skip navigation
Grappler Gold

The Toughest Weight in Each Region

By MI Grappler, 02/15/19, 11:30AM EST

Share

Division 1

Region 1-1
215
#9 Jeremy Parker, Flushing (SR) 38-5 vs HM Timmy Anderson, Adams (JR) 27-10
#5 Jacob Jones, Clarkston (JR) 36-7 vs HM Mason Schumacher, Bay City Central (SR) 39-2
#10 Jimmy Colley, Davison (FR) 8-2 vs HM Austin Jordan, Stoney Creek (SO) 33-7
#4 Austin Schlicht, Oxford (SR) 37-2 vs D'Angelo Williams, Flint Southwestern (JR) 18-10

Region 2-1
189
#5 Tyler Waterstrat, Rockford (SR) 33-4 vs HM Logan Kozarian, Howell (SR) 32-11
HM Joshua Boggan, Kalamazoo Central (FR) 36-3 vs Jacob Slabaugh, Rockford (SR) 20-7
#6 Bryce Briggs, Caledonia (JR) 37-4 vs HM Jonah Schrock, Howell (JR) 35-11
#3 Greyson Stevens, Brighton (JR) 43-4 vs Ryan Stanton, Caledonia (SO) 28-16

Region 3-1
285
#2 Mahdi Hazime, Fordson (SR) 41-3 vs Michael Dragoo, Novi (SO) 37-15
#6 Steven Kolcheff, Detroit CC (JR) 29-3 vs Dorian Wesley, Woodhaven (SR) 29-11
#3 Jake Swirple, Livonia Franklin (SR) 51-1 vs Brennan McNeal, Salem (SR) 9-2
#5 Jaden Rice, Belleville (SR) 36-8 vs #10 Nick West, Lincoln Park (SO) 24-5

Region 4-1
160
#3 Tanner Culver, Hartland (SR) 32-5 vs Joshua Walters, L'Anse Creuse (SO) 15-12
HM Eli Andary, Macomb Dakota (SR) 38-10 vs HM Earle Weaver, Royal Oak (JR) 44-3
#4 Reece Potter, Hartland (SR) 17-1 vs Vaughn Petty, Chippewa Valley (JR) 26-18
HM Carson Wiley, Warren Cousino (SR) 28-1 vs Jonas Padilla, UD Jesuit (SR) 20-20

Division 2

Region 5-2
152
#2 James Whitaker, St. Johns (SR) 28-2 vs John Westfall, St. Clair (JR) 35-9
#9 Vince Scaramuzzino, Cros-Lex (SO) 48-4 vs #10 Dmitri Smith, Gaylord (SR) 29-14
#5 Colton Blaha, Owosso (JR) 45-3 vs De'Quine Logan, Pontiac (SO) 26-14
#8 Jimmy Roti, Linden (SO) 13-1 vs Dawson Gregory, Petoskey (JR) 16-13

Region 6-2
112
#6 Jacob Blawat, Reeths Puffer (SO) 39-4 vs Martin Landes, Zeeland East (FR) 34-12
#8 Nick Korhorn, Lowell (FR) 20-7 vs #9 Trevor Marsman, Cedar Springs (SO) 35-7
#10 Caden Peterman, Greenville (SO) 34-2 vs Jonathon Giron, Hastings (SO) 33-7
#7 Easton Mendoza, Holland (SO) 14-2 vs Jakov Ramos, Allendale (SO) 33-7

Region 7-2
130
#2 Shane Williams, Lakeshore (JR) 30-1 vs Richard Mayes, Mason (JR) 34-9
#9 Tanner Miller, Mason (JR) 38-3 vs HM Isaac Meyer, St. Joseph (SR) 35-9
#5 Bryce Brust, Niles (SR) 15-3 vs Cole Munson, Chelsea (FR) 37-8
#8 Hayden Campbell, Eaton Rapids (SR) 25-9 vs Zeke Nowicki, Coldwater (JR) 38-12

Region 8-2
119
#1 Vince Perez, Tecumseh (SR) 45-0 vs Canaan Aho, Hazel Park (FR) 22-15
HM Gavin Shoobridge, WW Tower (SO) 27-9 vs HM Ethan Spagnoli, Adrian (SR) 31-16
#6 Evan Blessing, Airport (FR) 46-4 vs Andrew Garcia, South Lyon East (JR) 38-2
#2 Joe Haynes, Warren Woods Tower (SO) 28-6 vs HM Tanner Smith, Trenton (SR) 47-4

Division 3

Region 9-3
145
#2 Max Halstead, Grayling (JR) 36-2 vs HM Evan Becker, Essexville Garber (SO) 23-5
#9 Randy Pyrzewski, Gladwin (FR) 33-8 vs Max Matthews, Boyne City (SO) 21-16
Michael Stepanovich, Benzie (SO) 29-16 vs #10 Jonny Dubke, Ogemaw Hts (SR) 15-4
#1 Trevor Robinson, Shepherd (SR) 37-2 vs Kaelan McBride, Big Rapids (SR) 23-18

Region 10-3
103
#3 Bailey Borgeld, Comstock Park (SR) 27-7 vs Mason Spiess, Ovid Elsie (JR) 33-10
#10 Colton Juillett, Chesaning (SR) 35-6 vs Mike Beasley, Wyoming Lee (JR) 30-9
#4 Aidan Weiler, Whitehall (FR) 31-7 vs #6 Bryson Ehle, Belding (SO) 34-4
#5 Zac Gibson, Lakewood (FR) 41-7 vs Thomas Zielinski, West Catholic (FR) 23-8

Region 11-3
215
#1 Brockton Cook, Birch Run (SR) 47-3 vs Chase Helzer, Algonac (FR) 16-9
#3 Nathan Nowik, Armada (SR) 35-2 vs HM Levi Harber, Montrose (FR) 38-10
#4 Zolen Marron, Lake Fenton (JR) 44-2 vs #7 Joe Ahles, Algonac (SR) 35-9
#2 Luke Davis, Richmond (JR) 35-4 vs Jeffrey Reynolds, Bridgeport (SR) 27-6

Region 12-3
215
#6 Boe Eckman, Constantine (SO) 32-2 vs Logan Williams, Olivet (JR) 19-11
HM Brian Goetz, Blissfield (SR) 26-5 vs HM Eric Hernandez, Fennville (JR) 29-5
#9 Max Swift, Delton Kellogg (SR) 38-9 vs Matthew Bischoff, Blissfield (SR) 24-11
#10 Zach Painter, Williamston (FR) 30-3 vs HM Caden Ferris, Delton Kellogg (FR) 31-15

Division 4

Region 13-4
140
HM Brendan Fenstermaker, Onaway (SO) 35-12 vs Deklin James, Houghton Lk (SR) 16-10
HM Reese Ransom, Evart (SO) 31-9 vs HM Isaac Hein, Rogers City (SO) 29-12
Hunter Brown, St. Ignace (JR) 29-7 vs Gavin Wilmoth, Traverse City St. Francis (FR) 27-17
#5 Avery Carr, Mason County Central (JR) 33-6 vs Preston Roberts, Iron Mtn. (FR) 28-13

Region 14-4
119
#1 Robbie Altland, Hart (SR) 42-1 vs Craig Bebow, St. Louis (FR) 22-16
#5 Ethan Crawford, Montabella (SR) 41-3 vs #7 Jesse Brumm, Maple Valley (SO) 40-2
#6 Jayden Williams, Kent City (JR) 34-9 vs Mason Dalrymple, Montabella (JR) 35-8
#4 Alex Wolford, New Lothrop (FR) 26-7 vs HM Chance Alvesteffer, Hart (FR) 32-7

Region 15-4
171
#3 Carson Scroggie, Sand Creek (SR) 34-2 vs Max Marienfeld, Napoleon (SR) 27-24
#7 Trenton Holden, Grass Lake (SO) 45-4 vs HM Josh Pasco, Brown City (SO) 46-5
HM Cecil Rafferty, Clinton (SR) 32-11 vs Ethen Stiffler, Webberville (SR) 30-9
#6 Colin McCaffrey, Manchester (JR) 43-6 vs Kyle Swafford, Erie Mason (SR) 19-12

Region 16-4
112
#1 Ben Modert, Bronson (JR) 45-2 vs Auddie Terry, Galesburg Augusta (FR) 23-16
#6 Trever Pelton, Watervliet (JR) 33-6 vs Ryan Bower, Colon (SO) 27-10
#4 Dallas Pibbles, Hudson (JR) 17-15 vs HM Austin Raymond, White Pigeon (SR) 25-16
#3 Caden Sukich, Schoolcraft (JR) 42-6 vs Randy LoPresto, Reading (SO) 14-16