skip navigation
Grappler Gold

Archived Survey Results

Archived Newsletters

 

Coaches of the Year

2017
Division I-Ed Skowneski, Macomb Dakota
Division II-Rocky Palazzolo, Marysville
Division III-Brandon Day & Preston Treend, Richmond
Division IV-Scott Marry, Hudson
2016
Division I-Steve Delaney, Grand Ledge
Division II-RJ Buodro, Lowell
Division III-Tim Roberts, Dundee
Division IV-David Pratt. Springport
2015
Division I-Tony Greathouse, Brighton
Division II-Joe Ray Berry, Eaton Rapids
Division III-Brandon Day, Richmond
Division IV-Jeff Campbell, New Lothrop
2014
Division I-Bubba Gritter, Grandville
Division II-Dave Dean, Lowell
Division III-BJ Schroder, Grand Rapids Catholic Central
Division IV-Jeff Campbell, New Lothrop
2013
Division I-Roy Hall, Davison
Division II-Todd Hesson, Niles
Division III-Tim Roberts, Dundee
Division IV-Scott Marry, Hudson
2012
Division I-James Richardson, Grand Haven
Division II-Zane Ballard, St. Johns
Division III-Cliff Sandee, Whitehall
Division IV-Ed Felt, Shelby
2011
Division I-Sam Amine, Brighton
Division II-Casey Randolph, Tecumseh
Division III-Brandon Day/George Hamblin, Richmond
Division IV-Scott Marry, Hudson
2010
Division I-Mitch Hancock, Detroit Catholic Central
Division II-Zane Ballard, St. Johns
Division III-Brandon Day/George Hamblin, Richmond
Division IV-Scott Marry, Hudson

Mr. Wrestler Award Winners

Hall of Fame Inductees

Hall of Fame Membership
1978        Bill Wilson (Pontiac Northern), Berl Waterman (Ypsilanti), Don Johnson (Lansing Eastern), Dean Rockwell (Michigan Wrestling Club), Cliff Keen (University of Michigan), Fran Hetherington (Michigan School for the Blind), Bill Nelson (Kalamazoo Central), Fendley Collins (Michigan State University), Iggy Conrad (Lansing Sexton), Greg Johnson (Michigan State University)
1984     Chris Taylor (Iowa State University), Mark Churella (University of Michigan)
1986     Bill Allen (Lansing Eastern), George Hobbs (Western Michigan University), John Nordlinger (Ann Arbor) Dave Porter (University of Michigan)
1988     Steve Fraser (University of Michigan), Floyd Oglesby (Battle Creek Central), Francis Bentley (Flint Northern), Steve Szabo (Pontiac Central)
1990     Gary Darling (Shelby), Tom McDougal (Fremont), Charles Sherwood (Central Michigan University), Ed Weede (Niles)
1991     Al Cox (Galesburg Augusta), Ray Mariucci (Kingsford), John Matthews (Central Michigan University), Grady Peninger (Michigan State University)
1992     Kevin Jackson (Lansing Eastern), Frank Kline (Ann Arbor), James Scott (Grand Valley State University)
1993     Zeke Jones (Ann Arbor Huron), Ed Langenburg (Bay City), Gary Rivers (Lowell), Duane Wohlfert (Fenton)
1994     Rod Rapp (Mt. Pleasant), Jim Walker (Lansing Eastern)
1995     Masaaki Hatta (Detroit), Ed Haughn (Traverse City), Mark McClenathan (Grand Rapids), Kent Roberts (Sturgis)
1996     Art Gillespie (Alpena), John Harris (Shepherd), Bill Regnier (Bedford)
1997     Shorty Jones (Jackson), Jare Klein (Olivet College), Jim Stallings (Trenton), Steve Zervas (Warren Fitzgerald)
1998     Dean McKay (Ovid Elsie), Alice Riggle (New Era), Ron Schultheiss (Charlotte)
1999     Chuck Colley (Constantine), Gerald Hoffman (Bay City Western), Jim Trumble (Alma), Judd Wainwright (Oscoda).
2000     Bill Barrett (Rogers City), Tom Muir (Michigan State University), Don Schierholt (Branch)
2001     Al Kastl (Fraser), Dan Pantaleo (Olivet College), Jim Wittibslager (Dundee),
2002     Ron Gaffner (Muskegon Community College), Tom Krepps (Grandville), Larry Steward (Ionia)
2003     John Baum (Belding), Jim Mooney (Williamston), Don Mosley (Muskegon Mona Shores)
2004     Warren Gleason (Rogers City), Mike McCloughan (Portage Central), Jack Provencal (New Lothrop, Eaton Rapids, Grand Haven)
2005     Sam Ellis (Robichaud), Inkster, Bishop Borgess, Dearborn), Mike Garvey (Lawton), Tim Fagan (University of Michigan, Lake Orion), Sam Wilson (Gladwin)
2006     John Fisher (University of Michigan), Tom Fritz (Novi, New Boston Huron), Ron Helmboldt (Sparta), Jerry Marszalek (Dearborn Fordson), Mike Rodriguez (Detroit Catholic Central)
2007     Mark Holdren (Portland), John Quaderer (New Lothrop, Chesaning), Jerry Schneider (Addison), Robert Threloff (St. Louis)
2008     Jim Dewland (Parma Western), Dennis Fox (Adrian), Bob Galvin (G.R. West Catholic, Niles Brandywine, Niles), Douglas Ruterbusch (Bay City Handy, Bay City Western
2009       Doug Kline (Lake Orion), Tom Lehman (Middleville Thornapple Kellogg), Don Rinehart (Rockford)
2010       Stan DeVoir (Lawton), Bruce Bittenbender (Stevensville Lakeshore), Chuck Rubino, (Birch Run, Dowagiac)
2011       Ray Arthur (Petoskey), Marti Covert (Byron Area), Joe Pantaleo (University of Michigan)
2012       Bob Morill (Hazel Park), Cam Simaz (Allegan/Cornell), John Virnich (Algonac, Lapeer West)
2013       George Hamblin (Richmond), Jim Keen (Cliff Keen Athletic), Rick Smith (East Kentwood)
2014       Tom Bluhm (Trenton), Dick Becht, (Coloma/LMC), Matthew Strickler (Pontiac Catholic), Rick  Sherry (Addison)
2015       Ron Nagy (MHSAA), Dave Robertson (Corunna), Dave Studer (Harper Creek) Larry Wegener (MHSAA)
2016       Brent Metcalf (University of Iowa / Davison), Al Sosinski (Bronson), Brian Southworth (Decatur)               
2017       Ronnie Becker (Sexton HS, Lansing), Thomas Claus (Jonesville), Rob Heethuis (Delton), Rupert "Rocky"Shaft (Holt), Nick Simmons (Michigan State / Williamston)

Old Regional Meeting Notes