skip navigation
Grappler Gold

The Toughest Weight in Each Region

By MI Grappler, 02/16/18, 11:45AM EST

Share

Region 1-1
160
#4 Jay Nivison, Davison (SO) 26-4 vs #8 Dylan Seaton, Port Huron Northern (SR) 35-4
#6 Jack Morris, Utica Eisenhower (SR) 33-3 vs #10 Griffin Boustead, Lapeer (SR) 26-9
#9 Brennan Doyle, Midland Dow (JR) 44-6 vs #7 Devin Trevino, Oxford (JR) 36-6
#5 Caleb Tabert, Oxford (JR) 33-6 vs Jaxon Labreck, Traverse City West (SR) 30-6

Region 2-1
215
#8 Mitch Hawkes, Jenison (SR) 38-2 vs Lamontre Coker, Kalamazoo Central (SR) 16-11 
#10 Adam Aguilar, Grand Ledge (SR) 32-7 vs Tyler Kelley, Hudsonville (FR) 23-4 
#9 Kyle Scott, Hudsonville (JR) 40-5 vs HM Luke Stanton, Brighton (SO) 33-8
#3 Dominick Wilson, Portage Central (SR) 36-1 vs Trace Schirmers, Forest Hills Central (SR) 29-11

Region 3-1
285
#1 Austin Emerson, Bedford (SR) 41-3 vs Rafael Espinal, Edsel Ford (SR) 28-12
#10 Jake Swirple, Franklin (SO) 45-5 vs HM Jaden Rice, Belleville (JR) 42-10
#2 Levi Streeter, Ypsilanti (SR) 38-2 vs HM Mahdi Hazime, Fordson (JR) 47-5
#3 Steven Kolcheff, Detroit CC (SO) 29-6 vs Garrett Doederlein, Monroe (SR) 27-10

Region 4-1
119
#3 TJ Daugherty, Walled Lake Central (SO) 30-0 vs Alex Roth, Grosse Pointe South (FR) 16-8
#4 Justin Tiburcio, Dakota (JR) 40-5 vs JB Germane, Hartland (SR) 23-11
#6 Corey Cavanaugh, Hartland (JR) 42-3 vs Ryan Lee, Chippewa Valley (SO) 28-18
#2 Terrin Machart, Utica Ford (SR) 44-0 vs Charlie Nelson, Brother Rice (SO) 19-11

Region 5-2
152
#7 AJ Moore, Clio (SR) 38-4 vs Torey Coleman, Avondale (SO) 33-12
#6 Paul Scaramuzzino, Cros-Lex (JR) 47-2 vs Kenny Smith, Gaylord (SR) 25-13
#9 Cross Gonzalez, St.Johns (SR) 12-3 vs #8 Tommy Adams, Fenton (SR) 38-4
#2 Doug Ferrier, Marysville (SR) 46-1 vs Lucas Buerkel, Petoskey (SR) 38-9

Region 6-2
112
#3 Jacob Couturier, Sparta (SR) 39-2 vs Zach Kelley, Middleville (SR) 31-9
#7 Yzrael Silguero, Holland (SR) 39-4 vs #9 Zachary Sykes, Fruitport (SR) 39-8
#8 Jacob Blawat, Reeths Puffer (FR) 43-3 vs HM Cristian Perez, Allendale (FR) 37-11
#5 Josh Sunnerville, Otsego (SO) 48-3 vs HM Hunter Browning, Lowell (JR) 19-13

Region 7-2
130
#6 Peter Deaton, Mattawan (SR) 33-1 vs Eli Severns, DeWitt (FR) 34-15
#8 Tanner Miller, Mason (SO) 44-3 vs HM Javond Ball, Niles (SO) 24-9
HM Jackson Hoover, Edwardsburg (FR) 34-5 vs Hayden Campbell, Eaton Rapids (JR) 31-10
#7 Nick Matusko, Chelsea (SO) 42-4 vs Logan Picketts, Marshall (FR) 29-17

Region 8-2
215
#4 Hunter Krueger, Adrian (SR) 38-1 vs Angel Defay-Marrero, Ferndale (JR) 31-12
#7 Isaac Grant, Redford Union (SR) 41-3 vs Cray Pennington, Milan (SO) 29-9
#6 Lucas Brewer, NB Huron (SR) 37-3 vs #8 Mason Young, Hazel Park (SR) 35-3
#2 Joel Radvansky, WW Tower (JR) 36-3 vs Jared Smith, Milan (JR) 12-6 

Region 9-3
130
#4 Adam Bruce, Gladstone (JR) 36-0 vs #8 Jonny Dubke, Ogemaw Heights (JR) 37-6
#5 John Botkins, Caro (JR) 42-9 vs Brent Worth, Shelby (SR) 25-15
Mitchell White, Whitehall (SR) 30-7 vs #7 Colt Smedley, Clare (SO) 45-5
#2 Mitchel Christensen, Garber (SR) 47-1 vs Alvaro Sarabia, Manistee (SR) 32-14

Region 10-3
285
#7 Griffin Barnette, Montrose (SO) 40-8 vs Caleb Andrews, Bishop Foley (JR) 6-4
#3 Mike Nykoriak, Algonac (JR) 39-6 vs HM Terrance Watson, Birch Run (SO) 37-13
#8 Emiliano Flores, Hemlock (SR) 37-5 vs #10 Dominique Harris, MI Collegiate (SR) 37-6
#1 Tyler Marino, Richmond (SR) 20-4 vs Liam Shannon, Lakeville (SR) 33-19

Region 11-3
119
#5 Hamadi Lugendo, Sexton (SR) 29-5 vs Jenson Ballinger, Jonesville (SR) 43-7
#7 Dylan Budd, Onsted (SR) 32-4 vs HM Luke Mahaney, Williamston (FR) 24-10
#6 Dametrius Castillo, Alma (FR) 30-5 vs #8 Brandon Wireman, Ida (SR) 41-7
#4 Jonathon White, Dundee (JR) 26-10 vs Gabe Weber, Leslie (FR) 18-19

Region 12-3
112
#4 Curtis Perry, Lakeview (JR) 42-5 vs Dylan Elmore, Dowagiac (JR) 23-11
#10 Hunter Heath, Brandywine (FR) 37-4 vs Chase Schroder, GRCC (SO) 40-12
#5 Billy Ostyn, Grant (SO) 43-6 vs Kennen Loehrs, Paw Paw (JR) 32-8
#9 Devyn Begley, Constantine (SR) 16-2 vs Alex Cantu, Orchard View (JR) 38-8

Region 13-4
285
HM Daniel Johnson, Gwinn (SR) 35-14 vs Austin Potter, Lake City (SO) 17-18
#7 Bryan McCurry, Pine River (JR) 35-13 vs Reid Marshall, St. Ignace (SO) 21-6
HM Josh Bartle, Westwood (SR) 32-6 vs #9 Jake Renfer, Manton (JR) 36-7
#3 Charlie Prescott, Whittmore Prescott (SR) 38-2 vs Wyatt Massie (JR) 20-17

Region 14-4
145
#1 Jayce Kuehnlein, St. Louis (SR) 38-3 vs Chris Schuman, Lawrence (JR) 20-8
#10 Hunter Underwood, Gobles (SO) 35-4 vs #4 Trentyn Gleason, Hesperia (SR) 26-6
#2 Braxton Seida, Carson City (JR) 43-2 vs HM Devin Strong, Springport (JR) 27-11
#5 Payton Hunt, Martin (SR) 47-6 vs Caleb Collins, Carson City (JR) 33-11

Region 15-4
119
#6 Hunter Baker, Vassar (SR) 29-1 vs Chase Leenknegt, Memphis (FR) 28-6
#9 Jacob Shelby, Manchester (SO) 41-6 vs HMLogan Wolford, New Lothrop (SO) 26-12
#7 Tommy Malloy, New Lothrop (SR) 30-11 vs #10 Christian Minard, Clinton (JR) 37-12
#4 Khalil Moten, Beecher (JR) 34-2 vs Drew Markel, Cass City (SO) 35-18

Region 16-4
160
#6 Hunter Dart, Addison (SR) 38-6 vs HM Ruger Ranney, Bronson (JR) 26-7
#8 Jared Checkley, Decatur (SO) 39-5 vs Ben Cooper, Lumen Christi (JR) 20-25
HM Camden Miller, Morenci (SR) 16-10 vs #9 Cole Houtz, Bronson (SR) 28-9
#2 Zack Menck, Lawton (SR) 48-2 vs Alec Gonzalez, Hanover Horton (SR) 11-31