skip navigation
Grappler Gold

Week 5 Individual Rankings: D3

By Steve Widzinski, 01/20/16, 10:15AM EST

Share

Jarrett Tombley makes his return to the rankings

Grappler

Week 5 D3 (1/20)

103
1 Anthony Gallagher, Perry (11)

2 Nate Ernst, Caro (12)

3 AJ Geyer, Lake Fenton (11)

4 Brandon Wireman, Ida (10)

5 Cole Jackson, Lakewood (10)

6 Jonathon White, Dundee (9)

7 Mason Hayes, Chippewa Hills (9)

8 Hunter Bower, Whitehall (10)

9 Devyn Begley, Constantine (10)

10 Brenden Spencer, Roscommon (10)

Honorable Mention
Bray Haynes, Chippewa Hills (9)

Andrew Hopkins, Grayling (9)

Hunter Seguin, Richmond (9)


112
1 Nick McGhan, Howard City TCA (12)

2 Spencer Good, Lumen Christi (11)

3 Brandon Robinson, Shepherd (12)

4 Garrett Cleveland, Berrien Springs (12)

5 Reese Wallis, Montrose (10)

6 Jake Couturier, Grant (10)

7 Eli Southern, Wyoming Godwin Hts (12)

8 Jon Maag, Lakewood (10)

9 Roy Costello, Richmond (11)

10 Stuart Massa, Hemlock (12)

Honorable Mention

Mitchell Christensen, Essexville Garber (10)

Kyle Schaaf, Clare (9)

Jacob Spiess, Perry (10)


119
1 Devin Schroder, Grand Rapids CC (12)

2 Jarrett Trombley, Lake Fenton (10)

3 Tristan Serbus, Corunna (12)

4 Eric Spidle, Flint Powers (10)

5 Dakota Greer, Howard City TCA (10)

6 Corey Robinson, Whitehall (12)

7 Kaden Ellis, Chippewa Hills (11)

8 Hayden Bastian, Richmond (9)

9 Jeff Luth, Carrollton (12)

10 Nick Felt, Shelby (9)

Honorable Mention

Ethan Noreyko, Roscommon (10)

Chandler White, Frankenmuth (11)

Blain Wood, Caro (10)


125
1 Mason Breece, Birch Run (10)

2 Hunter Corcoran, Lake Fenton (11)

3 Cooper Gunnells, Columbia Central (11)

4 Anthony Trudo, Capac (10)

5 Cody Keller, Richmond (12)

6 Ramiro Williams, Berrien Springs (12)

7 Trevor Robinson, Shepherd (9)

8 Landon Honsinger, Hemlock (12)

9 Hunter Mazigian, Coloma (12)

10 Ryan Christensen, Essexville Garber (11)

Honorable Mention

John Botkins, Caro (9)

Trevor Briggs, Corunna (9)

Allen Powers, Whitehall (9)


130
1 Alex Martinez, Ida (12)

2 Kole Krauss, Grand Rapids CC (12)

3 Aaron Kilburn, Richmond (12)

4 KJ Suitor, Swan Valley (12)

5 Nolan Saxton, Lakeview (11)

6 Saban Spangler, Lake Fenton (12)

7 Devan Melick, Lake Fenton (10)

8 Dominic Gardner, Portland (12)

9 Patrick Ford, Caro (11)

10 Keenan Gunnells, Columbia Central (11)

Honorable Mention

Zach Bellaire, Dundee (10)

Brad Payne, Montrose (11)

Tanner Phares, Comstock (12)


135
1 Matt Santos, Swan Valley (12)

2 Reiley Brown, Whitehall (12)

3 Tylor Orrison, Dundee (10)

4 Graham Barton, Richmond (12)

5 Sean Trombley, Lake Fenton (9)

6 McAllister McAvoy, Dundee (9)

7 Austin Spedowski, Chippewa Hills (12)

8 Jacob Staul, Columbia Central (11)

9 Charlie Newton, Essexville Garber (10)

10 Kyle Cassiday, Beaverton (9)

Honorable Mention

Makiah McCracken, Newaygo (10)

Dustin Prins, Howard City TCA (12)

Jonathan Silva, Belding (11)


140
1 Zack Blevins, Dundee (12)

2 Kolten Radaz, Freeland (12)

3 Jwan Britton, Whitehall (12)

4 Slade Todd, Chippewa Hills (12)

5 Drew Mandell, Dundee (12)

6 Jackson Nevadomski, Lake Fenton (10)

7 Gage Major, Roscommon (12)

8 Joe Damm, Birch Run (12)

9 DJ Daniels, Caro (9)

10 Kegan McAlpine, Chesaning (12)

Honorable Mention

Seth Collins, Kingsford (12)

Anthony Johnson, Oscoda (10)

Alex Roberts, Richmond (10)


145
1 Kanen Storr, Leslie (12)

2 Lane Allen, Lakewood (10)

3 Bobby Beauchamp, Gladstone (12)

4 Dom Forbes, Grand Rapids CC (12)

5 Brady Payne, Millington (11)

6 JoJo Dowdell, Whitehall (11)

7 Ean Taylor, Birch Run (12)

8 Jaycob Sharp, Chippewa Hills (10)

9 Ben Behrenwald, Howard City TCA (11)

10 Adam Bolyard, Otsego (12)

Honorable Mention

DeSaun Griffin, Big Rapids (12)

Hayden Maus, Portland (11)

Brogan Smith, Delton Kellogg (12)


152
1 Sean Sterling, Dundee (11)

2 Jacob Reed, Delton Kellogg (12)

3 Jerry Yelinek, Corunna (11)

4 Paul Livermore, Capac (12)

5 Trevor Patterson, Chesaning (11)

6 Alex Motylinski, Dundee (11)

7 David Spedowski, Chippewa Hills (10)

8 Malachi Breece, Birch Run (12)

9 Tony Seaborn, Lakeview (12)

10 James O'Boyle, Ithaca (12)

Honorable Mention

Shane Assellin, Algonac (12)

Cade Breuker, Fremont (10)

Kris Roche, Frankenmuth (11)


160
1 Foster Karmon, Grand Rapids CC (12)

2 Collin Lieber, Croswell-Lexington (11)

3 Hunter Gasper, Chesaning (11)

4 Kolten Lauer, Perry (11)

5 Tyler Childs, Birch Run (12)

6 Gerad Bott, Swan Valley (11)

7 David Dumond, Corunna (11)

8 Brandon Poland, Williamston (11)

9 Austin Demeuse, Gladstone (11)

10 Donald Jernigan, Roscommon (12)

Honorable Mention

Riley Reynard, Lakeview (12)

Hunter Keyzer, Otsego (10)

Derek Teed, Ithaca (12)


171
1 Adam McCann, Midland Bullock Creek (12)

2 Cash Thompson, Lakewood (11)

3 Colton McKiernan, Richmond (10)

4 Daniel Waterman, Constantine (12)

5 Anthony Reo, Paw Paw (10)

6 Boyd Glenn, Almont (12)

7 Owen Ritchie, Gladwin (12)

8 John McNeil, Jackson Lumen Christi (12)

9 Hart Smalley, Clare (11)

10 Aaron Bolo, Iron Mt-Norway (11)

Honorable Mention

Logan Bovee, Birch Run (12)

James Bruce, Gladstone (12)

Kyle Motylinski, Dundee (10)


189
1 Brandon Whitman, Dundee (10)

2 Jared Roehl, Millington (11)

3 Dominick Reo, Paw Paw (11)

4 Jarrod Tague, Howard City TCA (12)

5 Brendan Barry, Chippewa Hills (12)

6 Matt Bringard, Caro (12)

7 Zach Morris, Ovid Elsie (10)

8 Michael Phipps, Grayling (11)

9 Mike Gramza, Perry (12)

10 Anthony Schurr, Frankenmuth (12)

Honorable Mention

Jeff Lapan, Carrollton (12)

Luke Morningstar, Whitehall (12)

Jacob Wright, Chesaning (12)


215
1 Quintin Wilber, Montrose (12)

2 Tyler Deming, Caro (12)

3 Gabe Heiserman, Dundee (12)

4 Tyden Ferris, Delton Kellogg (10)

5 Billy Koepf, Chippwa Hills (10)

6 Francisco Puebla, Croswell Lexington (12)

7 Jeff Jones, Flat Rock (12)

8 James Smith, Lakeview (11)

9 Lucas Prater, Howard City TCA (11)

10 James Ascott, Livonia Clarenceville (12)

Honorable Mention

Kody Ebersole, Napoleon (11)

Jacob Mosher, Montague (12)

Gage Wells, Berrien Springs (12)


285
1 Trent Hillger, Lake Fenton (11)

2 Maddox Maki, Williamston (12)

3 Devin Philo, Benzie Central (11)

4 Mason Schultz, Sanford Meridian (12)

5 Luke Tromp, Lakewood (11)

6 Wade Sturgen, Beaverton (12)

7 Aaron Kelley, Byron (12)

8 Noah Fayling, Parchment (11)

9 Tyrique Moore, Berrien Springs (12)

10 Andrew Vinton, Chippewa Hills (10)

Honorable Mention

Brandon Blair, Corunna (11)

Michael March, Midland Bullock Creek (12)

Rashaad Powell, Grant (12)

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler