skip navigation
Grappler Gold

Moving On: Team District Champs

By MI Grappler, 02/07/19, 8:00AM EST

Share

The postseason is officially underway!  About half of the District Champs were crowned on Wednesday, but be sure to check back tonight to see the complete list of teams who will be moving on to Team Regionals next week.

Divison 1

District 101: Flushing
District 102: Midland
District 103: Grand Blanc 
District 104: #3 Davison

District 105: #7 Clarkston
District 106: #9 Oxford
District 107: Rochester Adams
District 108: Utica Ford

District 109: Hudsonville
District 110: Grandville
District 111: Rockford
District 112: Traverse City West

District 113: Kalamazoo Central
District 114: #10 Holt
District 115: Grand Ledge
District 116: #2 Brighton

District 117: #4 Westland John Glenn
District 118: Livonia Franklin
District 119: #8 Temperance Bedford
District 120: Wyandotte Roosevelt

District 121: Saline
District 122: Salem
District 123: Belleville
District 124: #1 Detroit CC

District 125: #5 Hartland
District 126: Birmingham Seaholm
District 127: West Bloomfield
District 128: U-D Jesuit

District 129: #6 Macomb Dakota
District 130: Chippewa Valley
District 131: St. Clair Shores Lakeview
District 132: Warren Mott

Division 2

District 133: Escanaba
District 134: #5 Gaylord
District 135: Flint Kearsley
District 136: #9 St. Johns

District 137: Croswell-Lexington
District 138: #3 Goodrich
District 139: Farmington
District 140: Ortonville Brandon

District 141: Reeths Puffer
District 142: Cedar Springs
District 143: Forest Hills Eastern
District 144: #10 Allendale

District 145: Holland
District 146: Byron Center
District 147: Hastings
District 148: #1 Lowell

District 149: #7 Niles
District 150: Edwardsburg
District 151: Battle Creek Harper Creek
District 152: Mattawan

District 153: #2 Eaton Rapids
District 154: Mason
District 155: Chelsea
District 156: #4 DeWitt

District 157: New Boston Huron
District 158: #8 Tecumseh
District 159: Melvindale
District 160: Carleton Airport

District 161: Redford Union
District 162: Ferndale
District 163: Detroit Mumford
District 164: #6 Warren Woods Tower

Division 3

District 165: Gladstone
District 166: Grayling
District 167: Benzie Central
District 168: #4 Chippewa Hills

District 169: Gladwin
District 170: #9 Shepherd
District 171: Sanford Meridian
District 172: Freeland

District 173: Grant
District 174: #3 Whitehall
District 175: Comstock Park
District 176: Wyoming Lee

District 177: Ovid-Elsie
District 178: #8 Alma
District 179: Belding
District 180: Lakewood

District 181: Caro
District 182: Byron
District 183: #6 Montrose
District 184: Otisville Lakeville

District 185: #2 Richmond
District 186: Livonia Clarenceville
District 187: Michigan Collegiate
District 188: Monroe Jefferson

District 189: Otsego
District 190: Coloma
District 191: Comstock
District 192: Dowagiac

District 193: #1 Dundee
District 194: Leslie
District 195: Williamston
District 196: Onsted

Division 4

District 197: Ishpeming Westwood
District 198: St. Ignace
District 199: Iron Mountain
District 200: Onaway

District 201: Mancelona
District 202: #8 Pine River
District 203: Manton
District 204: Whittemore Prescott

District 205: #6 Hart
District 206: Maple Valley
District 207: #4 Carson City
District 208: Martin

District 209: Bad Axe
District 210: Cass City
District 211: #2 New Lothrop
District 212: St. Louis

District 213: Capac
District 214: Memphis
District 215: Lutheran Westland
District 216: #3 Clinton

District 217: Flint Hamady
District 218: #10 Springport
District 219: #5 Manchester
District 220: Laingsburg

District 221: Hanover Horton
District 222: #7 Mendon
District 223: #1 Hudson
District 224: #9. Bronson

District 225: White Pigeon
District 226: Watervliet
District 227: Schoolcraft
District 228: Niles Brandywine