skip navigation
Grappler Gold

Week 5 Individual Rankings: D2

By Steve Widzinski, 01/20/16, 10:30AM EST

Share

Brandon Garcia drops to 152, checks in at #2

Grappler

Week 5 D2 (1/20)

103
1 Corey Gamet, Parma Western (9)

2 Brendan Zelenka, St Johns (10)

3 Derek Giallombardo, Gaylord (10)

4 Chaise Mayer, Warren Woods Tower (9)

5 David Stepanian, Warren Woods Tower (9)

6 Davynn Schneider, Allegan (11)

7 Jeff Leach, Lowell (9)

8 Devon Busz, Monroe Jefferson (12)

9 Cory Mayhew, Lansing Eastern (12)

10 Jacob Osmolinski, Sparta (9)

Honorable Mention

Nathan Harville, Goodrich (9)

Kellen Patton, Tecumseh (9)

Vince Perez, Tecumseh (9)


112
1 Elijuh Weaver, Warren Woods Tower (11)

2 Kaleob Whitford, St Johns (9)

3 Trevor Giallombardo, Gaylord (12)

4 Andrew Flick, Niles (11)

5 Branson Prouldock, Gibraltar Carlson (10)

6 Drew Hutchinson, Clio (11)

7 Andy Runstorfer, Flint Kearsley (10)

8 Caleb Teague, Goodrich (9)

9 Cameron Mahlich, Ionia (11)

10 Emilio Campos, Owosso (12)

Honorable Mention

Sammy Al-Morharmy, Melvindale (12)

Peter Deaton, Mattawan (10)

Hunter Lajiness, Monroe Jefferson (12)


119
1 Lucas Hall, Lowell (12)

2 Dom LaJoie, Gaylord (11)

3 Austin Franco, Stevensville Lakeshore (10)

4 Michael Higley, Edwardsburg (11)

5 Dylan Wilkins, Sparta (12)

6 Julian Saldana, Melvindale (12)

7 Larry Beek, Bay City John Glenn (12)

8 Kyle French, Marysville (11)

9 Jordan Ringler, Cedar Springs (11)

10 Stephen Hiliker, Greenville (11)

Honorable Mention

Quenten Hall, DeWitt (9)

Aaron Ruhstorfer, Flint Kearsley (12)

Emilio Sanchez, St Johns (11)


125
1 Drew Marten, Tecumseh (11)

2 Avry Mutschler, Lowell (9)

3 Kyle Hughes, Monroe Jefferson (12)

4 Austin O'Hearon, Eaton Rapids (10)

5 Garrett Nyswaner, Clio (10)

6 Hunter Vargo, Edwardsburg (12)

7 Hunter Hohman, North Branch (10)

8 Tony Williams, Stevensville Lakeshore (10)

9 Ethan Bishop, BC Harper Creek (11)

10 Sam Russell, Lowell (11)

Honorable Mention

Ayinde Pulliam, Lansing Eastern

Carson Turnbow, Goodrich (9)

Luke Zimmerman, Linden (11)


130
1 Brendon Ladd, Ortonville Brandon (12)

2 Jon Martin, Gaylord (12)

3 David Leija, Lansing Waverly (12)

4 Branden Hall, Niles (11)

5 Nick Bleise, Chelsea (10)

6 James Penfold, Goodrich (9)

7 Nick Phelps, New Boston Huron (12)

8 Wasam Kasem, Hamtramck (12)

9 Stevan Najeeb, Warren Woods Tower (12)

10 Chris Fauson, Charlotte (10)

Honorable Mention

Cross Gonzales, St Johns (10)

Kyle Gray, Avondale (12)

Hunter Mullins, Imlay City (9)


135
1 Ian Parker, St Johns (12)

2 Nathan Ellis, Goodrich (12)

3 Luke Raczkowski, Parma Western (12)

4 Trent Lashuay, St Johns (11)

5 Shawn Lindsey, Warren Lincoln (12)

6 JD Greathouse, Mason (11)

7 Mike Bergmooser, Carleton Airport (12)

8 Josh Schafer, Mt Pleasant (12)

9 Noah Gleason, Sturgis (12)

10 David Knapp, Dearborn Hts Annapolis (12)

Honorable Mention

Douglas Ferrier, Marysville (10)

Nick Haynes, Eaton Rapids (9)

Joey Schindler, Warren Woods Tower (11)


140
1 Zeth Dean, Lowell (12)

2 Chase Veydt, Parma Western (12)

3 Travis Wildfong, Flint Kearsley (12)

4 Bryan LaVearn, Ortonville Brandon (12)

5 Alec Rees, Sparta (9)

6 Tyler Brewer, Comstock Park (12)

7 Mitch Findieson, Niles (11)

8 Joey Orr, Allegan (12)

9 Sam York, DeWitt (10)

10 Nino Bastianelli, Marysville (11)

Honorable Mention

Robert Dente, Stevensville Lakeshore (11)

Patrick Kerr, Linden (11)

Jackson Rickman, Trenton (11)


145
1 Austin Melton, DeWitt (12)

2 Garrett Kaercher, Warren Lincoln (12)

3 Kyle Roberts, Fowlerville (12)

4 Stahj McCoy, Hamtramck (11)

5 Gabe Bechtol, Tecumseh (10)

6 Dawson Blank, Linden (11)

7 Bryce Dempsey, Lowell (11)

8 Courtland Lamberton, Niles (12)

9 Gage Paul, Petoskey (11)

10 Alex Peace, Madison Hts Lamphere (12)

Honorable Mention

Mason Brott, Gibraltar Carlson (12)

Cade Foster, Gaylord (9)

Nolan Rickman, Trenton (12)


152
1 Joel Rees, Sparta (12)

2 Brandon Garcia, Riverview (12)

3 Lane McVicker, Eaton Rapids (12)

4 Ameer Munasser, Melvindale (12)

5 Derek Droste, St Johns (12)

6 Bret Fedewa, St Johns (11)

7 Dustin Gross, Dearborn Hts Annapolis (10)

8 Bryce Davis, Linden (12)

9 Beau Caster, Marquette (11)

10 Matt Dolleman, GR Northview (12)

Honorable Mention

Ethan Douglas, Ortonville Brandon (12)

Honour Kline, Goodrich (9)

Blake Ross, Muskegon Reeths Puffer (11)


160
1 Derrien Perkins, Warren Lincoln (12)

2 Chase Smith, Clio (12)

3 Lucas McFarland, St Johns (11)

4 Sean McWilliams, Muskegon Reeths Puffer (12)

5 Luke Carver, Sturgis (12)

6 Connor Charping, Trenton (11)

7 Trey Boerman, Allegan (12)

8 Austin Engle, Lowell (10)

9 Dylan Tarrence, Flint Kearsley (11)

10 Ethan Smith, Bay City John Glenn (12)

Honorable Mention

Nick Foglio, Goodrich (12)

Austin Hutchison, Eaton Rapids (12)

David Kruse, Lowell (10)


171
1 Jelani Embree, Warren Lincoln (11)

2 Will Feldkamp, Dexter (11)

3 John Penfold, Goodrich (12)

4 Levi Sabin, Allegan (12)

5 Gabe Larner, DeWitt (11)

6 Sam DeMeester, Coldwater (11)

7 Shermond Dabney, Orchard Lake St Mary's (11)

8 Maxwell Underwood, Gibraltar Carlson (12)

9 Ryan Ringler, Cedar Springs (9)

10 Drake Pauwels, New Boston Huron (10)

Honorable Mention

Joe Burger, Greenville (12)

Alex Parris, Sparta (12)

Keigan Yuhas, Lowell (10)


189
1 Max Dean, Lowell (12)

2 Ryan Vasbinder, Byron Center (11)

3 Brad Wilton, Mason (11)

4 Kane Williams, Clio (11)

5 Trevor Piggott, Ionia (11)

6 Reese Harburn, Flint Kearsley (11)

7 Dan Kruse, Lowell (12)

8 Jon Cox, Dearborn Hts Annapolis (12)

9 Ausitn Farrell, Allegan (12)

10 Eli Boulton, Lowell (11)

Honorable Mention

Nick Brandt, DeWitt (11)

Nick Humphrey, Monroe Jefferson (11)

Tyler Moore, Three Rivers (10)


215
1 Landon Pelham, Tecumseh (12)

2 Clayton Higelmire, Eaton Rapids (12)

3 Shane Foster, Gaylord (12)

4 Colin McFarland, Carleton Airport (12)

5 Anthony Neal, Sturgis (12)

6 Taylor Dean, BC Pennfield (12)

7 Zack VanValkenburg, Zeeland West (12)

8 Isaac Weir, Stevensville Lakeshore (11)

9 Evan Begeman, Riverview (11)

10 Connor Bruinius, GR Forest Hills Northern (11)

Honorable Mention

Corey Dexter, Marshall (11)

Jacob Holmes, Allegan (12)

Braulio Sosa, Niles (12)


285
1 Isaiah Espinoza, Adrian (12)

2 Jacob Gnegy, St Johns (12)

3 Sam Benson, Mason (12)

4 Pat DePiazza, Cedar Springs (11)

5 Chase Bouschour, Sault Ste Marie (12)

6 Tom Rock, Sparta (12)

7 Mohamed Hoque, Escanaba (12)

8 Evan Gast, Byron Center (10)

9 Tyler Kuiper, Greenville (12)

10 Max Bishop, Lowell (11)

Honorable Mention

Nathan Lay, Zeeland West (12)

Tim Roney, Gaylord (12)

Tristan Warner, Eaton Rapids (12)

 

Steve  Widzinski

Steve Widzinski

HS Analyst & Site Editor

michgrappler Michigan Grappler michgrappler