skip navigation
Grappler Gold

Michigan Girls State Championships Results

By MI Grappler, 02/04/19, 9:30AM EST

Share

101
1st - Kendra Ryan (Fenton) SO
2nd - Whitley Blake (Brown City) SR
3rd - Alexis Porter (Tri County) FR
4th - Sydney Kutzke (Bullock Creek) SO
5th - Casey Boni (Chippewa Valley) FR
6th - Kaitlyn Hansen (Central Montcalm) SO
7th - MaKenzie German (Clinton) SO
8th - Grace Beshears (Birmingham Seaholm) JR

105
1st - Rayana Sahagun (Sparta) JR
2nd - Carleigh Czerneski (Grand Ledge) SO
3rd - Angelita Torrez (Carrollton) SO
4th - Modestie Hitchcock (St. Louis) SR
5th - Hannah Arledge-Teran (Fowlerville) FR
6th - Holly Morse (Onsted) JR
7th - Janel Nelson (Homer) SR
8th - Elena Alvarado (Jackson) SO

112
1st - Johanna Palshan (Southgate Anderson) JR
2nd - Alexis Poupore (Saline) SR
3rd - Ella Turnblom (Fenton) SO
4th - Mallory Floreno (Plymouth) FR
5th - Madyson McDonald (Mayville) SO
6th - Brianna Sexton (Wayne Memorial) SR
7th - Becca Moin (Grosse Pointe North) FR
8th - Abigail Geairn (Marshall) FR

115
1st - Shelby LaBonty (Warren Woods Tower) SR
2nd - Dallas Snider (Pine River) SR
3rd - Kayla Cox (Riverview) SO
4th - Angel Baumgartner (Clare) SO
5th - Ashlynn Conley (Portage Northern) FR
6th - Adelia Carr (Linden) FR
7th - Trinity Perry (Lakeview) SO
8th - Emma More (Grant) SO

119
1st - Brittney Wolgast (Onaway) SR
2nd - Alana Nuorala (Ishpeming Westwood) SO
3rd - Molly Holmes (Pine River) SR
4th - Gabby Motz (Laingsburg) FR
5th - Mariah Bradley (Paw Paw) SO
6th - Taylor Randolph (Clinton) FR
7th - Natalie Lutz (Jackson Northwest) FR
8th - Angelina Pituch (Chippewa Valley) FR

123
1st - Mercaydeez Scott (Columbia Central) JR
2nd - Kennedi Gocha (Linden) JR
3rd - Kayla Wojcik (Milford) SR
4th - Abigail Gonzales (Mayville) SO
5th - Mykel Booth (Sanford Meridian) SR
6th - Samantha Elder (Portage Northern) FR
7th - Rachel Schenck (Forest Hills Central) SO
8th - Alexandria Krupinski (Mio) FR

125
1st - Reese Gonzales (Lowell) SO
2nd - Sarah Schenk (Forest Hills Central) JR
3rd - Shelby Thomas (Grayling) FR
4th - Emily Williams (Byron) JR
5th - Sylvia Pierce (Temperance Bedford) SO
6th - Willow Barnes (Romulus Summit) JR
7th - Sydney Lewis (Algonac) JR
8th - Analyse Logan (Milford) SO

130
1st - Megan Vondrasek (Owosso) SR
2nd - Phoenix Waters (Manchester) SO
3rd - Alicia Pieper (Waterford Kettering) SO
4th - Madison Droste (Livonia Stevenson) SR
5th - Taylor Eagle (Imlay City) FR
6th - Brooklyn Figueroa (Monroe) SO
7th - Jayla Oberst (Jackson) SO
8th - Kahle Schuster (Clare) SO

135
1st - Ellyana Kuzma (Gibraltar Carlson) JR
2nd - Bella Wazny (Hemlock) FR
3rd - Jaecy Jones (Clinton) SO
4th - Sofia Licon (Novi) SO
5th - Elizabeth Turnbull (Boyne City) JR
6th - Nicole Lorenz (SCS Lakeshore) JR
7th - Jaclyn Dietz (SCS Lakeshore) SR
8th - Jhaniya Peeple (Wayne Memorial) JR

140
1st - Chloe Wagner (Fenton) SR
2nd - Lydia Krauss (Petoskey) FR
3rd - Shelbi Daniels (Chesaning) JR
4th - Reagan Mockerman (Lee) SO
5th - Maritz Gallegos (Salem) SO
6th - Briellen Clapp (Frankfort) FR
7th - Brooklyn Slate (East Jackson) JR
8th - Natalie Tobey (Jackson) FR

145
1st - Alexis Gonzales (Lowell) SR
2nd - Kayley Rada (Adrian) SO
3rd - Anna Tertel (Wyandotte Roosevelt) SR
4th - Alexis Caudill (Hartland) FR
5th - Alexis Pfarrer (Stoney Creek) JR
6th - Charlotte Huettermann (Grosse Pointe South) SR
7th - Tabea Dehner (Northview) SR
8th - Kalysta Connolly (Stockbridge) FR

160
1st - Logan Ryan (Sandusky) FR
2nd - Cara Nanney (Davison) FR
3rd - Silver Fox (Schoolcraft) JR
4th - Grace Middleton (Mayville) JR
5th - Lena Leddy (Gladwin) SO
6th - Megan Stockender (Forest Hills Central) SR
7th - Jade Richardson (Tawas) SR
8th - Kennedy Gray (Redford Thurston) FR

171
1st - Marie Butz (Marcellus) SO
2nd - Cassie Enos (Reed City) JR
3rd - Bethany Coon (Manton) SO
4th - Ziana Boersma (Benzie Central) SR
5th - Makayla Fore (Tawas) FR
6th - Udoka Oshuoha (Redford Thurston) SO

189
1st - Bo Geibe (Constantine) FR
2nd - Kailyn Garrett (South Lyon) FR
3rd - Becky Marvin (Byron) SO
4th - Ivery Richardson (Carrollton) JR
5th - Fola Shonaye (Lansing Sexton) JR
6th - Trinity Buckhart (Mancelona) FR

235
1st - Eliana Bommarito (Hartland) FR
2nd - Aaliyah Luera (Carrollton) JR
3rd - Sarah Marvin (Byron) SO
4th - Faith Keller (Whittemore Prescott) FR
5th - Shay Keaton (Forest Hills Central) JR