skip navigation
Grappler Gold

A Look at Team State Seeding

By MI Grappler, 02/14/19, 3:45PM EST

Share

Below is our breakdown of how Team State seeding might shake out Sunday morning.  Michigan Grappler is not involved in the seeding of the Team State tournament in any way.

Here is the seeding committee that has been used to seed the Team State Tournament:
1) Head-to-head competition; if tied, the most recent winner prevails
2) Record against common opponents
3) A team with an exceptional record vs acknowledged strong opposition
4) Majority decision of the seeding committee

Division 1

Detroit Catholic Central
Record: 23-1
D1 Team State Qualifier Wins: 4 (Davison, Hartland, John Glenn, Clarkston)
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 3 (Lowell, Dundee, Clinton)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: St. Edward (OH)

Brighton
Record: 31-0
D1 Team State Qualifier Wins: 5 (Davison, John Glenn, Hartland, Dakota, Rockford)
D1 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 4 (Lowell, Goodrich, Dundee, New Lothrop)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Davison
Record: 15-2
D1 Team State Qualifier Wins:  1 (John Glenn)
D1 Team State Qualifier Losses: 2 (DCC, Brighton)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Lowell)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Westland John Glenn
Record: 29-5
D1 Team State Qualifier Wins: 2 (Hartland, Dakota) 
D1 Team State Qualifier Losses: 3 (DCC, Brighton, Davison)
Other Division Qualifier Wins: 2 (DeWitt, Clinton)
Other Division Qualifier Losses: 1 (Richmond)
Other Losses: Oxford

Hartland
Record: 30-3
D1 Team State Qualifier Wins:  2 (Dakota, Clarkston)
D1 Team State Qualifier Losses: 3 (DCC, Brighton, John Glenn)
Other Division Qualifier Wins: 2 (Whitehall, Clinton)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

Rockford
Record: 25-2
D1 Team State Qualifier Wins: None
D1 Team State Qualifier Losses: Brighton
Other Division Qualifier Wins: 4 (Whitehall, Chip Hills, Cedar Springs, Dowagiac)
Other Division Qualifier Losses: 1 (Lakeshore)
Other Losses: None

Macomb Dakota
Record: 26-5
D1 Team State Qualifier Wins: 1 (Clarkston)
D1 Team State Qualifier Losses: 3 (Brighton, John Glenn, Hartland)
Other Division Qualifier Wins: 3 (Goodrich, Gaylord, Tower)
Other Division Qualifier Losses: 1 (Whitehall)
Other Losses: Holt

Clarkston
Record: 26-5
D1 Team State Qualifier Wins: None
D1 Team State Qualifier Losses: 3 (DCC, Hartland, Dakota)
Other Division Qualifier Wins: 3 (DeWitt, Niles, New Lothrop)
Other Division Qualifier Losses: 1 (Richmond)
Other Losses: Lake Catholic (OH)

So let's start with the sure things.  Davison will be 3 with losses to DCC and Brighton and a win over Glenn.  Glenn beat Hartland, and both of them beat Dakota, who beat Clarkston.  That makes Glenn 4 and Hartland 5.  Rockford has a common opponent win over Whitehall, who defeated Dakota.  Both teams have 4 quality wins compared to Clarkston's 3, and Dakota has a win over the Wolves.  Most likely it'll be Rockford-Dakota-Clarkston in the 6-7-8 spot.  

The interesting situation is the 1-2 spot.  Both DCC and Brighton are unbeaten in the state, with a similar number of quality wins - 7 for DCC and 9 for Brighton - though the Bulldogs wrestled seven more duals.  If the criteria truly is "number of quality wins" then Brighton gets the nod with 9 to 7.  But most likely it will come down to a committee vote and while they have similar resumes this season, it's hard to overlook a team that has not lost within the state borders in three years.  

MIG Prediction
1) Detroit Catholic Central
2) Brighton
3) Davison
4) Westland John Glenn
5) Hartland
6) Rockford
7) Macomb Dakota
8) Clarkston

Division 2

Lowell
Record: 19-3
D2 Team State Qualifier Wins: 2 (Niles, Cedar Springs)
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 3 (Richmond, Dundee, New Lothrop)
Other Division Qualifier Losses: 3 (DCC, Brighton, Davison)
Other Losses: None

Goodrich
Record: 30-5
D2 Team State Qualifier Wins: 3 (DeWitt, Tower, Tecumseh)
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Montrose)
Other Division Qualifier Losses: 2 (Brighton, Dakota)
Other Losses: Eaton Rapids, Oxford

DeWitt
Record: 17-4
D2 Team State Qualifier Wins: 1 (Tecumseh)
D2 Team State Qualifier Losses: 1 (Goodrich)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Pine River) 
Other Division Qualifier Losses: 3 (John Glenn, Clarkston, Richmond)
Other Losses: None
Other Relevant Wins: Eaton Rapids

Gaylord
Record: 29-1
D2 Team State Qualifier Wins:  None
D2 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: New Lothrop
Other Division Qualifier Losses: Dakota
Other Losses: None

Tecumseh
Record: 23-5
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: 2 (Goodrich, DeWitt)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Montrose)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Algonac, Saline, Lake Orion
Other Relevant Wins: Oxford

Warren Woods Tower
Record: 20-5
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: 1 (Goodrich)
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 1 (Dakota)
Other Losses: Oxford, Romeo
Other Relevant Wins: Eaton Rapids

Niles
Record: 18-4
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: 1 (Lowell)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Dowagiac)
Other Division Qualifier Losses: 2 (Clarkston, Hudson)
Other Losses: Eaton Rapids

Cedar Springs
Record: 19-9
D2 Team State Qualifier Wins: None
D2 Team State Qualifier Losses: 1 (Lowell)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Pine River)
Other Division Qualifier Losses: 2 (Rockford, Carson City)
Other Losses: Lakeshore, Hudsonville, Sparta, Hart, Jenison

D2 leaves a little bit more to be decided.  The locks should be the bookends - Lowell at the 1 as they look for their sixth straight state title, and Cedar Springs at 8.  Goodrich has a head-to-head win over DeWitt, so they'll be slotted ahead of them.  Gaylord is the wild card, and could slide in anywhere from 2 to 4.  Not sure that they have the volume of wins, but do have just one loss to Dakota.  Past that, we get into common opponent situations.  Tecumseh beat Oxford, who beat Tower.  Tower beat Eaton Rapids, who beat Niles.  Both Tecumseh and Tower have some outlier losses, but the common opponent wins will likely hold.

MIG Prediction
1) Lowell
2) Goodrich
3) Gaylord
4) DeWitt
5) Tecumseh
6) Warren Woods Tower
7) Niles
8) Cedar Springs

Division 3

Dundee
Record: 15-5
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (New Lothrop)
Other Division Qualifier Losses: 3 (DCC, Brighton, Lowell)
Other Losses: Oregon Clay (OH), Culver Academies (IN), Indianapolis Cathedral (IN)

Richmond
Record: 24-2
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 4 (John Glenn, Clarkston, DeWitt, Clinton)
Other Division Qualifier Losses: 1 (Lowell)
Other Losses: Oregon Clay (OH)

Whitehall
Record: 28-2
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Dakota)
Other Division Qualifier Losses: 2 (Hartland, Rockford)
Other Losses: None

Chippewa Hills
Record: 28-1
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 1 (Rockford)
Other Losses: None

Montrose
Record: 26-5
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 3 (Goodrich, Tecumseh,  New Lothrop)
Other Losses: St. Johns, Milan Edison (OH)
Other Relevant Wins: Birch Run

Dowagiac
Record: 24-9
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Schoolcraft)
Other Division Qualifier Losses: 2 (Niles, Rockford)
Other Losses: Edwardsburg, Leslie, Harper Creek, Lakeshore, Hudsonville

Shepherd
Record: 12-1
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: None

*Alma
Record: 28-6
D3 Team State Qualifier Wins: 1 (Shepherd)
D3 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Pine River)
Other Division Qualifier Losses: 4 (Brighton, DeWitt, Tecumseh, Carson City)
Other Losses: Algonac, Birch Run 

*Lakewood
Record: 33-9
D3 Team State Qualifier Wins: None
D3 Team State Qualifier Losses: 2 (Whitehall, Chippewa Hills)
Other Division Qualifier Wins: 1 (Schoolcraft)
Other Division Qualifier Losses: 3 (Gaylord, Niles, Hudson)
Other Losses: Eaton Rapids, Portland, Sparta, Hudsonville
Other Relevant Wins: St. Johns, Leslie

Still one regional to go in D3, which will in all likelihood be Alma or Lakewood who advances.  So we'll dig into the top four seeds and then look at the bottom four pending the result of that one.

Richmond should get the one seed, with four quality wins on their resume to Dundee's one.  Though they both wrestled Oregon Clay and Dundee had a closer dual, those are national weights and out-of-state results are not even considered, so that point is moot.  Dundee has done enough to get the 2 seed, however.  Just three losses in state to the top two teams in D1 and Lowell.  

Whitehall and Chip Hills have an argument for 3 and 4, but it will probably be Whitehall with their win over Dakota being the deciding factor.  If Lakewood wins tonight, Chip Hills will get a quality win, but Whitehall will add one as well.

Now onto the bottom half.  First, if Alma wins.  The common opponent win of Birch Run for Montrose would put the rams ahead.  Alma beat Shepherd head-to-head and they have more quality wins than Dowagiac.  

If Lakewood wins, they would own a common opponent win over St. Johns, who Montrose lost to.  They'd also have the win over Alma who defeated Shepherd.  Plus they have a win over Leslie who beat Dowagiac.

MIG Prediction (w/Alma)                      MIG Prediction (w/Lakewood)
1) Richmond                                                   1) Richmond
2) Dundee                                                        2) Dundee
3) Whitehall                                                   3) Whitehall
4) Chippewa Hills                                        4) Chippewa Hills
5) Montrose                                                    5) Lakewood
6) Alma                                                              6) Montrose
7) Dowagiac                                                   7) Dowagiac
8) Shepherd                                                    8) Shepherd 

Division 4

Hudson
Record: 18-7
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Niles)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Eaton Rapids, 6 Ohio Teams

New Lothrop
Record: 22-7
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: 1 (Montrose)
Other Division Qualifier Losses: 5 (Brighton, Lowell, Dundee, Clarkston, Gaylord)
Other Losses: Bedford, Grand Blanc

Clinton
Record: 28-4
D4 Team State Qualifier Wins: 2 (Carson City, Pine River)
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 4 (DCC, Hartland, John Glenn, Richmond)
Other Losses: None

Carson City Crystal
Record: 39-2
D4 Team State Qualifier Wins: 2 (Manchester, Pine River)
D4 Team State Qualifier Losses: Clinton
Other Division Qualifier Wins: 1 (Cedar Springs)
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Eaton Rapids

Manchester
Record: 24-2
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: 1 (Carson City)
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Woodhaven

Pine River
Record: 25-9
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: 2 (Clinton, Carson City)
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 2 (DeWitt, Cedar Springs)
Other Losses: Alma, Allendale, Sparta, Croswell-Lexington

Schoolcraft
Record: 24-11
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: 1 (Carson City)
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: 1 (Dowagiac)
Other Losses: Lakewood, Portage Northern, Paw Paw, Harper Creek, Michigan Center, Bronson, White Pigeon, BC Lakeview, Trenton

Onaway
Record: 21-2
D4 Team State Qualifier Wins: None
D4 Team State Qualifier Losses: None
Other Division Qualifier Wins: None
Other Division Qualifier Losses: None
Other Losses: Novi, Petoskey

Interesting scenario in D4.  In years past, it has typically been Hudson who would get the 1 seed with a handful of losses because they had a common opponent win over the next best team (or a similar scenario).  This year probably won't play out like that.  The common opponent in question this year is Eaton Rapids; ER beat both Hudson and Carson City by 1 point.  Clinton beat Carson City by 1 as well.  So they're all in the same boat essentially.  Now when you look at quality wins, Hudson and New Lothrop have 1 each, Clinton has 2, and CC-C has 3. As seeds go, look for Clinton, Carson City, Hudson, New Lothrop, in that order.  Interestingly, it matches up 1 vs 4 and 2 vs 3 in terms of MIG's rankings, so really not too much of a change.  Plus it satisfies the unwritten rule of separating Hudson and New Lothrop on opposite sides, as they've both advanced to the finals the past five seasons.

No real quality wins to speak of from the remaining teams, so Manchester seems like the candidate for the 5 - they lost to CC-C by 9 and beat White Pigeon, who has a win over Schoolcraft.  Pine River at the 6 also seems probable.  If Onaway gets through, they will be 21-2 on the year, so some consideration for them moving up as high as 6 could be given.

MIG Prediction
1) Clinton
2) Carson City
3) Hudson
4) New Lothrop
5) Manchester
6) Pine River
7) Schoolcraft
8) Onaway