skip navigation
Grappler Gold

Tracking the Top Ten

By MI Grappler, 01/07/19, 9:45AM EST

Share

Division 1

1.  Detroit Catholic Central
- Last Week
           - Won DCC Invite
- This Week
           - DCC Super Duals

2.  Brighton
- Last Week
           - Finished 2nd at DCC Invite
- This Week
           - @ KLAA Duals (vs #4 Hartland)

3.  Davison
- Last Week
            - Finished 3rd at DCC Invite
- This Week
            - vs St. Paris Graham (OH), Mason (OH), Union County (KY)

4.  Hartland
- Last Week
            - Varsity team split; 1st @ West Bloomfield, 3rd @ Wyandotte 
- This Week
            - @ KLAA Duals (vs #2 Brighton)

5.  Clarkston
- Last Week
            - Finished 4-1 at Lake Catholic (OH) Duals
- This Week
            - Clarkston Duals

6.  Temperance Bedford
- Last Week
            - Won Monroe County Sheriff's Invite
- This Week
            - @ Forest Hills Eastern Duals

7.  Oxford
- Last Week
            - Finished 14th at DCC Invite (entered 8 wrestlers)
- This Week
            - @ Algonac Duals

8.  Westland John Glenn
- Last Week
            - Finished 10th at DCC Invite
- This Week
            - @ KLAA Duals

9.  Holt
- Last Week
            - Competed at Franklin (IN) Duals; results unknown
- This Week
            - @ WWT Clash of Champions

10.  Macomb Dakota
- Last Week
            - Finished 4th at DCC Invite
- This Week
            - @ Clarkston Duals

Division 2

1.  Lowell
- Last Week
          - OFF
- This Week
          - @ DCC Super Duals

2.  Eaton Rapids
- Last Week
          - Went 4-1 @ WI-MI Border Battle
          - Beat D3 #5 Algonac, D4 #4 Carson City, D4 #6 Mendon
- This Week
          - Unknown

3.  Goodrich
- Last Week
          - Finished 6th at DCC Invite
- This Week
          - Off

4.  Warren Woods Tower
- Last Week
          - Finished 8th at DCC Invite
- This Week
          - WWT Clash of Champions

5.  DeWitt
- Last Week
          - Finished 5th at DCC Invite
- This Week
          - @ Forest Hills Eastern Duals

6.  Gaylord
- Last Week
          - 5-0 at Grand Ledge Duals, beat D3 #10 Lakewood
- This Week
          - @ Clarkston Duals

7.  Niles
- Last Week
          - Off
- This Week
          - Conference Duals

8.  St. Johns
- Last Week
          - Finished 9th at DCC Invite
- This Week
          - Conference Dual

9.  Tecumseh
- Last Week
          - Finished 4th at Dave Elliott Memorial
- This Week
          - @ Algonac Duals

10.  Sparta
- Last Week
          - Finished 2nd @ Adam Provencal Invite
- This Week
          - Sparta Invitational

Division 3

1.  Dundee
- Last Week
          - Finished 2nd @ Monroe County Sheriff's Invite
- This Week
          - @ DCC Super Duals

2.  Richmond
- Last Week
          - Finished 2nd @ New Lothrop Invite
- This Week
          - @ Bad Axe Invite

3.  Whitehall
- Last Week
          - Won Allendale Invitational
- This Week
          - @ Rockford Duals

4.  Chippewa Hills
- Last Week
          - Competed @ Melvindale Duals, results unknown
- This Week
          - @ Rockford Duals

5.  Algonac
- Last Week
          - Went 3-2 @ WI-MI Border Battle
          - Beat D4 #6 Mendon, lost to D2 #2 Eaton Rapids, D4 #4 Carson City
- This Week
          - Algonac Duals

6.  Birch Run
- Last Week
          - Finished 5th @ New Lothrop Invite
- This Week
          - @ Saginaw County

7.  Alma
- Last Week
          - Finished 4th @ New Lothrop Invite
- This Week
          - Alma Tournament

8.  Montrose 
- Last Week
          - Finished 3rd @ New Lothrop Invite
- This Week
          - @ Algonac Duals

9.  Shepherd
- Last Week
          - Finished 12th @ New Lothrop Invite
- This Week
          - @ Sparta Invitational 

10.  Lakewood
- Last Week
          - Competed at Grand Ledge Duals, complete results unknown 
- This Week
          - @ Rockford Duals

Division 4

1.  Hudson
- Last Week
          - Finished 11th at DCC Invite
- This Week
          - @ Airport Invite

2.  New Lothrop
- Last Week
          - Won New Lothrop Invite
- This Week
          - @ Bad Axe Invite

3.  Clinton
- Last Week
          - Finished 2nd @ Dave Elliott Memorial
- This Week
          - Off

4.  Carson City
- Last Week
          - Went 4-1 at WI-MI Border Battle
          - Beat D4 #6 Mendon, D3 #5 Algonac, lost to D2 #2 Eaton Rapids
- This Week
          - Unknown 

5.  Manchester
- Last Week
          - Finished 3rd @ Dave Elliott Memorial
- This Week
          - @ Bad Axe Invite

6.  Mendon
- Last Week
          - Went 2-3 at WI-MI Border Battle
          - Lost to D4 #5 Carson City, D2 #2 Eaton Rapids, D3 #5 Algonac
- This Week
          - Mendon Duals

7.  Hart
- Last Week
          - Finished 4th @ Adam Provencal Invite
- This Week
          - @ Three Rivers Tourney

8.  Pine River
- Last Week
           - Competed at Ogemaw Duals, compete results unknown 
- This Week
           - Unknown 

9.  Springport
- Last Week
           - Off
- This Week
           - @ Sparta Invitational

10.  White Pigeon
- Last Week
           - Competed at West Noble (IN) Duals, results unknown
- This Week
           - Unknown