skip navigation
Grappler Gold

D1/D4 Semifinals Hub

By MI Grappler, 02/24/18, 8:15AM EST

Share

D1 #1 Detroit CC vs D1 #5 Davison

189 - #4 Brendin Yatooma (DCC) dec. #2 (171) Cal Stefanko (D) 2-0
215 - #1 Easton Turner (DCC) won by DQ over Travis Eads (D)
285 - #2 Steven Kolcheff (DCC) dec. #7 Arron Gilmore (D) 3-2
103 - Daniel Rehfeldt (DCC) fall Mackenzie Gilbert (D) 5:47
112 - Devon Johnsen (DCC) dec. #4 Steven Garty (D) 8-1
119 - #1 Ben Kamali (DCC) fall #2 (112) Andrew Chambal (D) 5:02
125 - #6 Dominick Lomazzo (DCC) dec. #9 James Johnston (D) 7-2
130 - #3 (125) Stone Moscovic (DCC) dec. HM (135) Raymond Cole (D) 2-1 UTB
135 - #1 (130) Josh Edmond (DCC) dec. #4 Marc Shaeffer (D) 6-2
140 - #1 (135) Derek Gilcher (DCC) fall Landon Kish (D) 1:51
145 - #2 (152) Alex Facundo (D) dec. #1 Kevon Davenport (DCC) 2-2 UTB
152 - #5 Brian Case (D) dec. #2 (145) Joe Urso (DCC) 5-3
160 - #1 (152) Cam Amine (DCC) maj. Jay Nivison (D) 21-9
171 - #7 Aidan Wagh (DCC) dec. #10 (189) Trevor McGowan (D) 5-3 SV
FINAL: DETROIT CC 49, DAVISON 6

D1 #2 Brighton vs D1 #3 Macomb Dakota

189 - #7 Greyson Stevens (B) dec. HM (171) Eli Andary (MD) 7-2
215 - #8 Luke Stanton (B) maj. Mike Robinson (MD) 9-1
285 - #5 Rahmi Khalil (MD) maj. Colby Ford (B) 12-1
103 - #2 Brock Prater (MD) dec. #4 Mason Shrader (B) 7-2
112 - #1 Nick Alayan (MD) dec. #7 Ben Manly (B) 4-0
119 - #2 Justin Tiburcio (MD) tech Logan Kehres (B) 15-0
125 - #4 Eddie Homrock (B) fall HM Connor Casey (MD) 5:38
130 - #7 Zach Johnson (B) fall HM Andrew Barrett (MD) 1:17
135 - HM Aiden Brown (B) dec. HM Brandon Alkazir (MD) 11-6
140 - #8 Dane Donabedian (B) dec. HM Tommy Gawlowski (MD) 5-3
145 - #9 Victor Grabowski (B) tech Reid Maher (MD) 18-3
152 - #5 (145) Nick Bleise (B) dec. Christian Karges (MD) 4-2
160 - #3 Dustin Solomon (MD) dec. #9 Harley Berne (B) 11-5
171 - #1 Layne Malczewski (MD) fall Jack Ireton (B) 3:04
FINAL: BRIGHTON 33, MACOMB DAKOTA 23

D4 #1 Hudson vs D4 #5 Pine River

189 - HM Kyle Moll (H) fall Creed Watson (PR) 1:38
215 - #4 (189) Tim Rizor (PR) won by forfeit
285 - #6 Bryan McCurry (PR) dec. Alex Price (H) 13-6
103 - #3 Caden Natale (H) fall #8 Caleb Nolf (PR) 1:03
112 - #10 (119) Dylan Stephens (PR) maj. #10 (103) Dallas Pibbles (H) 12-0
119 - Dylan Smith (H) dec. Jalen Whipple (PR) 6-4
125 - #8 (130) Tyler Curtis (H) fall HM Jordan Koetje (PR) 7-5
130 - #2 Scotty Torres (H) fall #3 Tyler Signor (PR) 1:01
160 - #6 (145) Brock Nelson (PR) dec. #10 John Betz (H) 10-3
171 - #6 (189) Spencer Blanco (H) fall Malachi Holmes (PR) 0:26
135 - #1 (130) Jordan Hamdan (H) fall Austin Cilwa (PR) 0:41
140 - #4 (130) Jacob Roberts (PR) fall Kameron Betzer (H) 4:42
145 - #3 (140) Carson Price (H) won by forfeit
152 - #2 (140) Andrew Park (PR) dec. #9 (145) Jorge Sereno (H) 9-5
FINAL: HUDSON 42, PINE RIVER 24

D4 #2 Clinton vs D4 #6 New Lothrop

189 - HM Allan Jamick (NL) fall HM (171) Cecil Rafferty (C) 1:00
215 - #10 (189) Trent Sexton (C) dec. HM Garrett Birchmeier (NL) 8-1
285 - #4 Don Stump (C) dec. HM Cameron Dusenberry (NL) 3-1
103 - #1 AJ Baxter (C) fall HM Andrew Krupp (NL) 1:17
112 - Brandon Beach (C) dec. Jackson Knieper (NL) 7-3
119 - Tommy Malloy (NL) dec. Christian Minard (C) 6-2
125 - #1 Noah Comar (C) fall HM Logan Wolford (NL) 0:41
130 - #10 (125) Logan Zell (NL) dec. #9 (125) Spencer Konz (C) 7-4
135 - HM (130) Anthony Stockdale (C) dec. Will Taylor (NL) 4-2 SV
140 - #1 Austin Wolford (NL) fall #10 Riley Jeffery (C) 5:21
145 - Austin Wendling (NL) dec. #10 Jeffrey Konz (C) 10-7
152 - #7 Zackery Riley (NL) maj. Garrett Phillips (C) 12-3
160 - Mason Ruddy (NL) dec. HM (171) Eathan Hicks (C) 9-5
171 - #3 Justin Carnahan (NL) dec. #3 (160) Brayden Randolph (C) 8-1
FINAL: NEW LOTHROP 31, CLINTON 24

March 18, 2018 - Brighton High School

March 18, 2018 - Brighton High School