skip navigation
Grappler Gold

Team State Finals Updates

By MI Grappler, 02/24/18, 4:00PM EST

Share

D1: Detroit CC vs Brighton

215 - #1 Easton Turner (DCC) maj. #8 Luke Stanton (B) 12-0
285 - #2 Steven Kolcheff (DCC) maj. Colby Ford (B) 14-3
103 - Daniel Rehfeldt (DCC) dec. #4 Mason Shrader (B) 4-0
112 - Devon Johnsen (DCC) dec. #7 Ben Manly (B) 3-1
119 - #1 Ben Kamali (DCC) tech Logan Kehres (B) 21-6
125 - #6 Dominick Lomazzo (DCC) dec. #4 Eddie Homrock (B) 3-1
130 - #3 Stone Moscovic (DCC) dec. #7 Zach Johnson (B) 3-2
135 - #1 (130) Josh Edmond (DCC) fall HM Aiden Brown (B) 1:09
140 - #1 (135) Derek Gilcher (DCC) dec. #8 Dane Donabedian (B) 9-3
145 - #1 Kevon Davenport (DCC) fall #9 Victor Grabowski (B) 3:55
152 - #2 (145) Joe Urso (DCC) dec. #5 (145) Nick Bleise (B) 6-0
160 - #1 (152) Cam Amine (DCC) tech Jack Ireton (B) 21-6
171 - #7 Aidan Wagh (DCC) fall #9 (160) Harley Berne (B) 1:04
189 - #3 Rory Cox (DCC) dec. #7 Greyson Stevens (B) 3-1 SV
FINAL: DETROIT CC 57, BRIGHTON (-1)

D2: Lowell vs Gaylord

215 - #4 Keigan Yuhas (L) fall AJ Krumholz (G) 0:34
285 - #4 Tyler Delooff (L) dec. #6 Joe Markham (G) 3-1
103 - #3 Nick Korhorn (L) maj. Will Sides (G) 11-0
112 - #1 Chayse LaJoie (G) fall Hunter Browning (L) 2:22
119 - #2 (125) Derek Giallombardo (G) dec. #7 Dawson Jankowski (L) 6-5
125 - #6 (119) John Sosa (G) dec. HM Zeth Strejc (L) 4-1
130 - #7 Jeff Leach (L) fall Rico Brown (G) 1:42
135 - HM (130) Doak Dean (L) dec. Cody Starks (G) 7-3
140 - #1 (135) Avry Mutschler (L) dec. #5 Jacob McKnight (G) 5-1
145 - #8 (140) James Fotis (L) maj. Seth Gregory (G) 10-2
152 - #1 (145) Austin Boone (L) tech Brady Schulz (G) 17-1
160 - Kenny Smith (G) tech Channing Perry (L) 16-1
171 - #2 Austin Engle (L) dec. #5 Cade Foster (G) 7-5
189 - #1 David Kruse (L) inj. HM (160) Nick Brewster (G) 3:57
FINAL: LOWELL 43, GAYLORD 17

D3: Dundee vs Richmond

215 - #1 Brandon Whitman (D) dec. #2 Colton McKiernan (R) 6-2
285 - #1 Tyler Marino (R) dec. #10 (189) Kyle Reinhart (D) 3-2
103 - #4 Austin Fietz (D) dec. #10 JD Gross (R) 5-1
112 - #2 Tyler Swiderski (D) dec. #7 Daniel McNichol (R) 11-4
119 - #4 Jonathon White (D) dec. HM Josh Barton (R) 5-1
125 - Austin Kilburn (R) dec. #7 Daniel Jaworski (D) 9-5
130 - #4 Christian Killion (D) fall Hunter Seguin (R) 2:45
135 - #1 Stoney Buell (D) fall #6 Alec Ziza (R) 1:00
140 - #4 Hayden Bastian (R) fall #10 Grant Ott (D) 5:10
145 - #3 Alex Roberts (R) dec. #6 Cal McAvoy (D) 6-4 SV
152 - #1 Zach Bellaire (D) dec. #7 Eric Barr (R) 6-3
160 - #3 Tylor Orrison (D) dec. #5 David Kaltz (R) 10-2
171 - #3 Jaxon Guinn (D) dec. Noah Montanari (R) 5-1 TB
189 - #8 Kyle Motylinski (D) fall Luke Davis (R) 3:10
FINAL: DUNDEE 40, RICHMOND 15

D4: Hudson vs New Lothrop

215 - HM Kyle Moll (H) dec. HM Garrett Birchmeier (NL) 4-0
285 - HM Cameron Dusenberry (NL) dec. Alex Price (H) 3-1 SV
103 - HM Andrew Krupp (NL) dec. #10 Dallas Pibbles (H) 10-8 SV
112 - #3 (103) Caden Natale (H) dec. Jackson Knieper (NL) 5-0
119 - Tommy Malloy (NL) dec. HM CJ Berro (H) 4-2
125 - Dylan Smith (H) dec. HM (119) Logan Wolford (NL) 5-2
130 - #8 Tyler Curtis (H) fall #10 (125) Logan Zell (NL) 5:54
135 - #2 (125) Scotty Torres (H) maj. Will Taylor (NL) 13-2
140 - #1 (130) Jordan Hamdan (H) fall Micah Poletti (NL) 3:34
145 - #3 (140) Carson Price (H) dec. #1 (140) Austin Wolford (NL) 2-0 SV
152 - #9 (145) Jorge Sereno (H) fall Austin Wolford (NL) 2-0 SV
160 - #7 (152) Zack Riley (NL) dec. Blake Borck (H) 10-8
171 - #3 Justin Carnahan (NL) maj. #10 (160) John Betz (H) 9-1
189 - HM Allan Jamick (NL) fall #6 Spencer Blanco (H) 4:27
FINAL: HUDSON 34, NEW LOTHROP 22