skip navigation

Team District Outlook - D3

By Michigan Grappler, 02/08/17, 1:15PM EST

Share

#6 Lakewood vs #9 Delton Kellogg the match to watch in D3 districts

Michigangrappler webbanner

D3 District Matchups to watch

#6 Lakewood vs #9 Delton Kellogg (@ Lakewood)
This is the only top 10 matchup at the district level.  Lakewood hammered Delton Kellogg 49-20 on the opening date of the season, however, Kellogg voided three weights in that dual so you have to think they will close the gap somewhat this time around.  Lakewood should have too much firepower to get knocked off, but a lot can change throughout the season and with everything on the line, expect this to be the most intriguing matchup of D3 Districts.

#4 Whitehall vs Grant
Don't get confused, in no way are we calling an upset alert on this one.  Whitehall is still heavily favored on paper with more firepower and a tradition of winning in the post-season and getting to the state tournament.  However, Grant has been knocking on the door of the D3 rankings all year with a win over formerly ranked Tri-County on their resume, making them at least a competitive challenge for the 4th ranked Vikings.

D3 Team District Pairings

No. 165-3 Iron Mountain
Iron Mountain vs Kingsford - 5 pm CST
Negaunee vs Menominee - 5 pm CST

No. 166-3 Boyne City on 2/8
#8 Gladstone vs Charlevoix - 5:30 pm
Boyne City vs Grayling - 5:30 pm

No. 167-3 Reed City on 2/8
#3 Remus-Chippewa Hills vs Big Rapids - 5:30 pm
Scottville-Mason County Central vs Reed City - 5:30 pm

No. 168-3 Kalkaska
Kalkaska vs Kingsley Area - 6 pm
Manistee vs Benzonia-Benzie Central - 6 pm

No. 169-3 West Branch-Ogemaw Heights
Tawas City-Tawas Area vs Standish-Sterling Central - 5 pm
West Branch-Ogemaw Heights, Bye

No. 170-3 Shepherd
Shepherd vs Clare - 6 pm
Farwell Area vs Sanford-Meridian Early College - 6 pm

No. 171-3 Pinconning Area
Gladwin vs Pinconning Area - 6 pm
Beaverton, Bye

No. 172-3 Caro on 2/8
Caro vs Essexville-Garber - 6 pm
Midland-Bullock Creek vs Freeland - 6 pm

No. 173-3 Saginaw-Swan Valley
Hemlock vs Carrollton - 6 pm
Saginaw vs Saginaw-Swan Valley - 6 pm

No. 174-3 Millington
Burton-Bendle vs Mt Morris (EAJ) - 6 pm
Millington vs Otisville-LakeVille Memorial - 6 pm

No. 175-3 Frankenmuth on 2/8
Frankenmuth vs Bridgeport - 6 pm
Montrose Hill-McCloy vs #7 Birch Run - 6 pm

No. 176-3 Capac
Imlay City vs Almont - 5:30 pm
Croswell-Lexington vs Capac - 5:30 pm

No. 177-3 Warren-Michigan Collegiate
Macomb-Lutheran North vs Warren-Michigan Collegiate - 6 pm
#2 Richmond, Bye

No. 178-3 Algonac
#10 Algonac vs Harper Woods - 5:30 pm
Detroit-Jalen Rose Leadership Academy

No. 179-3 Clawson
Livonia-Clarenceville vs Madison Heights-Bishop Foley Catholic - 5 pm
Clawson, Bye

No. 180-3 Romulus-Summit Academy North
Romulus-Summit Academy North vs Grosse Ile - 5:30 pm
Dearborn Heights-Robichaud, Bye

No. 181-3 Chesaning
Alma vs Ovid-Elsie - 6 pm
Ithaca vs Chesaning - 6 pm

No. 182-3 Corunna on 2/8
Durand Area vs Corunna - 6 pm
Flint-Powers Catholic, Bye

No. 183-3 Linden-Lake Fenton
Perry vs Byron Area - 5 pm
#5 Lake Fenton, Bye

No. 184-3 Lansing Sexton
Lansing-JW Sexton vs Williamston - 5:30 pm
Portland, Bye

No. 185-3 Brooklyn-Columbia Central on 2/8
Brooklyn-Columbia Central vs Michigan Center - 7 pm

No. 186-3 Leslie
Olivet vs Leslie - 6 pm
Battle Creek-Pennfield, Bye

No. 187-3 Jonesville
Adrian-Madison vs Jonesville - 6 pm
Hillsdale vs Onsted - 6 pm

No. 188-3 Flat Rock
Ida vs #1 Dundee - 5:30 pm
Flat Rock, Bye

No. 189-3 Montague
Newaygo vs Montague - 5:30pm
Grant vs #4 Whitehall

No. 190-3 Comstock Park
Belding Area vs Grand Rapids-Catholic Central - 5:30 pm
Comstock Park vs Grand Rapids-West Catholic - 5:30 pm

No. 191-3 Lakeview on 2/8
Lakeview vs Stanton-Central Montcalm - 6 pm
Howard City-Tri County Area, Bye

No. 192-3 Wyoming-Godwin Heights on 2/8
Hudsonville-Unity Christian vs Wyoming-Lee - 6 pm
Wyoming-Godwin Heights vs Wyoming-Kelloggsville - 6 pm

No. 193-3 Fennville on 2/8
South Haven vs Fennville - 6 pm
Paw Paw vs Hopkins - 6 pm

No. 194-3 Lake Odessa-Lakewood on 2/8
#6 Lake Odessa-Lakewood vs Kalamazoo-Comstock - 5:30 pm
Parchment vs #9 Delton Kellogg - 5:30 pm

No. 195-3 Berrien Springs
Berrien Springs vs Coloma - 6 pm

No. 196-3 Dowagiac Union
Buchanan vs Constantine - 5:30 pm
Dowagiac Union, Bye

michgrappler Michigan Grappler michgrappler