skip navigation
Grappler Gold

Team District Outlook - D2

By Michigan Grappler, 02/07/17, 6:45AM EST

Share

Niles - Lakeshore rivalry dual headlines District matchups in D2

D2 Districts to Watch

#4 Niles vs Stevensville Lakeshore (@ Edwardsburg)
It's always intense when these two get together, and the mid-season move of the Franco brothers to Niles from Lakeshore throw fuel on the flames of this rivarly.  Niles edged Lakeshore 32-30 last Wednesday night, now they meet 7 days later with their whole season on the line. 

There are a total of 11 ranked wrestlers between Niles and Lakeshore, giving this dual the feel of a State Quarterfinal matchup more than a District final.

Ranked Wrestlers
103 - #4 Riley Bettich (Lakeshore)
112 - #10 Shane Williams (Lakeshore)
119 - #3 Austin Franco (Niles), #4 Andrew Flick (Niles), #10 Cade Stephenson (Niles)
130 - #2 Tony Williams (Lakeshore)
140 - #6 Brenden Hall (Niles)
145 - #5 Mitch Findieson (Niles)
152 - #8 Cody Carlisle (Lakeshore)
215 - #6 Isaac Weir (Lakeshore)
285 - #5 Tyler Hill (Lakeshore)

#8 Eaton Rapids vs Jackson Northwest (@ Charlotte)
Back in the opening week of the year, Northwest knocked off Eaton Rapids.  A lot can happen over the course of the season, and ER has to be the favorite based on their post-season experience and depth, however, this is a heck of a District Semifinal for the #8 ranked team.

Division 2 Team District Matchups

No. 133-2 Escanaba
Sault Ste Marie-Sault Area vs Marquette - 6 pm EST
Escanaba, Bye

No. 134-2 Petoskey
#5 Gaylord vs Petoskey - 6 pm

No. 135-2 Bay City-Central
Bay City-John Glenn vs Bay City-Central - 6 pm
Clio vs Mt Pleasant - 6 pm

No. 136-2 St Johns
#3 St Johns vs Flint-Kearsley - 6 pm
Owosso, Bye

No. 137-2 Marysville
#9 Goodrich vs Yale - 5:30 pm
North Branch vs Marysville - 5:30 pm

No. 138-2 Armada
Ortonville-Brandon vs St Clair - 5:30 pm
Armada, Bye

No. 139-2 Pontiac
Pontiac-Notre Dame Preparatory School vs Auburn Hills-Avondale - 5 pm
Pontiac vs Orchard Lake-St Mary Preparatory - 5 pm

No. 140-2 Holly
Fenton vs Linden - 6 pm
Holly, Bye

No. 141-2 Muskegon-Orchard View
Muskegon-Reeths-Puffer vs Fremont - 5:30 pm
Muskegon vs Muskegon-Orchard View - 5:30 pm

No. 142-2 Cedar Springs
Grand Rapids-Northview vs Greenville - 6 pm
Cedar Springs vs Sparta - 6 pm,

No. 143-2 Fruitport
Coopersville vs Spring Lake - 6 pm
Fruitport vs Grand Rapids-Kenowa Hills - 6 pm

No. 144-2 Ada-Forest Hills Eastern
#1 Lowell vs Grand Rapids-Forest Hills Northern - 6 pm
Ada-Forest Hills Eastern, Bye

No. 145-2 Allendale
#6 Allendale vs Zeeland West - 6 pm
Holland vs Zeeland East - 6 pm

No. 146-2 East Grand Rapids
East Grand Rapids vs Grand Rapids-Christian - 6 pm
Byron Center, Bye

No. 147-2 Middleville-Thornapple Kellogg
Wayland Union vs Middleville-Thornapple Kellogg - 6 pm
Hastings, Bye

No. 148-2 Allegan
Hamilton vs Plainwell - 6 pm
Allegan vs Otsego - 6 pm

No. 149-2 Edwardsburg
#4 Niles vs St Joseph - 5:30 pm
Edwardsburg vs Stevensville-Lakeshore 5:30 pm

No. 150-2 Mattawan
Mattawan vs Three Rivers - 5:30 pm
Vicksburg, Bye

No. 151-2 Battle Creek-Harper Creek
Battle Creek-Harper Creek vs Battle Creek-Central - 5 pm
Richland-Gull Lake, Bye

No. 152-2 Coldwater
Sturgis vs Coldwater - 5:30 pm
Marshall, Bye

No. 153-2 Charlotte
Jackson-Northwest vs #8 Eaton Rapids - 6 pm
Charlotte vs Parma-Western - 6 pm

No. 154-2 Fowlerville
Dexter vs #10 Mason - 5:30 pm
Fowlerville vs Chelsea - 5:30 pm

No. 155-2 Lansing-Eastern
Lansing-Eastern vs Haslett - 5:30 pm
Lansing-Waverly, Bye

No. 156-2 Bath
#7 DeWitt vs Bath - 6 pm
Ionia, Bye

No. 157-2 Tecumseh
Ypsilanti Community vs Milan - 5:30 pm
Tecumseh vs Adrian - 5:30 pm

No. 158-2 New Boston-Huron
Carleton-Airport vs Monroe-Jefferson - 5 pm
New Boston-Huron vs Gibraltar-OA Carlson - 5 pm

No. 159-2 South Lyon
Garden City vs Dearborn-Divine Child - 5pm 
South Lyon vs South Lyon East - 5pm

No. 160-2 Riverview Community
Trenton vs Romulus - 5:30 pm
Riverview Community vs Allen Park - 5:30 pm

 

No. 161-2 Farmington
Redford Union vs Farmington - 5:30 pm
Farmington Hills-Harrison vs Redford-Thurston - 5:30 pm

No. 162-2 Melvindale
Detroit-Mumford vs Dearborn Heights-Annapolis - 5 pm
Detroit-Cesar Chavez Academy vs Melvindale - 5 pm

No. 163-2 Madison Heights-Lamphere
Warren-Fitzgerald vs Ferndale - 5 pm
Hazel Park vs Madison Heights-Lamphere - 5 pm

No. 164-2 Warren-Lincoln
East Detroit vs Warren Lincoln - 5 pm
Center Line vs #2 Warren Woods-Tower - 5 pm