor Boike, Flushing (11)
7 Shawn Lindsey, Warren Lincoln (11)
8 Blake Jackson, Bay City Western (11)
9 Eric Wales, Charlotte (12)
10 Gordy Dwyer, Ortonville Brandon (11)


135
1 Jaedin Sklapsky, Eaton Rapids (12)
2 Noah Hanau, Stevensville Lakeshore (12)
3 Blaine Dempsey, Mattawan (12)
4 Chase Veydt, Parma Western (11)
5 Garret Kaercher, Warren Lincoln (11)
6 Noah Hall, Niles (12)
7 Lucas McFarland, St Johns (10)
8 Austin Frederick, Madison Heights Lampehre (12)
9 Kyle Roberts, Fowlerville (11)
10 Tyler Bundon, Yale (12)


140
1 Austin Thompson, Marysville (12)
2 Austin Melton, DeWitt (11)
3 Ameer Munasser, Melvindale (11)
4 Tom Schoenherr, Bay City Western (12)
5 Warren Smith, Niles (12)
6 Robert Pope, Warren Lincoln (12)
7 Connor Charping, Trenton (10)
8 Bret Fedewa, St Johns (10)
9 Ethan Douglas, Ortonville Brandon (11)
10 Austin Beardsley, Middleville TK (12)


145
1 Connor Myers, St. Joseph (12)
2 Jordan Hall, Lowell (11)
3 Chris Schoenherr, Bay City Western (10)
4 Lane McVicker, Eaton Rapids (11)
5 Ethan Eisenmann, Warren Lincoln (12)
6 Cody Graham, Midland Dow (12)
7 Jeff Heinz, Gaylord (12)
8 Cole Clark, Bay City John Glenn (12)
9 Dustin Gross, DH Annapolis (9)
10 Kyle May, Sparta (12)


152
1 Khannor Kaercher, Warren Lincoln (12)
2 Kaleb Rahoi, Escanaba (12)
3 Joel Rees, Sparta (11)
4 Brandon Garcia, Riverview (11)
5 Ethan Smith, Bay City John Glenn (11)
6 William Duimstra, Hamilton (12)
7 Blake Millheim, Eaton Rapids (12)
8 Anthony Castillo, Ada Forest Hills Eastern (12)
9 Dan Kruse, Lowell (11)
10 Matt Dewyer, Clio (11)


160
1 Logan Massa, St Johns (12)
2 Logan Ritchie, New Boston Huron (12)
3 Drew Wixson, DeWitt (12)
4 Derrien Perkins, Warren Lincoln (11)
5 Jason Slaughter, Hastings (12)
6 Trenton Holyfield, Hamilton (12)
7 John Cox, Center Line (11)
8 Tristen Elkins, Jackson Northwest (12)
9 Jason Ferrell, Sparta (12)
10 Jaxon Smith, Byron Center (12)


171
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (10)
2 James Davis, Flint Kearsley (12)
3 Kane Williams, Clio (10)
4 Manuel Roldan, Melvindale (12)
5 Kyle Kraus, Middleville TK (12)
6 Brody Neeson, Grand Rapids Kenowa Hills (12)
7 John Penfold, Goodrich (11)
8 Sean Craig, Niles (12)
9 Tyler Blagg, Ogemaw Heights (12)
10 Austin Taylor, Comstock Park (12)


189
1 Angus Arthur, St Johns (12)
2 Max Dean, Lowell (11)
3 Tristan Gregory, Gaylord (12)
4 Mason Litz, Fowlerville (12)
5 Ryan Vasbinder, Byron Center (10)
6 Jacob Taylor, Battle Creek Central (12)
7 Kody McKrate, Tecumseh (12)
8 Aaron Martin, Comstock Park (12)
9 Cody Okes, Bay City Western (12)
10 Zach Wamser, Cedar Springs (12)


215
1 Josh Colegrove, Lowell (12)
2 Ty Wildmo, St Johns (12)
3 Diallo Matsimella, DH Annapolis (12)
4 Shane Foster, Gaylord (11)
5 Nathan LaJoie, Sault Ste Marie (12)
6 Clayton Higelmire, Eaton Rapids (10)
7 Wyatt Thornton, Niles (12)
8 Jacob Hardaker, Clio (12)
9 Austin McNeil, Linden (12)
10 Zack VanValkenburg, Zeeland West (11)

285
1 Dauson Petty, Ogemaw Heights (12)
2 Cole Antcliff, Greenville (12)
3 Jon Morris, Carleton Airport (12)
4 Nic Sturgis, St Johns (12)
5 Dallas Recker, Three Rivers (12)
6 Jacob Gnegy, St Johns (11)
7 Kyle Sherman, Fruitport (12)
8 Joshua Dabney, Orchard Lake St Mary's (12)
9 Alex Bata, Niles (12)
10 Austin Catt, Parma Western (12)


 

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler