skip navigation
Grappler Gold

MHSAA Postseason Pairings Announced: Kneejerk Reactions

By MI Grappler, 10/03/18, 2:45PM EDT

Share

A day long awaited has arrived - postseason pairings for both the team and individual tournaments have been announced on mhsaa.com.  It's the first look into who will have to beat whom to get to the grandest stage in Michigan high school wrestling.  

Here's a look by Team Region as to the early favorites in each will be:

Division 1

Region 1-1: Davison should have little trouble getting through.

Region 2-1: Clarkston and Oxford will meet at Regionals.  The Wolves will look to snap a 12-year drought; Oxford has been to 10 of the past 11 Team Finals.

Region 3-1: OK-Red rivals Hudsonville, Grandville, and Rockford will all battle it out for the right to represent the West.

Region 4-1: Brighton will almost certainly advance here.  Grand Ledge, Holt, and BC Lakeview all with quality teams too.

Region 5-1: The most contested of all the regions in D1.  Westland John Glenn and Livonia Franklin should advance to the Regionals.  Bedford, Southgate Anderson, and Woodhaven all meet at Districts.  Any of these five could conceivably get through, though Glenn, Franklin, and Bedford are most likely.

Region 6-1: DCC will get through with ease.

Region 7-1: Hartland looks to be a lock for 18 straight trips to Team State.

Region 8-1: Dakota should maintain its recent dominance on the east side and get through.

Division 2

Region 9-2: Gaylord and St. Johns should clash in what has become a somewhat intriguing rivalry as of late.  Returning runner-up Gaylord the early pick.

Region 10-2: Goodrich is the favorite on paper, but Holly is a fringe top-10 team with plenty of firepower.

Region 11-2: Sparta received the favor of being moved out of Lowell's region this year.  They, along with perennial power Allendale, Reeths Puffer, and Cedar Springs, will all be competitive here.  Allendale has been to Team State eight times since Cedar and Sparta's last appearances ('96 and '02, respectively); RP has never advanced but loaded with young talent.

Region 12-2: Lowell sits nicely for the chance to six-peat.

Region 13-2: Niles and Lakeshore meet in the Districts as the two will once again compete for Southwest supremacy.  Lakeshore will look to rebound from a talented exiting class with an influx of young talent.  

Region 14-2: Capital Area rivals Eaton Rapids and DeWitt met in a classic at last year's Regional with the Greyhounds earning the win and ultimately advancing to the semifinals.  DeWitt returns a ton of starters, but don't count out ER.

Region 15-2: This will likely be another tribal rivalry between the New Boston Huron Chiefs and Tecumseh Indians.  Tecumseh has had NBH's number in recent years but they're both top-ten teams.  

Region 16-2: Warren Woods Tower, who has made four of the last five Team States, should be the favorite yet again in this region.

Division 3

Region 17-3: Chippewa Hills moves north and should be in a good spot to make it eight straight trips to Team State.

Region 18-3: A wide open region in which the early favorite is Shepherd.  The Blue Jays return by far the most experience of any team in the region.

Region 19-3: Whitehall switches back into the Grand Rapids area region and is matched up with Comstock Park.  Both teams were Team State qualifiers last season.  Whitehall should be the pick here though.

Region 20-3: Alma had its first Team State appearance this season and with its young talent should be aligned to do it again.  Lakewood is the biggest threat.

Region 21-3: Birch Run and Montrose square off in the Districts with the winner being the likely candidate to advance through.  Both have a ton of firepower and will likely see each other throughout the year at some point.

Region 22-3: Another solid matchup in BWAC foes Richmond and Algonac.  While Algonac brings back a bunch of hammers, Richmond is the favorite until proven otherwise.  They've been to eight of the last nine D3 finals and this years team is going to be on a collision course with Dundee once again.

Region 23-3: Dowagiac had a breakout year in 2018, making an appearance at State for the first time since 2004.  They're in a good spot to repeat with a lot of experience returning.

Region 24-3: The Vikings of Dundee look to be in good shape to advance through and look to repeat.

Division 4

Region 25-4: Always a lot of parity in the northernmost region in D4.  Onaway is the incumbent here with enough quality guys back to still be the favorite.  Ishpeming Westwood should provide a stiff challenge.

Region 26-4: Pine River should have no issue getting through to their fifth straight Team State.

Region 27-4: A real good matchup in this region between Carson City and Hart.  Hart was a quality team in D3 last year with a lot coming back.  CC-C also returns a ton and has the experience factor that makes them the early favorite here.

Region 28-4: New Lothrop is as loaded as ever and should get through here without a hitch.  

Region 29-4: Clinton and Manchester are separated this year which should make it easier for both of the top-five teams to get through.  This is Clinton's region on paper.

Region 30-4: The aforementioned Manchester resides here and will be tested by Springport, who has qualified four of the last five years.  Ultimately, Manchester's depth makes them the pick.

Region 31-4: Hudson's quest for a three-peat will survive this region as they're the class of it, no doubt.

Region 32-4: Another pretty wide open one here.  Lawton and Schoolcraft - another program who was D3 last year - will likely be the favorites.  They meet in the Districts.  Schoolcraft has the early nod.