skip navigation
Grappler Gold

Week 5 Individual Rankings: D4

By Steve Widzinski, 01/20/16, 8:30AM EST

Share

O'Hearon climbs to #1 at 135 after winning Hudson Super 16

Grappler

Week 5 D4 (1/20)

103
1 Tucker Sholl, Hudson (9)

2 Ash Stokes, Marcellus (10)

3 Nic Andavarde, Mendon (10)

4 Dylan Leathers, Hudson (12)

5 Frankie Najera, Adrian Madison (11)

6 Reese Fry, Manchester (10)

7 Sam Sobeck, Rogers City (10)

8 Holden LaCross, St Louis (12)

9 Carlito Lilly, Laingsburg (11)

10 Nick Baldwin, Lawton (9)

Honorable Mention

Connor Baird, Hesperia (9)

Christian Minard, Clinton (9)

Dylan Stephens, Pine River (10)


112
1 Jordan Hamdan, Hudson (9)

2 Noah Comar, Clinton (9)

3 Seth Harvey, Addison (11)

4 Anthony Mack, Dansville (10)

5 Andrew Park, Pine River (10)

6 Tommy Malloy, New Lothrop (10)

7 Sam Whitmore, Mio (12)

8 Ryan Groendyke, Manton (12)

9 Owen Flowers, Decatur (11)

10 Trey Shafer, Reading (11)

Honorable Mention

Dylan Amm, Lawton (9)

Jacob Bosley, Hart (10)

Khalil Moten, Flint Beecher (9)


119
1 Robert LeFevre, Erie Mason (11)

2 Coy Helmuth, Decatur (11)

3 Carson Price, Hudson (9)

4 Elijah Sanchez, Sand Creek (11)

5 Nathan Park, Pine River (12)

6 Freddie Burtchett, Hartford (12)

7 Chaz Kehres, Dansville (12)

8 Evan Atherton, White Pigeon (9)

9 Michael Kachur, Niles Brandywine (11)

10 Hunter Baker, Vassar (10)

Honorable Mention

Dylan Kiester, Ravenna (11)

Josh Rukas, Bangor (11)

Isaiah Stewart, Marlette (11)


125
1 Marcus Richardson, Addison (12)

2 Landon Elliott, Fife Lake Forest Area (12)

3 Isaac Nave, Onaway (12)

4 Spencer Fox, Schoolcraft (11)

5 Tyler Teague, Springport (11)

6 Calvin Moten, Flint Beecher (11)

7 Trevor Williams, Burton Bentley (12)

8 Connor Krupp, New Lothrop (11)

9 Connor Baldwin, Erie Mason (10)

10 Dakota Knieper, Addison (10)

Honorable Mention

Taylor Barkley, Carson City Crystal (12)

Miquel Grammatico, Manchester (12)

Steve Waring, Athens (12)


130
1 Dallas O'Green, Carson City Crystal (12)

2 Davian Gowens, Hesperia (12)

3 Ethan Woods, Manchester (11)

4 Robert Rogers, Burton Bentley (10)

5 Lucian Parish, Decatur (12)

6 Noah Teague, Springport (10)

7 Dayton VanderPloeg, Martin C-S (12)

8 Antonio Salinas, Bloomingdale (12)

9 Mason Rife, Webberville (11)

10 Evan Jones, Kent City (9)

Honorable Mention

Jared Dekoning, Lawton (11)

Christian Lefler, Mayville (11)

Austin Wolford, New Lothrop (9)


135
1 Sean O'Hearon, Springport (11)

2 Clay Ragon, Dansville (12)

3 Noah Nieman, Blissfield (11)

4 Jonah Grimm, Mendon (12)

5 Bowen Clingenpeel, Addison (10)

6 Chaun Fluker, Vandercook Lake (12)

7 Camden Alden, Charlevoix (11)

8 Ryan Bockheim, Kent City (12)

9 Cameron Symonds, Newberry (10)

10 Tate Larson, Sandusky (12)

Honorable Mention

Terry Burns, Sand Creek (12)

Jesse Lochmundy, Niles Brandywine (12)

Seth Osentoski, Cass City (11)


140
1 Dresden Simon, Dansville (12)

2 Owen Gaffney, Webberville (12)

3 Ethan May, Decatur (11)

4 Justin Braford, Schoolcraft (12)

5 Logan Eaves, Hesperia (12)

6 Bryant Moore, Sand Creek (11)

7 Konor Holton, St Louis (11)

8 Jayce Kuehnlein, St Louis (10)

9 Wyatt Cool, Mendon (10)

10 Trentyn Gleason, Hesperia (10)

Honorable Mention

Tony Giftos, Manton (12)

Brenden Smith, Farwelll (12)

Braydon Steeb, White Pigeon (12)


145
1 Gerrit Yates, Hesperia (10)

2 Logan Merrick, Mason County Central (12)

3 Mason Lopinski, Hudson (12)

4 Cole Hersch, New Lothrop (12)

5 Jacob Shoop, Mason County Central (11)

6 Taylor Whitemore, Springport (12)

7 Zack Mobley, Martin C-S (12)

8 Zac Menck, Lawton (10)

9 Ethan Sharp, Schoolcraft (11)

10 Zach Young, Hesperia (10)

Honorable Mention

Hunter Dart, Addison (10)

Elijah Luth, Decatur (12)

Arturo Perez, Hart (11)


152
1 Steve Garza, New Lothrop (12)

2 Zeth Caudill, Springport (12)

3 Tanner Gonzales, Manistique (11)

4 Todd Myers, Martin C-S (12)

5 Nicholas Rolland, Clinton (12)

6 David Chantelois, Clinton (12)

7 Jake Davis, St Louis (10)

8 Brady Tate, Hart (11)

9 Trey Reissig, Erie Mason (10)

10 Brad Dunn, Manton (12)

Honorable Mention

Darrin Dickson, Cass City (11)

Dylan Smith, Bad Axe (11)

Hunter Sweatland, St Charles (10)


160
1 Spencer Knizacky, Mason County Central (12)

2 Kyle Johnson, Hudson (12)

3 Garrett McQuiston, Farwell (12)

4 Trevor Willing, Sandusky (12)

5 Zac Sharp, Schoolcraft (12)

6 Johnny Robinson, New Lothrop (12)

7 Donovan Underwood, Addison (10)

8 Demetrius Gooley, Flint Beecher (11)

9 Hunter Rummler, White Pigeon (11)

10 Jesse Fischer, Marlette (12)

Honorable Mention

Zac Checkley, Decatur (11)

Payton Hunt, Martin C-S (10)

Jonny Stid, Dansville (11)


171
1 Erik Birchmeier, New Lothrop (11)

2 Trevor Humphrey, Manchester (12)

3 Mark Workman, Hesperia (12)

4 Mason Lawson, Gobles (12)

5 Clayton Howd, St Louis (12)

6 David Erwin, Bronson (11)

7 Jordan Jobe, Watervliet (12)

8 Nate Smith, Hesperia (12)

9 Ethan Korb, Dansville (12)

10 Cameron Blalock, Schoolcraft (12)

Honorable Mention

Sam Burge, Niles Brandywine (11)

Bryce Hilborn, EPB Laker (12)

Jake Klingelsmith, TC St Francis (12)


189
1 Nick Cooper, Springport (11)

2 Tylor Grames, Hudson (11)

3 Hunter Sadler, Munising (12

4 Josh Jackson, Pine River (12)

5 TJ Moore, Cass City (11)

6 William Hartz, Sandusky (11)

7 Austin Green, Cassopolis (12)

8 Mick Hinkle, Charlevoix (12)

9 Chase Gibson, Bronson (10)

10 Brandon Henige, New Lothrop (12)

Honorable Mention

Quintin Kelly, Rogers City (12)

Trent Sexton, Clinton (10)

Freddy Vanderstelt, Hesperia (12)


215
1 Caleb Symons, New Lothrop (12)

2 Devon Kozel, Bangor (11)

3 Ethan Simmons, Martin C-S (11)

4 Jason Craig, Lawton (11)

5 Brandon Verwey, Schoolfraft (12)

6 Matt Quinn, Mason County Central (11)

7 Nathan Caudill, Bronson (11)

8 Ernie Diaz, St Louis (10)

9 Steve Suliman, Manchester (12)

10 Dylan McGregor, Mio (12)

Honorable Mention

Caleb Bangerter, Blissfield (11)

Jared Mroz, White Pigeon (12)

Austin Popp, Clinton (11)


285
1 Kevin Koenig, Laingsburg (12)

2 Brad Gierman, Brown City (11)

3 Josh Ehrke, Hesperia (12)

4 David Curl, Watervliet (12)

5 Logan Kennedy, Decatur (11)

6 Ethan Vaughn, Clinton (12)

7 Tom Harkema, Grandville CC (12)

8 Landon Burton, Manistique (12)

9 Charlie Prescott, Whittemore Prescott (10)

10 Jacob Lentz, Mio (12)               

Honorable Mention

Joseph Castillo, Merrill (12)

Luke Harris, New Lothrop (12)

Joey Losinski, Bronson (12)

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler