skip navigation

Team District Outlook - D1

By MIchigan Grappler, 02/08/17, 1:00PM EST

Share

Grandville looks to bounce back and get back to D1 State Tournament

Michigangrappler webbanner

D1 District Matchups to watch

The Division 1 District layout is spread out much better than other divisions as there are no ranked matchups at districts and most of the ranked teams should have relatively unchallenged paths to a district title, barring major injuries or upsets.  Therefore, the best thing we can find in D1 this week is Grandville vs Hudsonville - read below.

Grandville vs Hudsonville (@ Hudsonville)
Two different tales here. Grandville is coming off a controversial disappointment last year when they were highly ranked but not allowed to compete in the post-season.  Hudsonville, meanwhile, comes off their most exciting season in recent years where Grandville's absence opened the door for them to make a run to the State Quarterfinals.  This time around, Grandville is back, and they recently slipped out of the top 10 but are still loaded with talent throughout.  Hudsonville has shown they can compete with the Bulldogs, losing 33-21 back on January 11th.  Hudsonville has some firepower down low with the Samuels brothers and a good big man in Lane Potter (#4 285) - but Grandville's 4 ranked wrestlers and good depth throughout should get them through this on their quest back to the State Tournament.

 

D1 Team District Pairings

No. 101-1 Traverse City Central on 2/8
Traverse City West vs Traverse City Central - 5:30 pm
Alpena, Bye

No. 102-1 Midland
Midland vs Flint Southwestern - 6 pm
Midland-HH Dow vs Auburn-Bay City Western - 6 pm

No. 103-1 Saginaw-Heritage
Saginaw Heritage vs Flushing - 6 pm
Flint Carman-Ainsworth vs Saginaw Arthur Hill - 6 pm

No. 104-1 Grand Blanc
Swartz Creek vs Grand Blanc - 5 pm
Lapeer vs #2 Davison - 5 pm

No. 105-1 Waterford Kettering on 2/8
Clarkston vs Waterford Mott - 5:30 pm
Waterford Kettering, Bye

No. 106-1 Oxford
Romeo vs #4 Oxford - 5:30 pm
Port Huron vs Port Huron Northern - 5:30 pm

No. 107-1 Lake Orion
Lake Orion vs Rochester Hills-Stoney Creek - 6 pm
Rochester-Adams vs Rochester Hills-Rochester - 6 pm

No. 108-1 Utica
Troy vs Utica Eisenhower - 5 pm
Utica vs Troy Athens - 5 pm

No. 109-1 Holland-West Ottawa
Holland-West Ottawa vs Grand Haven - 6 pm
Muskegon-Mona Shores, Bye

No. 110-1 Hudsonville
Jenison vs Hudsonville - 5:30 pm
Grandville, Bye

No. 111-1 Rockford
#10 Rockford vs GR-Forest Hills Central - 6 pm

No. 112-1 East Kentwood
Grand Rapids-Ottawa Hills vs Caledonia - 5 pm
East Kentwood vs Wyoming - 5 pm

No. 113-1 Portage Northern on 2/8
Portage Northern vs Portage Central - 6 pm
Kalamazoo-Loy Norrix vs Kalamazoo Central - 6 pm

No. 114-1 Battle Creek-Lakeview on 2/8
Jackson vs Battle Creek-Lakeview - 5 pm
Holt, Bye

No. 115-1 East Lansing on 2/8
East Lansing vs Lansing-Everett - 5:30 pm
Okemos vs Grand Ledge - 5:30 pm

No. 116-1 Brighton
Pinckney vs Howell - 5:30 pm
#7 Brighton, Bye

No. 117-1 Saline
Ann Arbor-Huron vs Ann Arbor-Pioneer - 5 pm
Saline vs Ann Arbor-Skyline - 5 pm

No. 118-1 Ypsilanti-Lincoln
Ypsilanti-Lincoln vs Monroe - 5:30 pm
Temperance-Bedford vs Brownstown Township-Woodhaven - 5:30 pm

No. 119-1 Wayne Memorial on 2/8
Belleville vs Wayne Memorial - 5:30 pm
#6 Westland-John Glenn, Bye

No. 120-1 Dearborn-Edsel Ford
Southgate Anderson vs Wyandotte-Roosevelt - 5:30 pm
Dearborn-Edsel Ford vs Lincoln Park - 5:30 pm

No. 121-1 Dearborn Heights-Crestwood
Dearborn-Fordson vs Dearborn - 5:30 pm
Dearborn Heights-Crestwood vs Hamtramck - 5:30 pm

No. 122-1 Livonia-Stevenson on 2/8
Livonia-Franklin vs Detroit-U Of D Jesuit - 5 pm
Livonia-Churchill vs Livonia-Stevenson - 5 pm

No. 123-1 Canton-Salem
Canton-Salem vs Canton-Plymouth - 5:30 pm
Northville vs Canton - 5:30 pm

No. 124-1 Novi-Detroit Catholic Central
#1 Novi-Detroit Catholic Central vs Walled Lake Western - 5:30 pm

No. 125-1 Hartland
Commerce-Walled Lake Northern vs Highland-Milford - 5:30 pm
#5 Hartland vs White Lake-Lakeland - 5:30 pm

No. 126-1 Walled Lake Central
Farmington Hills-North Farmington vs Bloomfield Hills - 5:30 pm
West Bloomfield vs #8 Walled Lake Central - 5:30 pm

No. 127-1 Southfield A&T on 2/8
Beverly Hills-Wylie E Groves vs Bloomfield Hills-Brother Rice - 5 pm
Birmingham-Seaholm vs Southfield A&T - 5 pm

No. 128-1 Royal Oak on 2/8
Warren Mott vs Berkley - 5:30 pm
Warren-Cousino vs Royal Oak - 5:30 pm

No. 129-1 Macomb-Dakota
Utica Ford vs #3 Macomb-Dakota -5 pm
Sterling Heights Stevenson vs Clinton Twp Chippewa Valley - 5 pm

No. 130-1 Roseville
Roseville vs Sterling Heights - 5 pm
Warren-De La Salle Collegiate vs Fraser - 5 pm

No. 131-1 Grosse Pointe South
St Clair Shores-Lakeview vs Grosse Pointe South - 5 pm
St Clair Shores-Lake Shore vs Grosse Pointe North - 5 pm

No. 132-1 Macomb-L'Anse Creuse North
Macomb-L'Anse Creuse North vs Harrison Township-L'Anse Creuse - 5 pm
#9 Anchor Bay, Bye

michgrappler Michigan Grappler michgrappler