skip navigation
Grappler Gold

Division 4 Preseason Rankings

By Steve Widzinski, 11/13/14, 12:00PM EST

Share

After a year in D3, Montrose is back in D4 and Arthur Payne is #1 at 112

Michigangrappler webbanner

D4 Preseason Rankings (11/13)


103
1 Patrick Stephens, Mio (12)
2 Mason Rife, Webberville (10)
3 Seth Harvey, Addison (10)
4 Frankie Najera, Adrian Madison (10)
5 Nathan Park, Pine River (11)
6 Anthony Mack, Dansville (9)
7 Stephen Whitmore, Mio (11)
8 Zach McGowan, Munising (10)
9 Grady Garlinger, Mendon (10)
10 Austin Western, Sandusky (11)


112
1 Arthur Payne, Montrose (12)
2 Joey Traynham, Onaway (12)
3 Brendan Abrigo, Manchester (12)
4 Robert LeFevre, Erie Mason (10)
5 Jeremiah Durian, Bloomingdale (10)
6 Jordan Stone, Pine River (12)
7 Dayton VanderPloeg, Martin (11)
8 Jacob Chapman, Lawton (10)
9 Zach Lopinski, Hudson (10)
10 Zac Decremer, Norway (11)


119
1 Roddy Hamdan, Hudson (12)
2 Davian Gowens, Hesperia (11)
3 Marcus Richardson, Addison (11)
4 Julian Torres, Lawton (12)
5 Ethan Woods, Manchester (10)
6 Justin Braford, Schoolcraft (11)
7 Connor Krupp, New Lothrop (10)
8 Brendan Cregg, Holton (11)
9 David Helmuth, Decatur (10)
10 Maher Ramirez, Bangor (12)


125
1 Logan Griffin, Erie Mason (12)
2 Jared Gauthier, Iron Mountain (12)
3 Lammont Cannon, Highland Park (12)
4 Jason Richardson, Addison (12)
5 Clay Ragon, Dansville (11)
6 Tyler Roberts, Hudson (12)
7 James Spencer, Rudyard (12)
8 Ishmael Hodge, Bangor (12)
9 Ethan May, Decatur (10)
10 Alex Baker, Carson City Crystal (12)


130
1 Dresden Simon, Dansville (11)
2 Dallas O'Green, Carson City Crystal (11)
3 Logan Eaves, Hesperia (11)
4 Alex Edwards, Iron Mountain (12)
5 Pat Lynch, Watervlet (12)
6 Dalton Birchmeier, New Lothrop (12)
7 Savion Willis, Bangor (12)
8 Jonah Grimm, Mendon (11)
9 Isaac Nave, Onaway (11)
10 Konor Holton, St Louis (10)


135
1 Kyle Barkovich, Lawton (12)
2 Gerritt Yates, Hesperia (9)
3 Brock Vlcek, Manchester (12)
4 Lucian Parish, Decatur (11)
5 Cole Hersch, New Lothrop (11)
6 Avery Cantu, Adrian Madison (12)
7 Clint Kupiec, Fulton (12)
8 Arturo Perez, Hart (10)
9 Mike Petee, Sand Creek (12)
10 Tyler Teague, Springport (10)


140
1 Trent Roesly, Hesperia (12)
2 Cole Menck, Lawton (12)
3 Todd Noblin, Vassar (12)
4 Gabe Bennett, New Lothrop (12)
5 Kahle Scheenks, Bronson (12)
6 Jonathan Willey, Ishpeming (12)
7 Malachi Marshall, Fulton (12)
8 Caleb Richter, Lutheran Westland (12)
9 Elijah Luth, Decatur (11)
10 Stahl McCoy, Highland Park (10)


145
1 Steve Garza, New Lothrop (11)
2 Hunter Bell, Decatur (12)
3 Mason Lopinski, Hudson (11)
4 Cole Gonzales, Norway (12)
5 Jake Sobeck, Rogers City (12)
6 Hayden Cregg, Holton (12)
7 Tanner Gonzales, Norway (10)
8 Corbin Henkel, Iron Mountain (12)
9 Jacob Gray, Lawton (11)
10 Todd Myers, Athens (11)


152
1 Chris O'Donnell, Lawton (12)
2 Mauricio Diaz-Reyes, EPB Laker (12)
3 Zack Taubitz, Blanchard Montabella (12)
4 Zeth Caudill, Springport (11)
5 Jeremiah Osterhout, Burton Bentley (12)
6 Jacob Weslin, Iron Mountain (12)
7 David Erwin, Bronson (10)
8 Zack Mobley, Athens (11)
9 Scott Blamer, Mio (11)
10 Zac Sharp, Schoolcraft (11)


160
1 Kyle Johnson, Hudson (11)
2 Dillen Decker, Carson City Crystal (12)
3 Sam Hovie, Charlevoix (12)
4 Jukoada Sexton, Bronson (12)
5 Darren Decker, Carson City Crystal (12)
6 Andy Waterman, Constantine (12)
7 Chris Schelske, Fife Lake Forest Area (12)
8 Nick Cooper, Springport (10)
9 Trevor Copes, New Lothrop (12)
10 Jake Kimble, Addison (12)


171
1 Shane Rodenburg, Kent City (12)
2 Brett Burtrum, Bronson (12)
3 Mark Workman, Hesperia (11)
4 Kevin Curby, Hillsdale (12)
5 Taylor Bonetti, Norway (12)
6 Alex Elasavich, Montrose (12)
7 Joey Durham, Blanchard Montabella (12)
8 Clayton Brockway, Hudson (12)
9 Daniel Waterman, Constantine (11)
10 James Cryderman, St Ignace (12)


189
1 Brody Conner, Lawton (12)
2 Charlie Robertson, Sand Creek (12)
3 Cole Southworth, Decatur (12)
4 Clayton Howd, St Louis (11)
5 Devon Kozel, Bangor (10)
6 Tyler McCurry, Pine River (12)
7 Gabe Zimmer, Ravenna (12)
8 Tymari Brown, Cassopolis (12)
9 Tyler Grames, Hudson (10)
10 Caleb Symons, New Lothrop (11)


215
1 Jacob Cooper, Springport (12)
2 Kevin Koenig, Laingsburg (11)
3 Patrick Harbin, Highland Park (12)
4 Jon Rodriguez, Jonesville (12)
5 Weston DeHaven, Watervliet (12)
6 Quintin Wilber, Montrose (11)
7 Adam Lammers, Springport (12)
8 Austin Kennedy, Decatur (12)
9 Mitch Ely, Hudson (12)
10 Dom Garcia, Pine River (11)


285
1 Ryan Prescott, Whittemore Prescott (12)
2 Logan Kennedy, Decatur (10)
3 Nick Burt, Addison (12)
4 Chase Morrison, Pine River (11)
5 David Robertson, New Lothrop (12)
6 Mykhaylo Hetmanskyy, St Louis (11)
7 Bruce McClean, Montrose (11)
8 Cole Harrison, Mendon (12)
9 Cory Gillet, Rudyard (12)
10 Richard Clees, Adrian Madison (12)
 

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler