skip navigation
Grappler Gold

Notable Results from the GFC

By MI Grappler, 10/17/18, 11:30AM EDT

Share

Michigan vs. Michigan State Qualifiers

112 - Ashton Anderson (Clarskton) dec. Joe Haynes (WW Tower) 3-0
112 - Brendan Ferretti (Macomb Dakota) dec. Ashton Anderson (Clarkston) 5-0

119 - Corey Gamet (Michigan Center) maj. Sam Freeman (Brighton) 14-4

125 - Dylan Phelps (Holt) dec. Khalil Moten (Flint Beecher) 4-2
125 - David Stepanian (WW Tower) dec. TJ Daugherty (Kettering) 5-1

130 - Jordan Hamdan (Hudson) tech. Trenton Wachter (Rockford) 20-5

135 - Zach Johnson (Brighton) dec. Chris Lilly (Croswell-Lexington) 8-4
135 - Zach Johnson (Brighton) dec. Mark Langewicz (Algonac) 8-6
135 - Shane Williams (Lakeshore) dec. Zach Johnson (Brighton) 12-7
135 - Shane Williams (Lakeshore) dec. Nate Young (Holly) 5-0
135 - Josh Edmond (Detroit CC) dec. Tyler Swiderski (Dundee) 11-4
135 - Matt Tomsett (Lamphere) dec. Chris Lilly (Croswell-Lexington) 10-5
135 - Dawson Jankowski (Lowell) dec. Matt Tomsett (Lamphere) 6-0
135 - Tyler Swiderski (Dundee) dec. Dawson Jankowski (Lowell) 5-2
135 - Dominick Lomazzo (Detroit CC) dec. Tyler Swiderski (Dundee) 3-0

140 - Skyler Crespo (Mendon) dec. Kody Drewer (Mendon) 2-1
140 - Marc Shaeffer (Detroit CC) maj. Jeff Leach (Lowell) 14-1
140 - Marc Shaeffer (Detroit CC) dec. Skyler Crespo (Mendon) 3-2
140 - Marc Shaeffer (Detroit CC) fall Ronnie Slater (DeWitt) 2:52

145 - Rhett Newton (Brighton) dec. Nick Matusko (Chelsea) 7-3
145 - Logan Sanom (Detroit CC) dec. Aiden Brown (Brighton) 6-2
145 - Logan Sanom (Detroit CC) dec. Michael Pizzo (Clawson) 10-8 SV
145 - Logan Sanom (Detroit CC) dec. Matthew Grant (Onaway) 7-2
145 - Jayden Rittenbury (Fenton) dec. Rhett Newton (Brighton) 3-2
145 - James Whitaker (St. Johns) maj. Jon Fritz (Airport) 19-8
145 - James Whitaker (St. Johns) maj. Logan Sanom (Detroit CC) 10-1
145 - James Whitaker (St. Johns) dec. Avry Mutschler (Lowell) 3-0
145 - Hunter Derry (TC West) fall Brandon Alkazir (Macomb Dakota) 0:27
145 - Hunter Derry (TC West) dec. Rhett Newton (Brighton) 5-4
145 - Nick Matusko (Chelsea) fall Aiden Brown (Brighton) 0:41

152 - Vic Schoenherr (BC Western) dec. Christian Killion (Dundee) 4-1
152 - Kevon Davenport (Detroit CC) dec. Austin Wolford (New Lothrop) 10-4
152 - Kevon Davenport (Detroit CC) fall Caleb Fish (Eaton Rapids) 0:59
152 - Nick Gates (Marysville) dec. Joe Urso (Detroit CC) 3-1 SV
152 - Nick Gates (Marysville) dec. Jacob Lanzini (Trenton) 5-2
152 - Jaden Fisher (Lake Orion) dec. Vic Schoenherr (BC Western) 4-1

160 - Alex Facundo (Davison) tech. Trevor Robinson (Shepherd) 23-8
160 - Devin Trevino (Oxford) dec. Dane Donabedian (Brighton) 6-4
160 - Seth Konyenbelt (Unity Christian) maj. Devin Trevino (Oxford) 11-0

171 - Justin Carnahan (New Lothrop) fall Jaxon Guinn (Dundee) 3:21
171 - Jaxon Guinn (Dundee) dec. Colin Jagielski (Bedford) 5-0

189 - Allen Powers (Whitehall) dec. Chandler Murton (DeWitt) 10-3
189 - Allen Powers (Whitehall) dec. Bryce Briggs (Caledonia) 6-3
189 - Greyson Stevens (Brighton) dec. Chandler Murton (DeWitt) 7-5 SV

285 - Blake Querio (Holly) dec. Blake Wingate (Bedford) 1-0/2-1 TB

 

Michigan vs Out-of-State Placers

105 - Casey Swiderski dec. Danny Nini (FL 1st) 9-4

112 - Andrew Hughes dec. Pacey Najdusak (OH 7th) 7-2
112 - Andrew Hughes fall Chase Ayers (FL 1st) 5:17

119 - Aiden Davis dec. Devon Casebolt (IN 6th) 6-2
119 - Corey Gamet dec. Tristan Lujan (CA 4th) 5-2
119 - Sam Freeman dec. Jake Wohltman (FL 2nd) 5-3 SV
119 - Sam Freeman dec. Charles Huffman (FL 2nd) 10-4
119 - Sam Freeman dec. Jayden Gomez (CA 5th) 4-3
119 - Sam Freeman dec. Sebastian Melguizo (FL 4th) 3-1

125 - David Stepanian dec. Jordan Strmiska (TX 2nd) 5-4
125 - Caleb Meekins dec. Noah Gochberg (TX 1st) 6-0
125 - Caleb Meekins fall Myles Griffin (NY 2nd) 2:17
125 - TJ Daugherty dec. Kysen Montgomery (IN 5th) 1-0
125 - TJ Daugherty dec. Connor Williams (FL 3rd) 2-1 TB

130 - Josh Barr dec. Logan Bailey (IN 3rd) 4-3
130 - Josh Barr dec. Christopher Rivera (FL 1st) 3-1
130 - Jordan Hamdan dec. Christopher Rivera (FL 1st) 2-1 TB
130 - Jordan Hamdan fall Wyatt Riddle (OH 4th) 0:58
130 - Jordan Hamdan dec. Tyler Orta (FL 2nd) 4-2

135 - Dominick Lomazzo dec. Matt Gimson (IN 8th) 2-0
135 - Josh Edmond dec. Drake Campbell (IN 6th) 6-1 SV

135 - Shane Williams dec. Matt Gimson (IN 8th) 3-0
145 - Jayden Rittenbury dec. Eric Temes (FL 4th) 2-0
145 - Avry Mutschler dec. Micah Wiginton (TX 3rd) 3-0
145 - Avry Mutschler dec. Ben Durocher (WI 2nd) 8-0
145 - Avry Mutschler dec. Dominic Isola (FL 4th) 3-0
145 - James Whitaker dec. Matt Lee (IN 7th) 8-4
145 - Logan Sanom fall Sincere Bailey (IL 3rd) 2:33
145 - Logan Sanom dec. Aaron Lofton (TX 3rd) 7-6

152 - Kevon Davenport dec. Joey Caprella (OH 5th) 6-5
152 - Caleb Fish fall Reece Heller (IL 5th) 1:59
152 - Victor Schoenherr dec. Joey Caprella (OH 5th) 5-4

160 - Alex Facundo dec. Jacob Laplace (IN 4th) 5-3
160 - Alex Facundo dec. Todd Perry (FL 1st) 13-9
160 - Alex Facundo dec. Donnell Washington (IN 5th) 14-8
160 - Colby Deberry dec. Logan Perkins (FL 3rd) 8-6

189 - Ethan Weatherspoon dec. Jessiah Contreras (FL 6th) 2-0
189 - Ethan Weatherspoon dec. Logan Andrew (FL 1st) 6-5