skip navigation
Grappler Gold

Week 2 HS Weekend Preview

By MI Grappler, 12/15/17, 9:00AM EST

Share

Wayne County Championships

Some solid talent in Wayne County this year.  From a team standpoint, Westland John Glenn is the class of this tournament, especially their stretch of talented lightweights.  The best individual match, fingers crossed, will come at 171 pounds where a pair of top-ranked wrestlers could meet - Will Marano and Dustin Gross.  The two met last year with Gross winning both meetings.  

103
- D1 #9 Mojahid Ahmed, Dearborn Fordson
- Ty Cowan, Westland John Glenn
- Jake Campbell, Wyandotte Roosevelt
- Johanna Palshan, Southgate Anderson
Finals Prediction: Ahmed over Campbell

112
- Zain Bazzi, Dearborn Hts. Crestwood
- Abdullah Nassr, Dearborn Edsel Ford
- Russell Rusnell, Livonia Franklin
Finals Prediction: Rusnell over Nassr

119
- Aseel Almudhala, Dearborn Fordson
- D1 #10 (112) Aaron Garcia, Dearborn
- D1 #7 Caleb Meekins, Westland John Glenn
- Tyler Campbell, Plymouth
- Alec Balogh, Southgate Anderson
Finals Prediction: Meekins over Balogh

125
- Rocco DiPonio, Livonia Franklin
- D1 #4 (119) Kyle Borthwell, Westland John Glenn
- Ryan Caciedo, Southgate Anderson
- Nicholas Pyle, Woodhaven
Finals Prediction: Borthwell over Pyle

130
- D1 #1 (125) Mike Mars, Westland John Glenn
- D1 #8 Logan Palshan, Southgate Anderson
Finals Prediction: Mars over Palshan

135
- D1 #5 (130) Isaac Lefler, Westland John Glenn
- D1 #10 Mason Grasso, Woodhaven
Finals Prediction: Lefler over Grasso

140
- D2 #10 Josh Hettrick, Dearborn Hts. Annapolis
- Ty Wyka, Dearborn Edsel Ford
- Johnny DiPonio, Livonia Franklin
Finals Prediction: Hettrick over Wyka

145 
- Blake Williams, Belleville
- Zach Dehnke, Canton
- Jacob Johnson, Livonia Franklin
- D1 #2 Anthony Gibson, Westland John Glenn
- Kyle Thompson, Riverview
- Kyle Emery, Woodhaven
Finals Prediction: Gibson over Emery

152
- Marcus Mertz, Dearborn Hts. Annapolis
- Dylan Slowik, Canton
- Marino DiPonio, Livonia Franklin
- D1 #4 Joey Muzzin, Woodhaven
Finals Prediction: Muzzin over Mertz

160
- Dirk Drieberg, Grosse Pointe North
- Calvin Vos, Plymouth
- Zach Warlick, Riverview
- Nolan Tis, Southgate Anderson
- Josh Watters, Woodhaven
Finals Prediction: Watters over Drieberg

171
- D2 #1 Dustin Gross, Dearborn Hts. Annapolis
- Chris Little, Canton
- Ali Makki, Dearborn Fordson
- D1 #1 Will Marano, Dearborn Edsel Ford
- Chase Kersten, Westland John Glenn
Finals Prediction: Gross over Marano

189
- Hadi Chemeissani, Dearborn Hts. Crestwood
- D1 #6 Hiram Robinson, Wyandotte Roosevelt
Finals Prediction: Robinson over Chemeissani

215
- Mohamad Zahwi, Dearborn Fordson
- D1 #6 Emanuel Willie, Livonia Franklin
- Lional Cornish, Westland John Glenn
Finals Prediction: Willie over Cornish

285
- Jaden Rice, Belleville
- Jake Swirple, Livonia Franklin
- Donald Farris, Westland John Glenn
- Tyler Whiteside, Livonia Stevenson
- Jacob Giorgi, Salem
- Nick Ruehle, Woodhaven
Finals Prediction: Farris over Whiteside

Oakland County Championships

Once again a loaded field converges for the Oakland County meet, this year featuring a field of 25 ranked wrestlers.  Some clarity in the D1 103 rankings will take place as four of the top ten ranked guys will meet.  A good one could go down at 140 with defending state champ Nick Freeman and Sergio Borg, who placed 4th in Freeman's weight last season.  All in all expect some outstanding matchups, especially in the finals.

103
- Quinn Hallberg, Brandon
- Adam Sprague, Clarkston
- D1 #5 Ashton Anderson, Oxford
- D1 #4 Blake Noonan, Stoney Creek
- Deontre Maddox, Troy
- D1 #6 Sam Freeman, Walled Lake Central
- D1 #10 Austin Bashi, West Bloomfield
Predictions: 1) Noonan 2) Freeman 3) Anderson 4) Bashi

112
- Anvj Mangal, Rochester Adams
- Corbin Hallberg, Brandon
- Anthony Averiette, Farmington
- Nicholas Gale, Notre Dame Prep
- Matthew Curtis, Oxford
Predictions: 1) Hallberg 2) Gale 3) Curtis 4) Averiette

119
- Brady Vibert, Rochester Adams
- Cole Wiegers, Clarkston
- Hanting Wong, Harrison
- Daltan Myers, Oxford
- Max Honiss, South Lyon
- D1 #10 Mark Brado, Waterford Kettering
- Brandon Munson, West Bloomfield
Predictions: 1) Brado 2) Munson 3) Myers 4) Wiegers

125
- Sean Phalen, Rochester Adams
- D1 #8 Mac Hanselman, Clarkston
- Liam Hillary, Oxford
- D1 #6 TJ Daugherty, Walled Lake Central
- Jack Greenstein, Walled Lake Northern
- Jefferson Rodgers, Birmingham Groves
Predictions: 1) Daugherty 2) Hanselman 3) Greenstein 4) Phalen

130
- D2 #5 Joe Eisho, Hazel Park
- Brandon Troy, Rochester
- Jackson Vance, Birmingham Seaholm
- Joey Mason, Troy
- Billy Morris, Walled Lake Northern
- Damon Dunbar, Birmingham Groves
Predictions: 1) Eisho 2) Dunbar 3) Mason 4) Vance

135
- Curtis Venturino, Brandon
- Ethan Polick, Clarkston
- D2 #6 Jake Justice, Farmington
- Dacorius Cooper, Hazel Park
- D1 #4 Isiah Berry, Southfield
- Americo Milani, Orchard Lake St. Marys
- Michael Castiglione, Troy
Predictions: 1) Berry 2) Justice 3) Polick 4) Venturino

140
- Houston Hemingsen, Clarkston
- Logan Sanom, Detroit CC
- D1 #2 (135) Sergio Borg, Oxford
- Ben Kable, Rochester
- D1 #2 Nick Freeman, Walled Lake Central
- Vincent Savaya, Walled Lake Western
- Dorian Lindemier, Waterford Mott
Predictions: 1) Freeman 2) Borg 3) Sanom 4) Kable

145
- Jake Billette, Clarkston
- Noah Smith, Lake Orion
- D1 #5 Ryan Miller, Oxford
- Nick Law, Birmingham Seaholm
- Tanner Bryan, Walled Lake Central
- D1 #4 Anthony Gonzalez, Waterford Kettering
- D1 #10 (140) Micah Mydloski, Birmingham Groves
Predictions: 1) Miller 2) Gonzalez 3) Smith 4) Bryan

152
- D1 #7 Jaden Fisher, Lake Orion
- Matthew George, Novi
- D1 #5 Trent Myre, Oxford
- Cheikh Sene, Southfield
- Alex Vecchioni, Troy
- D1 #10  Liam Kinjorski, Walled Lake Central
- Mystyr Sanders, Waterford Mott
Predictions: 1) Myre 2) Fisher 3) Kinjorski 4) Sanders

160
- Torey Coleman, Avondale
- Jason Borman, Berkley
- Dylan Wellbaum, Lake Orion
- D1 #8 Caleb Tabert, Oxford
- Earle Weaver, Royal Oak
- Eli’Juh Borden, Southfield
- Kevin Price, Stoney Creek
Predictions: 1) Tabert 2) Coleman 3) Price 4) Borden

171
- Zoser Little, Ferndale
- Ronnel Best, Hazel Park
- Isaac Kinne, Lake Orion
- D1 #4 Devin Trevino, Oxford
- Mario Pallazola, West Bloomfield
Predictions: 1) Trevino 2) Kinne 3) Pallazola 4) Little

189
- D1 #8 Andrew Yan, Troy Athens
- Anthony Nicaj, Brandon
- Donovan Pitts-Reed, Ferndale
- Tyler Vestrand, Lake Orion
- Chase Sparling, Novi
- Derek Carter, Southfield
- Greg Zavalnitsky, Walled Lake Central
Predictions: 1) Yan 2) Sparling 3) Pitts-Reed 4) Zavalnitsky

215
- Mason Young, Hazel Park
- D1 #1 Sam Kinne, Lake Orion
- D1 #7 Kameron Carter, Milford
- D1 #9 Connor Merchant, Walled Lake Central
Predictions: 1) Kinne 2) Merchant 3) Carter 4) Young

285
- Babacar Diop, Berkley
- Rocco Spindler, Clarkston
- D2 #2 Donovan King, Farmington
- Michael King, Pontiac
Predictions: 1) King 2) Diop 3) King 4) Spindler

Marquette Challenge

Another staple in the month of December is the Marquette Challenge.  Though it's an individual tournament, a bunch of really tough teams will be competing.  D4 #2 New Lothrop, D4 #2 Pine River, D2 #3 Gaylord, and D2 HM Sparta are all in attendance, and the handful of individuals from other schools plus a few hammers from Pulaski, Wisconsin and you've got a grinder of a tourney.

103
- D3 #5 Bailey Borgeld, Comstock Park
- D3 #9 Lane Matzke, Gladstone
- D4 #8 Ethan Parsons, Gwinn
- D4 #10 Andrew Krupp, New Lothrop
- Rayana Sahagun, Sparta
Predictions: 1) Borgeld 2) Matzke 3) Sahagun 4) Krupp

112
- Tristan Gore, Comstock Park
- Will Sides, Gaylord
- Joe Lagrou, Marquette
- D4 #5 Dylan Stephens, Pine River
- D2 #5 Jacob Couturier, Sparta
- Joe Derocha, Ishpeming Westwood
Predictions: 1) Couturier 2) Stephens 3) Sides 4) Lagrou

119
- D2 #1 (112) Chayse LaJoie, Gaylord
- Vadym Torvinen, Gladstone
- Jesse Veldhouse, Grandville
- Richard Mayes, Mason
- Logan Wolford, New Lothrop
- D4 #3 (112) Brenden Spencer, Roscommon
- Nathan Brewer, Ishpeming Westwood
- Owen Heintz, Pulaski (WI)
Predictions: 1) LaJoie 2) Spencer 3) Heintz 4) Mayes

125
- Justin Mathieson, Escanaba
- D2 #3 (119) Derek Giallombardo, Gaylord
- D1 #2 Anthonie Taylor, Grandville
- D4 #2 (119) Tommy Malloy, New Lothrop
- D4 #6Tyler Signor, Pine River
- D4 #8 Sam Sobeck, Rogers City
- D2 #5 Jacob Osmolinski, Sparta
- Wyatt Carlson, Ishpeming Westwood
- Cole Gille, Pulaski
Predictions: 1) Taylor 2) Giallombardo 3) Osmolinski 4) Gille

130
- Noah Harrison, Constantine
- D2 #4 (125) John Henry Sosa, Gaylord
- Bobby Mehaffey, Grandville
- Tanner Miller, Mason
- D4 #10 Logan Zell, New Lothrop
- D4 #3 Jacob Roberts, Pine River
- Logan Dekeyser, St. Ignace
Predictions: 1) Sosa 2) Roberts 3) Miller 4) Zell

135
- Zion Taylor, Comstock Park
- Jaxon Alwine, Constantine
- D2 #3 Hunter Larson, Escanaba
- Rico Brown, Gaylord
- D3 #4 Adam Bruce, Gladstone
- Kamsang Riddell, Traverse City St. Francis
- Tyler Lindholm, Ishpeming Westwood
Predictions: 1) Larson 2) Bruce 3) Brown 4) Riddell

140
- Austin Sanders, Comstock Park
- Kamron Nusbaum, Constantine
- D3 #10 Cole Hansen, Gladstone
- D3 #2 (130) Jacob Spiess, Perry
- D4 #1 Andrew Park, Pine River
- D2 #9 Luke Aune, Sparta
Predictions: 1) Park 2) Spiess 3) Hansen 4) Aune

145
- Mason Ray, Bark River Harris
- D3 #6 Jack Jones, Constantine
- Michael Carrasco, Grandville
- Zach Haynes, Mason
- D4 #4 Austin Wolford, New Lothrop
- Tanner Orweller, Perry
- D4 #5 Brock Nelson, Pine River
- D4 #5 (140) Ethan Noreyko, Roscommon
- Hunter Brown, St. Ignace
Predictions: 1) Wolford 2) Jones 3) Nelson 4) Noreyko

152
- Nick Brill, Comstock Park
- D3 #8 Roy Solis, Constantine
- D2 #9 Jacob McKnight, Gaylord
- Brody Sanville, Gladstone
- Josh Kenny, Grandville
- Devon Dickerson, Iron Mountain
- Devon Bournonville, Menominee
- D4 #5 Zack Riley, New Lothrop
- D2 #1 Alec Rees, Sparta
- Gregory Paquin, St. Ignace
- D4 #6 Andrew Simaz, Traverse City St. Francis
Predictions: 1) Rees 2) McKnight 3) Riley 4) Solis

160
- Kenny Smith, Gaylord
- Aidan Herrema, Grandville
- D4 #9 Austin Wendling, New Lothrop
- Malachi Holmes, Pine River
- Kaleb Slominski, Sparta
- Hunter Amacher, St. Ignace
- Carter Guidebeck, Ishmpeming Westwood
Predictions: 1) Slominski 2) Holmes 3) Wendling 4) Herrema

171
- Cade Foster, Gaylord
- D1 #8 Jake Paganelli, Grandville
- D4 #8 Cole Wendling, New Lothrop
- Austin Cook, Rogers City
- Trevor Matson, St. Ignace
Predictions: 1) Paganelli 2) Foster 3) Wendling 4) Cook

189
- Boe Eckman, Constantine
- Nick Brewster, Gaylord
- D4 #7 Justin Carnahan, New Lothrop
- D4 #4 Tim Rizor, Pine River
- Jackson Vidlund, Ishpeming Westwood
Predictions: 1) Rizor 2) Carnahan 3) Eckman 4) Brewster

215
- D3 #7 Joe Nagle, Comstock Park
- AJ Krumholz, Gaylord
- D3 #8 Jared Demeuse, Gladstone
- D2 #8 Ben Surato, Mason
- D4 #3 Bryan McCurry, Pine River
- Max Thomas, Roscommon
- Mason Matson, St. Ignace
- D4 #8 Sam Gilles, Ishpeming Westwood
Predictions: 1) Surato 2) McCurry 3) Nagle 4) Demeuse

285
- D2 #3 Joe Markham, Gaylord
- Daniel Johnson, Gwinn
- D2 #4 Riley Smith, Mason
- D2 #10 Jonathan O’Neil, Sparta
- Josh Bartle, Ishpeming Westwood
Predictions: 1) Smith 2) Markham 3) O'Neil 4) Bartle

Kent County Championships

The Kent County Championships has gained some steam in recent years in an effort to form a true county tournament similar to those on the east side of the state.  This year Lowell is the team that stands out in the field, but there will be some very intriguing individual matchups. The upper weights will feature some great finals matchups in particular, potentially with some top-five battles slated to go down.

103
- D2 #3 Nick Korhorn, Lowell
- Owen Norman, Caledonia
Finals Prediction: Korhorn over Norman

112
- Chase Schroder, GR Catholic Central
- Bryce McCune, Lowell
- Rayvon Perkins, East Kentwood
Finals Prediction: Perkins over McCune

119

- Jacob Simkins, Rockford
- Timothy Short, Caledonia
- Zachariah Kelley, Middleville
- Patrick Hebreard, FHN
- D2 #10 Dawson Jankowski, Lowell
Finals Prediction: Jankowski over Hebreard

125
- Trenton Wachter, Rockford
- Damian Flores, Kelloggsville
- Nathan Kinne, Middleville
- Avrey Smith, Kenowa Hills
- D2 #6 Zeth Strejc, Lowell
Finals Prediction: Strejc over Kinne

130
- Pervez Naemzeda, GR Union
- Logan Hull, Cedar Springs
- Austin Wagner, Byron Center
- D2 #6 Jeff Leach, Lowell
Finals Prediction: Leach over Wagner

135
- Donald Alm, FHC
- Matt Grotenhuis, Calvin Christian
- Ghabe Domeier, Byron Center
- D2 #1 Avry Mutschler, Lowell
- Evan Jones, Kent City
- Ryan Mallett, Kelloggsville
- Derek Nicks, GR Catholic Central
- William Heffron, East Kentwood
- Aaron Smith, Cedar Springs
Finals Prediction: Mutschler over Heffron

140
- Connor White, Rockford
- Hayden Foote, FHE
- D2 #9 (130) James Fotis, Lowell
- Isaac Thomas, Kelloggsville
Finals Prediction: Fotis over White

145
- D1 #4 (140) Noah Anderson, Rockford
- Jacob Galinis, Cedar Springs
- Maddox Lee, East Grand Rapids
- Jacob Lee, Lowell
Finals Prediction: Anderson over M.Lee

152
- D1 #7 (145) Jack Richardson, Rockford
- Kionte Blakely, East Kentwood
- D2 #1 Austin Boone, Lowell
- D2 #2 Lucus Pienton, Cedar Springs
Finals Prediction: Boone over Richardson

160
- Nolan Ott, FHC
- Cole Gleason, Rockford
- D2 #5 Sage Serbenta, GR Christian
- Derek Mohr, Lowell
Finals Prediction: Serbenta over Ott

171
- D1 #3 Isaac Torrey, FHC
- D2 #1 Ryan Ringler, Cedar Springs
- Marcus Cisco, Byron Center
- George Gonzales, Lowell
Finals Prediction: Ringler over Torrey

189
- D1 #4 Keegan Moore, FHC
- Brendan Wymer, Rockford
- Tyler Wood, Byron Center
- Isaac Dykema, GR Christian
- D2 #4 John Shelton, East Grand Rapids
- D2 #1 David Kruse, Lowell
- Bryce Briggs, Caledonia
Finals Prediction: Kruse over Shelton

215
- Adam Heneveld, FHC
- Michael Afton, East Grand Rapids
- D2 #2 Keigan Yuhas, Lowell
Finals Prediction: Yuhas over Heneveld

285
- Trace Schirmers, FHC
- Alex Overla, Caledonia
- Hulices Hernandez-Ruiz, Kent City
- Benjamin Garcia, Kelloggsville
- D2 #1 Evan Gast, Byron Center
- Trenton Dutcher, Middleville
- D2 #9 Tyler Delooff, Lowell
Finals Prediction: Gast over Delooff

Genesee County Championships

Davison leads the way in Genesee County per usual.  But this tournament, like those above, will be littered with fun matches to watch.  At 135, there's potential for a match between 3x D3 State Champ Jarrett Trombley and 2x D4 State Champ Robert Rogers.  Almost every weight features multiple state ranked wrestlers, so look for some thrilling finals matches.

103
- Jake Elasivich, Montrose
- D1 #1 Andrew Chambal, Davison
Finals Prediction: Chambal over Elasivich

112
- D3 #1 Sean Spidle, Flint Powers
- Connor Humphrey, Grand Blanc
- D1 #8 Gage Houghtaling, Lapeer
- Sean Kittle, Montrose
- D1 #4 Steven Garty, Davison
Finals Prediction: Spidle over Garty

119
- D1 #3 (112) Brody Kemper, Grand Blanc
- Justin Cygnar, Linden
- Gabe Fielder, Durand
- D4 #2 (125) Khalil Moten, Beecher
- D1 #8 Jaron Wilson, Davison
Finals Prediction: Wilson over Moten

125
- Brecken Griswatch, Swartz Creek
- Jacob Kitowski, Linden
- D3 #2 Reese Wallis, Montrose
- James Johnston, Davison
Finals Prediction: Wallis over Johnston

130
- D4 #3 (135) Jake Brand, Bentley
- Carson Weippert, Lapeer
- D1 #1 AJ Facundo, Davison
Finals Prediction: Facundo over Hohman

135
- D3 #1 (130) Jarrett Trombley, Lake Fenton
- D2 #5 Jayden Rittenbury, Fenton
- Joe Carpenter, Swartz Creek
- D1 #3 Hunter Hohman, Lapeer
- D4 #2 (130) Robert Rogers, Bentley
- D1 #5 Marc Shaeffer, Davison
Finals Prediction: Trombley over Rogers

140
- Brady Triola, Fenton
- Jacob Yost, Carman Ainsworth
- Koleton Strauss, Linden
- D3 #6 Trevor Briggs, Montrose
Finals Prediction: Triola over Briggs

145
- Kaleb Kemper, Grand Blanc
- D1 #6 Jay Nivison, Davison
Finals Prediction: Nivison over Kemper

152
- Sam Martin, Midland Dow
- D3 #2 Sean Trombley, Lake Fenton
- Tommy Adams, Fenton
- Eugene Durbin, Grand Blanc
- Jack Kalakay, Montrose
- D1 #1 (145) Alex Facundo, Davison
Finals Prediction: Facundo over Trombley

160
- D1 #6 Brennan Doyle, Midland Dow
- D3 #4 Jackson Nevadomski, Lake Fenton
- Seth Dominguez, Grand Blanc
- Harry Carlquist, Bentley
- D1 #3 Brian Case, Davison
Finals Prediction: Case over Nevadomski

171
- Dustin Fletcher, Midland Dow
- D3 #8 Logan Julian, Lake Fenton
- Will Galvin, Fenton
- Griffin Boustead, Lapeer
- Avery Jacobs, Linden
- Phillip DeWolf, Bentley
- Jimmy Viar, Montrose
- D1 #2 Cal Stefanko, Davison
Finals Prediction: Stefanko over Fletcher

189
- D1 #7 Trevor McGowan, Davison
- Sayer Robinson, Durand
Finals Prediction: McGowan over Robinson

215
- D1 #3 Brent Booth, Midland Dow
- Zolen Marron, Lake Fenton
- D1 #8 Gabe Ellis, Davison
Finals Prediction: Booth over Ellis

285
- Aidan Belgiorno, Midland Dow
- Devin Fuller, Fenton
- Drew McCullough, Grand Blanc
- D1 #7 Lance Clapp, Swartz Creek
- D3 #7 Griffin Barnette, Montrose
- D1 #3 Arron Gilmore, Davison
Finals Prediction: Gilmore over Clapp

Brighton/Manning Vieau Duals

One of the rare dual tournaments on the weekend, the Manning Vieau Duals at Brighton features seven ranked teams (2 D1, 4 D2, and 1 D3).  It will shed some light on the team picture in D2 a little more, as well as undoubtedly provide some entertaining dual meets.  Brighton looks to be the favorite and will be most challenged by Eaton Rapids, Goodrich, and Dewitt.

Pool A
D1 #4 Brighton
D2 #7 Goodrich
D3 #7 Alma
Jackson Northwest
Anchor Bay

Pool B
D2 #5 Eaton Rapids
D2 #9 Dewitt
D2 #10 Tecumseh
D1 #10 Grand Ledge
Saline